PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) przygotowała szereg edukacyjnych atrakcji towarzyszących 43. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W programie, opracowanym z myślą o nastoletnich uczestnikach, znalazły się debaty dotyczące filmów, wykłady prowadzone przez cenionych filmoznawców, a także warsztaty przygotowujące do Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
Działania Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego na Festiwalu w Gdyni, są okazją dla młodych widzów, żeby mogli świadomie obcować ze sztuką filmową. Uczniowie będą mieli okazję poznać jeden z najważniejszych polskich festiwali filmowych i wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów. Bezpłatne warsztaty skierowane są do młodzieży ze wszystkich etapów edukacji oraz nauczycieli z całej Polski.

Olimpiada. Weź to na warsztat!


Pierwszy tydzień rozpocznie się od działań zaadresowanych do uczniów, planujących przystąpienie do Olimpiady. Zajęcia, podczas których organizatorzy opowiedzą  o filmie jak najszerzej, budując jednocześnie wiedzę szczegółową i zaawansowaną, będą podzielone na dwie części. Pierwsza część to warsztaty prowadzone przez dr Karola Jachymka - jednego z Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej. Natomiast w drugiej części będzie wykład na temat literackich inspiracji w filmach Andrzeja Wajdy, Wojciecha Hasa i Jerzego Kawalerowicza, który wygłosi prof. Rafał Syska.

Festiwal okiem młodych


Od środy do piątku na Festiwalu działać będzie Studio Filmoteki Szkolnej. Uczniowie, pod czujnym okiem ekspertów, przy użyciu profesjonalnego sprzętu, przygotują kronikę festiwalową: relacje z pokazów i konferencji prasowych, rozmowy z twórcami oraz sondy. Efekty ich pracy zostaną opublikowane na stronie Filmoteki Szkolnej. Studio Filmoteki Szkolnej skierowane jest głownie do młodzieży z zacięciem literackim.

Debaty "Skrytykuj!"

W programie nie zabraknie debat poświęconych filmom konkursowym. Podczas spotkań moderowanych przez krytyków i dziennikarzy, wspólnie z młodzieżą odbędą się dyskusje o nagrodzonej w Cannes "Zimnej Wojnie" Pawła Pawlikowskiego, jak również innych zaprezentowanych na festiwalu produkcjach, wśród których znalazły się "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente.  Najmłodszych widzów czeka zaś spotkanie wokół filmu "Dzień czekolady" Jacka Piotra Bławuta – fantastycznej opowieści o tajemnicy starego zegara i szalonego Skoczka Czasu. Tydzień zostanie zamknięty debatą o najnowszym dziele Jagody Szelc zatytułowanym "Monument".

Filmowe spotkania

Dla uczestników zostały również przygotowane zajęcia dotyczące plakatów filmowych, prowadzone m.​in. przez prof. Krzysztofa Kornackiego, warsztaty o fake newsach oraz wizytę na wystawie „Filmobcy. Marzec’68” prezentującej oficjalne dokumenty, fotografie, plakaty oraz filmy z wypowiedziami naocznych świadków wydarzeń sprzed pół wieku – absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Po ekspozycji oprowadzi reżyser Janusz Zaorski. Idealnym dopełnieniem spotkania będzie seans „Dworca GdańskiegoMarii Zmarz-Koczanowicz, którego bogate opracowania można znaleźć na stronie Filmoteki Szkolnej.

Filmowa gra miejska

Organizatorzy festiwalu zapraszają do wzięcia udziału w filmowej grze miejskiej. Celem zabawy będzie odkrycie i złapanie tajemniczego… hochsztaplera! Ułatwią to zadania dotyczące dziesięciu dekad polskiej kinematografii. Wskazówki rozmieszczone zostaną na terenie festiwalu, stając się niepowtarzalną okazją do spotkania twórców i aktorów – może uda się zachęcić kogoś do pomocy w wykonaniu zadania.

Jury Młodych

Najlepszy film Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wybierze Jury Młodych, złożone z laureatów pierwszych trzech miejsc drugiej edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej: Alicji Czepli, Stanisława Brysia i Konrada Wojtowicza. Nastoletni jurorzy wręczą nagrodę dla zwycięskiej produkcji w trakcie Młodej Gali 43. FPFF. Udział w pracach Jury to okazja, by przeżyć niezapomnianą przygodę: zobaczyć najnowsze produkcje rodzimej kinematografii, poznać polskich twórców filmowych, gwiazdy filmowe, dziennikarzy i krytyków oraz udoskonalić swoje umiejętności.

Zgłoszenie udziału w zajęciach wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy wypełnić formularz internetowy (kliknij).  MP
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2018
Zobacz również
fot. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Ogłoszono program Warsaw Kids Film Forum 2018
Trwa nabór na EAVE Marketing Workshop 2018
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll