PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W jury 75. MFF w Wenecji zasiada reżyserka Małgorzata Szumowska. W pokazywanym w Konkursie Głównym filmie "Schyłek dnia" w reżyserii László Nemesa wystąpił Marcin Czarnik. W dwóch innych filmach prezentowanych poza konkursem występują Agata Buzek i Jerzy Skolimowski. Festiwal rozpoczął się 29 sierpnia i potrwa do 8 września.
Małgorzata Szumowska w jury Konkursu Głównego


Polska reżyserka i scenarzystka filmowa Małgorzata Szumowska zasiada w jury Konkursu Głównego 75. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Ocenia najnowsze produkcje m.in. Luki Guadagnino, braci Coen, Alfonso Cuarona czy Mike'a Leigh. Wraz z nią w jury znaleźli się: reżyserzy Guillermo del Toro (przewodniczący), Taika Waititi i Paolo Genovese, a także aktorzy Christoph Waltz, Naomi Watts, Trine Dyrholm, Sylvia Chang i Nicole Garcia.

Jerzy Skolimowski w obsadzie włoskiego filmu

Podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji pokazany zostanie (poza konkursem) włoski film "Una storia senza nome" ("Historia bez imienia") w reżyserii Roberto Andò z Jerzym Skolimowskim w jednej z głównych ról. Wystąpił on u boku znanych włoskich aktorów: Micaela Ramazzottiego, Laury Morante i Alessandro Gassmanna.
 
Kadr z filmu "Una storia senza nome", fot. materiały prasowe

O filmie Roberto Andò pisze obszernie weekendowy magazyn dziennika "La Repubblica", zwracając uwagę na znakomitą obsadę czarnej komedii z polskim reżyserem i aktorem.

Agata Buzek w filmie z sekcji Venice Days

Agata Buzek wystąpiła w filmie "Pearl" u boku Petera Mullana, gwiazdy "Trainspotting". Film "Pearl" zostanie zaprezentowany na festiwalu w sekcji Venice Days. - Postacie kobiece odgrywają kluczową rolę we wszystkich 12 konkursowych tytułach. Połowa z nich jest reżyserowana przez kobiety- mówi Giorgio Gosetti, dyrektor artystyczny Venice Days.   

Kadr z filmu "Pearl", fot. materiały prasowe

"Pearl" to film osadzony w świecie kobiecej kulturystyki. Akcja filmu rozgrywa się 72 godziny od finału międzynarodowych mistrzostw kulturystycznych. Tytułowa Lea Pearl ma rywalizować o prestiżowy, zwycięski laur, ale niespodziewanie na jej drodze staje były kochanek Ben. Mężczyzna pojawia się z sześcioletnim synem, którego kobieta nie widziała od czterech lat, zmieniając dotychczasowe życie bohaterki.  Film "Pearl" z Agatą Buzek jest debiutem reżyserskim Elsy Amiel.

"Schyłek dnia" László Nemesaz Marcinem Czernikiem w Konkursie Głównym

"Schyłek dnia" ("Napszállta") w reżyserii László Nemesa znalazł się w konkursie 75. edycji MFF w  Wenecji. Kilka dni później film zostanie zaprezentowany na festiwalu filmowym w Toronto.


Kadr z filmu "Schyłek dnia", reż. László Nemes, fot. materiały prasowe  

W nowym filmie twórcy nagrodzonego Oscarem "Syna Szawła" ponownie wystąpił Marcin Czarnik, polski aktor znany z serialu "Aktorzy" oraz wielu ról teatralnych. Czarnik będzie obecny w Wenecji na światowej premierze filmu.

 

Akcja filmu rozgrywa się w Budapeszcie w 1913 roku. Młoda Iris Leiter powraca do stolicy Węgier z nadzieją, że odnajdzie zaginionego brata. Próbuje dostać pracę w skrywającym mroczną tajemnicę sklepie z kapeluszami, który kiedyś prowadzili jej rodzice. Przemierzając ulice miasta pełnego śladów jej dzieciństwa i wspaniałej przeszłości, Iris jest świadkiem wydarzeń, które wkrótce zapoczątkują nową erę i na zawsze odmienią losy Europy.

 

Z kolei polski operator Radek Ładczuk ("Jesteś Bogiem") jest autorem zdjęć do konkursowego "The Nightingale" w reżyserii Jennifer Kent. Akcja filmu rozgrywa się w 1825 roku w Australii. Główna bohaterka pragnie zemścić się na mężczyźnie, który zamordował jej rodzinę. W filmie występują: Aisling Franciosi, Sam Claflin, Damon Herriman.


75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji rozpoczął się 29 sierpnia i potrwa do 8 września.
MR
MFF w Wenecji
Ostatnia aktualizacja:  30.08.2018
Zobacz również
fot. Biennale Cinema 2018
Lech Majewski – pasja tworzenia
Galeria zdjęć z filmu "Kler"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll