PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  4.09.2018
Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo dramatu „Wrota Europy” (1999) w reżyserii Jerzego Wójcika będzie jednym z ważniejszych wydarzeń 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W ramach pokazów specjalnych zaprezentowane zostaną również „303. Bitwa o Anglię” w reżyserii Davida Blaira oraz „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića.
O tym, by pokazać na ekranie niezwykłą historię polskich lotników, którzy wsławili się w kampanii powietrznej w Anglii w 1940 roku, myślało wielu filmowców. Na ekrany kin weszły właśnie dwa filmy na ten temat. Obie produkcje będzie można obejrzeć w Gdyni podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Film "303. Bitwa o Anglię" (2018) w reżyserii Davida Blaira to pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki – legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas tak zwanej Bitwy o Anglię.

Po ten sam temat sięgnęli twórcy filmu pt. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" w reżyserii Denisa Delića. Tutaj inspiracją była literatura, bestseller Arkadego Fiedlera o tym samym tytule, opowiadający o perypetiach polskich asów przestworzy. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii stworzyli elitarną jednostkę, Dywizjon 303.

Festiwalowym pokazom specjalnym obu filmów (we wtorek, 18 września, w gdyńskim Multikinie) towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Z widzami spotkają się: najpierw aktor Marcin Dorociński, który zagrał w filmie "303. Bitwa o Anglię", a nieco później – Jacek Samojłowicz, współscenarzysta i producent filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", montażysta Marcin "Kot" Baskowski oraz aktorzy: Piotr Adamczyk, Maciej Cymorek, Marcin Kwaśny, Nikodem Rozbicki.

Dzień później, w środę 19 września, w Sali Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowana temat współczesnego polskiego filmu historycznego. Zaplanowano także debatę „Polskie kino w kontekście 100-lecia niepodległości”.


"303. Bitwa o Anglię", fot. materiały prasowe

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo dramatu "Wrota Europy" (1999) w reżyserii Jerzego Wójcika będzie jednym z ważniejszych wydarzeń 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Film znalazł się w programie okolicznościowej sekcji filmowej dedykowanej stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę. Na pokaz specjalny zaprasza Telewizja Polska SA.

Akcja filmu opartego na motywach reportażu Melchiora Wańkowicza „Szpital w Cichiniczach” rozgrywa się w styczniu 1918 roku na terenach pomiędzy Mazurami a Polesiem. Tytułowe "Wrota Europy" to miejsce, gdzie w starym dworze urządzono szpital polskiego wojska. Trzy młode sanitariuszki decydują się w nim pozostać wraz z grupą pacjentów, którzy nie mogą być ewakuowani przed nadejściem wojsk bolszewickich. Film otrzymał m.in. nagrody za kostiumy oraz za zdjęcia na FPFF w 1999 roku. Jego twórca – reżyser, operator, scenarzysta i pedagog, Jerzy Wójcik – w 2012 roku odebrał w Gdyni Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

Pokaz odbędzie się w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego w czwartek, 20 września 2018 roku, o godzinie 17.00. Towarzyszyć mu będzie wprowadzenie, w którym wezmą udział autor zdjęć do filmu, wybitny polski operator filmowy Witold Sobociński oraz Członek Zarządu TVP Maciej Stanecki. Na pokaz specjalny TVP obowiązują zaproszenia.

 
43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.
MR
FPFF w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Fakty i Mity Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym
Biografia Krzysztofa Kieślowskiego z premierą na FPFF w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll