PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  7.09.2018
W Berlinie trwają przygotowania do realizacji „Geniuszy”, biograficznej opowieści o życiu wybitnego polskiego matematyka Stanisława Ulama. W rolę główną w niemiecko-brytyjsko-polskiej koprodukcji wcieli się Philippe Tłokiński („Noc Walpurgii”, „Kurier”). Zdjęcia realizowane będą w Niemczech, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych.
W skład ekipy, która będzie pracowała nad filmem w reżyserii Thorstena Kleina („Lost Place”) wchodzą m. in. rumuński operator Tudor Vladimir Panduru („Egzamin”, „Moja szczęśliwa rodzina”), polska kostiumografka Justyna Stolarz („Gareth Jones”) oraz kanadyjska kompozytorka Lesley Barber („Manchester by the Sea”).

Równie międzynarodowa jest obsada filmu. Tytułową rolę zagra Philippe Tłokiński ("Noc Walpurgi", "Kurier", „Belfer 2”), polski aktor filmowy i teatralny, który występował też na scenach szwajcarskich i francuskich teatrów. Tłokiński zastąpił w roli Ulama Jakuba Gierszała, który musiał zrezygnować z udziału w produkcji ze względu na konflikt terminów. Na ekranie towarzyszyć mu będą m.in. Fabian Kocięcki jako Johnny von Neuman – przyjaciel Stana, Mateusz Więcławek jako Adam – młodszy brat naukowca, Esther Garrell („Tamte noce, tamte dni”) w roli ukochanej Ulama oraz Sam Keeley („Wszystkie odloty Cheyenne’a”) i Joel Basman („Pole minowe”). Za reżyserię polskiej obsady odpowiadają Ewa Hornich i Małgorzata Lipmann.

- Mocno wierzę w siłę europejskich koprodukcji, gdzie każdy z partnerów przynosi do stołu to, co najlepsze w jego czy jej rodzimej kinematografii – mówi producentka Joanna Szymańska z firmy Shipsboy. - Cieszę się, że udało nam się skompletować tak obiecującą obsadę i profesjonalną ekipę, a jej skład doskonale koresponduje z międzynarodowym charakterem naszej historii.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama.

W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Zdjęcia do filmu rozpoczynają się w przyszłym tygodniu w Berlinie, w październiku ekipa przenosi się do Łodzi, a na koniec do Nowego Meksyku. Scenariusz filmu „Geniusze” został oparty na autobiografii Ulama „Przygody matematyka”. Film koprodukują Niemcy (Dragonfly Films), Wielka Brytania (Mirror Productions) oraz Polska (Shipsboy). Rozwój i produkcję projektu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz TVP. Światowym agentem sprzedaży jest Indie Sales.


AK
Shipsboy
Ostatnia aktualizacja:  7.09.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Wydarzenia podczas 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci
Darmowy dostęp do Archive Valley
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll