PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W ramach sekcji filmowej "100 lat Niepodległości", w gdyńskim Teatrze Muzycznym, odbędzie się repremiera filmu "Szaleńcy" Leonarda Buczkowskiego z roku 1928. Film został cyfrowo zrekonstruowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny. Pokaz odbędzie się 19 września. Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo napisana przez Stephena Horne’a.
Rok 1914. Praktykant Filipek i student Jerzy poznają się w punkcie rekrutacyjnym Legionów. Wysłani na front, gdzie dołącza do nich ziemianin Kazik, przejdą cały szlak bojowy – aż do walk roku 1920. 

Debiut Leonarda Buczkowskiego to unikatowa produkcja w historii polskiej kinematografii. Powstała u schyłku popularności tzw. kina narodowego,  którego głównym motywem była droga Polski do odzyskania niepodległości. To także jedna z ostatnich polskich produkcji niemych.

Kadr z filmu "Szaleńcy", reż. Leonard Buczkowski, fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

"Szaleńcy" to pierwsza polska superprodukcja. Aby móc zrealizować film, swoje siły musiały połączyć aż trzy wytwórnie filmowe: Kino-Film, Diana-Film, oraz H.B-Film. Dopiero z tak olbrzymim zapleczem przystąpiono do realizacji tryptyku, ponieważ pierwotnie produkcja miała być cyklem o zbiorowym tytule "My Pierwsza Brygada". W jego ramach oprócz „Szaleńców” planowano zrealizować filmową biografię Józefa Piłsudskiego pt. „Komendant” oraz jeszcze jeden film o podobnej tematyce. "Szaleńcy" pochłonęli jednak tyle pieniędzy, że produkcja drugiego filmu zakończyła się na plenerach, a trzeciego nawet nie udało się zacząć. Zjednoczona wytwórnia szybko upadła, ale zostawiła jedno spektakularne dzieło. Olbrzymia ilość wojska, nowatorskie efekty specjalne i pirotechniczne, pieczołowicie odtworzone sceny bitew, broń z epoki, a także obecność na planie najnowszych zdobyczy techniki wojskowej, czyli czołgów i samolotów – wszystko to stanowiło o monumentalnym charakterze „Szaleńców”.

Dotychczas "Szaleńcy" znani byli jedynie w niekompletnej wersji. Dopiero współczesna technologia pozwoliła na digitalizację i rekonstrukcję filmu z zachowanych taśm łatwopalnych w jakości filmowej 4K. Ponowne wprowadzenie „Szaleńców” na ekrany w roku 2018 będzie dokładnie tym samym, czym było w dniu premiery 90 lat temu – hołdem dla tysięcy bohaterów, którzy poświęcili życie w imię wolności Polski.

Autor muzyki Stephen Horne jest jednym z najsłynniejszych twórców muzyki do filmów niemych. Kompozytor zasiądzie przy pianinie, a na perkusji towarzyszyć będzie mu Martin Pyne.

Leonard Buczkowski (1900-1967) – reżyser łączący swoją twórczością przed i powojenne kino, autor m.in. „Rapsodii Bałtyku” (1935) i „Zakazanych piosenek” (1946).


MP
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  12.09.2018
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Festiwal Filmowy NNW ogłasza tytuły zakwalifikowanych projektów
5. edycja WAMA Film Festival pod hasłem "Godność"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll