PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
5. edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci to bogaty program wydarzeń specjalnych, takich jak filmowy spektakl świateł i cieni, spotkania z indyjską kulturą i gośćmi, strefy dla majsterkowiczów i fanów literatury dziecięcej, a także wydarzenia dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą budować z dziećmi relacje oparte na zrozumieniu i zaufaniu.
W Warszawie i Wrocławiu widzowie pomajsterkują i uwolnią swoją wyobraźnię na warsztatach Najmniejsi Projektanci Świata. W Kinie Praha w Warszawie (22 września) i w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu (29 września) pojawią się strefy warsztatowe z meblami Tuli, zaprojektowanymi i wykonanymi przez VOX ‒ głównego partnera festiwalu, w których rodzice i dzieci stworzą ich miniaturowe wersje z tektury. Uczestnicy zajęć poznają zabawy ruchowe dla najmłodszych, sprawdzą jak zwierzaki Kina Dzieci znalazły sposób na kreatywną zabawę, ale przede wszystkim spędzą niezapomniany czas z dzieckiem. Zapisy przez formularz dostępny na stronie www.kinodzieci.pl.  

Przed Kinem Muranów i w Kinie Nowe Horyzonty 22 i 23 września widzom festiwalu będzie doradzał Ostry Dyżur Literacki Fundacji Czas Dzieci. Ubrani w kitle specjaliści literatury dla dzieci będą rekomendować książki (i filmy Kina Dzieci) indywidualnie dobrane dla każdego czytelnika i w ramach zabawy zapiszą je na receptę. Akcja ma uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

Sztuka na żywo ‒ muzycznie i filmowo

23 września, dzięki holenderskiemu teatrowi Lichbende, w Kinie Praha w Warszawie, uczestnicy wydarzenie będą mogli wziąć udział w niezwykłym widowisku światła, cienia, tworzonej na żywo animacji. Spektakl "Ja i pchła" odwołuje się do tradycji latarni magicznej i początków filmu. Łącząc sztuki wizualne, teatr i muzykę wykonywane na oczach widzów, opowiada inspirującą historię pieska, który przynosi ze sobą do domu stado rozzuchwalonych pcheł.

Podróż do Indii

Obok filmów w specjalnej sekcji indyjskiej Namaste – kino Indii organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń pobocznych związanych z indyjską i azjatycką kulturą. W niedzielę 23 września przed Kinem Muranów odbędą się plenerowe zajęcia jogi dla dzieci i dorosłych, które poprowadzi certyfikowana nauczycielka z Ambasady Indii Kirti Gahlawat (należy przynieść swoją matę). Atrakcje przygotował także tegoroczny partner festiwalu Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W programie znalazło się m.in. oprowadzanie po wystawie Strefa dźwięków (26 września) oraz warsztaty z Tomaszem Madejem dotyczące świata tradycyjnych gier z Japonii, Mongolii, Malezji czy Chin (27 września).

30 września festiwalowe Kino Praha wypełni indyjska muzyka, taniec i zabawa. Kino Dzieci, wspólnie z Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu oraz Polskim Stowarzyszeniem Carrom, przygotowało bogaty program atrakcji: prezentację tradycyjnych strojów indyjskich, spotkanie z indolożką Pauliną Nowakowską, strefę gry w carrom ‒ tradycyjną grę bilardową rozgrywaną na kwadratowej planszy i otwarte warsztaty tańca indyjskiego z Magdaleną Niernsee po filmie Bilet ulgowy.

Indie oczarują również wrocławskich widzów. Uczestników festiwalu we Wrocławiu czekają warsztaty tańca, sztuki batiku, warsztaty jogi oraz indyjskie śniadanie.

Goście Kina Dzieci

Do Warszawy przyjadą odtwórcy głównych ról w nowej odsłonie popularnej serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Pierwsza tajemnica: Frank Dorsin i Ester Vuori (22-23 września), a także reżyser filmu "Łowcy czarownic" Raško Miljković i dziecięcy aktorzy Silma Mahmuti i Mihajl Milavić (28 i 29 września). Fani książkowych przygód wikinga Tappiego będą mieli szansę zdobyć cenny autograf! Po seansie serialu "Wiking Tappi"  (29 września w Warszawie i 30 września we Wrocławiu) widzowie spotkają się z Marcinem Mortką, autorem książek o dzielnym wikingu. Gośćmi festiwalu będą też producenci Włodzimierz Matuszewski ("Pajęczaki") i Martin Jern ("Pokój 213") oraz reżyserzy Kaspar Jancis ("Kapitan Morten i Królowa Pająków") i Jacob Dammas ("199 małych bohaterów").

Okazją do ciekawych spotkań będą seanse ekranizacji uwielbianej przez pokolenia literatury. Swoje ulubione fragmenty książek przed seansami filmów "Muminki w pogoni za kometą", "Powrót Pippi", "Wiedźmy" przeczytają dziennikarka Weronika Wawrzkowicz, pisarka Anna Dziewit-Melleroraz pisarka i działaczka Sylwia Chutnik.

Dla rodziców i nauczycieli

Festiwalowi Filmowemu Kino Dzieci już po raz kolejny towarzyszy cykl Kino Dzieci o wychowaniu, który kierowany jest do dorosłej części publiczności. 20 września w Kinie Muranów odbędzie się wykład pani psycholog Agnieszki Stein dla rodziców, nauczycieli, edukatorów o tym jak sprawić, żeby dzieci nie straciły naturalnej chęci zdobywania wiedzy.

Festiwal przygotował również całodzienną ofertę warsztatową dla nauczycieli. 22 września Kino Dzieci z Grupą Superbelfrzy proponuje bogaty program poświęcony filmoterapii oraz storytellingowi. Zaś 25 września organizatorzy zapraszają do Kina Muranów, gdzie odbędą się warsztaty o edukacji poprzez sztukę i zaangażowaniu w akt twórczy pt. Kto się boi sztuki? Poprowadzą je Karolina Rodanowicz i Agnieszka Sinicka ze Spotlight Kids.

Na wybrane wydarzenia specjalne 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy. Część z wydarzeń jest biletowana. Lista wszystkich atrakcji i informacje jak wziąć w nich udział znajdują się na stronie www.kinodzieci.pl. MP
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  7.09.2018
Zobacz również
fot. Nowe Horyzonty
Najlepsze polskie krótkometrażówki w kinach
Ruszają zdjęcia do „Geniuszy”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll