PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Znamy już tegoroczny program warsztatów i filmów na 9. edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej.
- Case study i pokaz filmu "Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka"

Jeden z najbardziej tajemniczych, a zarazem fascynujących życiorysów postaci związanych z kinem, stał się tematem debiutanckiego filmu Kuby Mikurdy

Jak to się stało, że Walerian Borowczyk - bo to właśnie o nim mowa - przeistoczył się z artysty-plastyka i twórcy docenianych na całym świecie animacji, w reżysera unikatowych w swoim klimacie filmów erotycznych? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swoim dokumencie Kuba Mikurda - znany publiczności festiwalowej krytyk filmowy, który w tym przypadku pierwszy raz stanął po drugiej stronie - za kamerą.

Zapraszamy widzów na realizatorskie case-study filmu, podczas którego będzie można poznać tajniki procesu twórczego, sekrety planu filmowego oraz zobaczyć niepublikowane wcześniej materiały, które nie zostały wykorzystane w ostatecznej produkcji. 

- Krytyku, otwórz się!

W ramach 9. FKA widzowie będą mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Sebastiana Smolińskiego, dotyczących nieoczywistych narzędzi, z których może korzystać krytyk filmowy.

Języki obce i język ojczysty, prace innych krytyków, rozsiane w prasie i w sieci komentarze, konwencje kulturowe... ramy, w których osadzić można proces twórczy krytyków filmowych, są naprawdę liczne. Podczas tworzenia własnego tekstu można z nich skorzystać, ale świadomość istnienia takich ram daje również możliwość wyswobodzenia się z nich i podążania własną ścieżką. Sebastian Smoliński podczas swoich warsztatów będzie zachęcał młodych krytyków sztuki filmowej do tego, by mieli otwarte głowy i próbowali eksperymentować ze wszystkimi narzędziami, które są w zasięgu ich ręki. W trakcie zajęć uczestnicy będą tworzyć mapę stylów pisania o filmach i eksperymentować z tworzywem, jakim jest język. Zapraszamy do udziału! 

- Pierwsze tytuły sekcji Krytyczne Premiery! 

Plakat filmu "The World is Yours", reż. Romain Gravas, fot. 9. FKA

Sekcja Krytyczne Premiery prezentuje najnowsze dzieła filmowe, starannie wyselekcjonowane przez organizatorów, które pobudzają widzów do dyskusji i bezdyskusyjnie zapadają w pamięć.

W ramach wspomnianej sekcji, w tym roku uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć poruszającą "Sofię" nagrodzoną m.in. za "Najlepszy scenariusz" w sekcji Un Certain Regard w Cannes. Film Meryem Benm'Barek-Aloïsi dotyka problematyki praw kobiet w Maroku - nie oznacza to jednak, że nie można traktować go jako uniwersalnego portretu o codziennych zmaganiach z własnym pochodzeniem, konwenansami kulturowymi i patriarchatem. Tytułowej Sofii grozi więzienie - za to, że zaszła w ciążę przed ślubem.

Drugim filmem jest obraz Romaina Garvasa "The World is Yours", którego światowa premiera odbędzie się w prestiżowej sekcji Directors' Fortnight w Cannes. To opowieść  że przeszłość niełatwo jest oszukać - zwłaszcza tę trudną, która dogania nas na każdym kroku. Brawurowo zrealizowana komedia kryminalna to uczta dla wszystkich zmysłów - muzyka, barwy i montaż przywodzą na myśl zwariowany teledysk, a fabuła zaskakuje zwrotami akcji szybszymi, niż u Guya Ritchiego.
 
9. edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja rozpocznie się 18 i potrwa do 21 października 2018 roku w Łodzi.

MP
FKA
Ostatnia aktualizacja:  30.08.2018
Zobacz również
fot. 9. FKA
Żubroffka: Ostatnie dni naboru
Trzy programy edukacji filmowej podczas Wama Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll