PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W październiku podczas 5. edycji WAMA Film Festival odbędą się warsztaty z montażu i postrodukcji filmowej. Uczestnicy będą pracować z materiałami dokumentalnymi zrealizowanymi na potrzeby filmu „To był lipiec 1945”, mówiącego o Obławie Augustowskiej. W rezultacie powstaną krótkie teasery, które będą miały premierę podczas uroczystej festiwalowej gali, a następnie posłużą do promocji filmu.
Szkolenia odbędą się od 8 do 13 października  2018 roku i są przeznaczone dla osób w wieku od 18 do 30 lat, które posiadają już podstawowe doświadczenie w montażu lub postprodukcji filmowej. Organizatorzy zapewniają opiekę doświadczonych filmowców, a także profesjonalne zaplecze techniczne. W ramach warsztatów budowane będą koncepcje narracyjne, tworzone pierwsze „układki” i kolejne wersje montażowe zrealizowanych materiałów. Na koniec krótkometrażowe formy dokumentalne zostaną zaprezentowane podczas uroczystego finału warsztatów.

- WAMA Film Festival od pierwszej edycji budowany jest na dwóch filarach: konkursach filmowych, w których pokazujemy najlepsze polskie i światowe kino, a także równie dla nas ważnej edukacji filmowej - mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu i montażysta (m.in. "Ogniem i mieczem", reż. Jerzy Hoffman,Something better to come”, reż. Hanna Polak, czy wchodzącego jesienią do kin obrazu „Jak pies z kotem”, reż. Janusz Kondratiuk). - Chodzi o to, by uczestnicy festiwalu mogli autentycznie doświadczyć świata filmu, zdobywając przy tym konkretne umiejętności. Bardzo się cieszę, że w tym roku mamy ofertę dla montażystów filmowych. Wszystkie osoby stawiające pierwsze kroki w tym zawodzie serdecznie zapraszam do Olsztyna.

Udział w warsztatach w charakterze konsultantów i ekspertów zapowiedzieli już m.in. Jerzy Hoffman - opiekun artystyczny WAMA Film Festival w Olsztynie, Andrzej Fidyk - reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych.

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne i obejmuje zakwaterowanie oraz wyżywienie. Warunkiem udziału jest zapoznanie się z regulaminem i przesłanie organizatorom ankiety uczestnika do 17 września 2018 roku. Ankieta znajduje się pod adresem: https://wamafestival.pl/ankieta-warsztaty-2018.

Warsztaty są elementem szerszego programu filmowej edukacji historycznej „To był lipiec 1945”, realizowanego przez Stowarzyszenie FILMFORUM – producenta olsztyńskiego festiwalu. Ideą projektu jest zaangażowanie młodzieży w proces poznawania polskiej historii za pośrednictwem nowatorskich działań i form komunikacji. Efektem będzie przygotowanie przystępnych materiałów, które można łatwo udostępnić szerokiemu odbiorcy.

- Zasadniczym założeniem jest to, żeby edukacja nie była żmudnym zapoznawaniem się z wiedzą teoretyczną, ale żywym, aktywnym procesem, posiadającym silne odniesienia do otaczającej nas rzeczywistości – wyjaśnia Ada Bogdziewicz, dyrektor artystyczny FILMFORUM. – Praca z materiałami filmowymi – w szczególności dokumentalnymi, działa na wyobraźnię lepiej niż niejeden szkolny podręcznik.

Projekt przybliży szerokiemu odbiorcy mało znaną, a zarazem największą w powojennej Polsce zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku. Są też jej inne nazwy: „Obława Lipcowa”, czy „Kolejny Katyń”. Wiemy dziś, że liczące około 45 tysięcy żołnierzy, regularne oddziały Armii Czerwonej oraz jednostki 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, wspomaganych przez polskie UB, MO i 160 polskich żołnierzy I Praskiego Pułku Piechoty wkroczyły w lipcu 1945 roku na teren Puszczy Augustowskiej i przeprowadziły zakrojoną na dużą skalę akcję pacyfikacyjną. Zatrzymano ponad 7 tysięcy osób podejrzanych o działalność w podziemiu niepodległościowym, których uwięziono w kilkudziesięciu miejscach. Tylko część aresztowanych w Obławie powróciła do domów. Do dziś nie wiadomo, co stało się z dużą liczbą zaginionych. Byli to głównie Polacy, ale także Litwini i Białorusini - przed 1939 rokiem obywatele Polski. Liczba ofiar waha się od blisko 600 do prawie dwóch tysięcy osób. Badania na ten temat trwają.
MP
WAMA Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2018
Zobacz również
fot. Ewa Jasińska
7. Festiwal Filmów Frapujących czeka na krótkie metraże
Znamy program 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll