PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1 września o godz. 19:30 w kinie Iluzjon (ul. Narbutta 50A, Warszawa) odbędzie się repremiera filmu „Wolne miasto” Stanisława Różewicza z 1958 roku. Film został poddany cyfrowej rekonstrukcji w formacie 4K dzięki współpracy Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Zespołu Filmowego TOR.
Nad ranem 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczyna ostrzał Westerplatte i II wojnę światową. Pracownicy Poczty Polskiej w Gdańsku chwytają za broń. Do walki z wojskami wroga przystępują wszyscy pocztowcy: zarówno będący tuż przed emeryturą listonosz Rajca, jak i młoda telegrafistka Irena. Wszyscy oni niezachwianie wierzą, że wkrótce nadejdzie odsiecz. Stopniowo kończy się amunicja, przybywa rannych, a nieprzyjaciel naciera z coraz większą siłą.

Kadr z filmu "Wolne miasto", fot. materiały prasowe
 
 
Wojenny film Stanisława Różewicza, odwołując się do zdjęć archiwalnych, przedstawia przebieg bohaterskiej obrony Poczty Gdańskiej w dniu wybuchu II wojny światowej. Twórcy filmu jako pierwsi w polskim kinie poruszyli temat września 1939 roku i zrobili to, pokazując nie najsłynniejsze batalie kampanii wrześniowej, lecz epizod wówczas jeszcze mało znany. Film opowiada o dramatycznych losach,  heroizmie i poświęceniu grupy zwykłych ludzi, cywilów, broniących do ostatniej chwili skrawka ziemi, który był dla nich Polską w Wolnym Mieście zawładniętym przez wrogie wojska.

"Wolne miasto" z 1958 roku to jeden z najwybitniejszych filmów nurtu polskiej szkoły filmowej, którym reżyser potwierdził swój styl, opierający się na drobiazgowej i wyciszonej narracji oraz próbie zbliżenia się do tajemnicy czasu, o którym opowiada. Pod względem gatunkowym ten obraz otwierał w polskiej kinematografii nowy rozdział, będąc pierwszym „reinscenizowanym dokumentem wojennym”. Film zachwycał także wspaniałą grą aktorską i przejmującymi zdjęciami Władysława Forberta.

Prace rekonstrukcyjne zostały wykonane przez zespół Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Nadzór nad finalną estetyką i korekcją kolorystyczną filmu sprawował wybitny polski operator i jeden ze współtwórców fenomenu polskiej szkoły filmowej Jerzy Wójcik.

Przed pokazem krótką prelekcję wygłosi krytyk filmowy i dziennikarz, Piotr Śmiałowski.
 
BD
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  24.08.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
43. FPFF. Dwa razy Pola Negri
Grand Prix dla "Castingu" w reżyserii Katarzyny Iskry
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll