PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  23.08.2018
Wanda Lepionka, organizatorka Wellington Polish Film Festival została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi. Głównym partnerem festiwalu jest SFP.
Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest głównym partnerem Wellington Polish Film Festival. Stowarzyszenie wspiera organizatorów festiwalu począwszy od drugiej jego edycji, dbając o jak najlepszą prezentację polskiej kinematografii oraz doprowadzając do kontaktów między filmowcami z Polski i Nowej Zelandii.

Podczas ubiegłorocznej edycji Wellington Polish Film Festival Stowarzyszenie Filmowców Polskich było współorganizatorem wydarzenia „Poland meets New Zealand. Industry Days”. W jego ramach nasi prelegenci (Aneta Hickinbotham - Aurum FIlm oraz Anna Kot - Studio Munka/SFP) przedstawili swoim nowozelandzkim kolegom zagadnienia z zakresu sprzedaży i promocji filmu polskiego, omówili możliwości koprodukcyjne między Polską a Nową Zelandią, prześledzili proces produkcji filmowej w Polsce oraz zaprezentowali wizytówkę wybranego studia produkcyjnego - Studio Munka. Polscy paneliści mieli okazję odwiedzić Weta Workshop, Weta Digital i Park Road oraz spotkać się z New Zealand Film Commission i przedstawicielem stowarzyszenia ScreenSafe.

Program tegorocznego festiwalu był w całości poświęcony kinu historycznemu i filmowym obchodom stulecia odzyskania niepodległości, których pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W związku z tym Stowarzyszenie miało decydujący wpływ na program tegorocznej edycji Wellington Polish Film Festival. Festiwal zainaugurowała projekcja filmu „Miasto 44”, której gościem specjalnym była odtwórczyni głównej roli i zdobywczyni tytułu Shooting Star zeszłorocznego Berlinale - Zofia Wichłacz. W ramach przeglądu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego” w Wellington zaprezentowano także: „Ziemię obiecaną”, „Noce i dnie”, „Pianistę”, „Wołyń”, „Popiół i diament” oraz „Człowieka z marmuru”.

Prezydent Andrzej Duda z odznaczonymi w Auckland, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z nowozelandzką Polonią wręczył odznaczenia państwowe obywatelom Polski i Nowej Zelandii zasłużonym w działalności polonijnej.

"Za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej historii, za działalność na rzecz krzewienia polskości i kształtowania postaw patriotycznych" Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej odznaczony został John Roy-Wojciechowski.

"Za wybitne zasługi w działalności polonijnej i społecznej, za rozwijanie polsko-nowozelandzkiej współpracy gospodarczej, za propagowanie polskiej kultury" Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Kazimierz Jasica i Jacek Pawłowski.

"Za zasługi w rozwijaniu polsko-nowozelandzkiej współpracy, za zasługi w popularyzowaniu polskiej sztuki filmowej" Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowani zostali: Wanda Lepionka i Roberto Rabel.

gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.08.2018
Zobacz również
fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Oficjalny zwiastun "Juliusza"
5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci za miesiąc w 21 miastach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll