Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
W ramach sekcji filmowej "100 lat Niepodległości", w gdyńskim Teatrze Muzycznym, odbędzie się repremiera filmu "Szaleńcy" Leonarda Buczkowskiego z roku 1928. Film został cyfrowo zrekonstruowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny. Pokaz odbędzie się 19 września. Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo napisana przez Stephena Horne’a.
Rok 1914. Praktykant Filipek i student Jerzy poznają się w punkcie rekrutacyjnym Legionów. Wysłani na front, gdzie dołącza do nich ziemianin Kazik, przejdą cały szlak bojowy – aż do walk roku 1920.
Debiut Leonarda Buczkowskiego to unikatowa produkcja w historii polskiej kinematografii. Powstała u schyłku popularności tzw. kina narodowego, którego głównym motywem była droga Polski do odzyskania niepodległości. To także jedna z ostatnich polskich produkcji niemych.
Dotychczas "Szaleńcy" znani byli jedynie w niekompletnej wersji. Dopiero współczesna technologia pozwoliła na digitalizację i rekonstrukcję filmu z zachowanych taśm łatwopalnych w jakości filmowej 4K. Ponowne wprowadzenie „Szaleńców” na ekrany w roku 2018 będzie dokładnie tym samym, czym było w dniu premiery 90 lat temu – hołdem dla tysięcy bohaterów, którzy poświęcili życie w imię wolności Polski.
Autor muzyki Stephen Horne jest jednym z najsłynniejszych twórców muzyki do filmów niemych. Kompozytor zasiądzie przy pianinie, a na perkusji towarzyszyć będzie mu Martin Pyne.
Leonard Buczkowski (1900-1967) – reżyser łączący swoją twórczością przed i powojenne kino, autor m.in. „Rapsodii Bałtyku” (1935) i „Zakazanych piosenek” (1946).
MP
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018
fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Festiwal Filmowy NNW ogłasza tytuły zakwalifikowanych projektów
5. edycja WAMA Film Festival pod hasłem "Godność"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025