PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
14 września rusza 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Hommage à Kieślowski. W dniach 14-16 września, na widzów czekają projekcje, wystawy, debaty i spotkania z artystami. Festiwal odbywa się w Sokołowsku, dolnośląskim miasteczku, w którym dorastał Krzysztof Kieślowski i tam – w Kinoteatrze Zdrowie - po raz pierwszy zetknął się z kinem.
Filmem, wokół którego zbudowano program tegorocznego festiwalu, będzie jeden z najbardziej kochanych przez publiczność obrazów „Trzy Kolory: Niebieski” - francusko-polsko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego na podstawie jego i Krzysztofa Piesiewicza scenariusza.  

- Od powstania filmu „Niebieski” upłynęło dwadzieścia pięć lat. Mimo swego zaawansowanego wieku nie stracił nic ze swej narracyjno-wizualnej atrakcyjności i uniwersalnego przesłania. Dzięki pracy kamery (kolor, ruch, wielkości planów), perfekcji scenografii, muzyki i montażu, powściągliwości w grze i niezapomnianej kreacji Juliette Binoche, „Niebieski” przeszedł na trwałe do klasyki kina światowego – mówi Dorota Paciarelli, Dyrektor Artystyczny festiwalu.

- „Niebieski” to wolność. To opowiadanie o cenie, jaką za nią płacimy. Na ile jesteśmy naprawdę wolni? (...) Na ile jesteś wolna od uczuć? Czy miłość jest niewolą? Czy jest wolnością? – mówił Krzysztof Kieślowski. Jego pytania o pułapki wolności, postępującą w zawrotnym tempie zależność jednostek i grup społecznych od ekonomii, od nowych technologii, polityki, przypadkowych katastrof wywołanych przez innych lub przeznaczenia, o ile w nie wierzymy, dotykają nie tylko sfery etyki czy moralności, lecz mają też wymiar polityczny. One również pozostają aktualne, szczególnie dzisiaj.

Wolność i jej różne aspekty, przestrzenie, ale i pułapki, są myślą przewodnią tegorocznego programu festiwalu – temu podporządkowane zostały debaty, spotkania i wybór filmów.

Gośćmi festiwalu będą m.in. Petr Zelenka, jeden z najbardziej znanych europejskich reżyserów, operator z nim współpracujący Miro Gabor, Magdalena Łazarkiewicz, Krzysztof Piesiewicz, a także Piotr Jaxa fotograf, operator kamery i autor fotosów m.in. do „Niebieskiego”.

Uroczyste otwarcie 8. SFF Hommage'a Kieślowski przewidziano na 14 września o godzinie 18:00 w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Gospodarzem festiwalu będzie aktor Robert Gonera. Otwarciu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy prac Piotra Jaxy, projekcja „Trzy kolory: Niebieski – making off” oraz film otwarcia festiwalu: "Dzikie róże" (reż. Anna Jadowska). Pokazom filmowym, spotkaniom i debatom towarzyszyć będzie wystawa Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego prezentująca niepublikowane do tej pory fotosy z realizacji filmu „Trzy Kolory. Niebieski” autorstwa Piotra Jaxy.

Festiwal odbędzie się przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu przyjaciół Festiwalu i osób wpłacających fundusze na platformie crowdfundingowej. Organizatorzy pozyskali dużą część funduszy od prywatnych sponsorów. Akcję wspierali czołowi polscy twórcy, aktorzy i krytycy filmowi.  Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona reżysera.

Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji jest dostępny na stronie www.hommageakieslowski.pl.  MP/AK
Hommage'a Kieślowski
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2018
Zobacz również
fot. Piotr Jaxa
43. FPFF: Waldemar Krzystek przewodniczącym Jury
Pokaz filmu "Dni przemiany"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll