PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W programie Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i Wrocławiu znalazło się ponad 130 filmów. Osiem tytułów konkursu głównego zostanie pokazanych w 21 miastach, a widzowie wezmą udział w ogólnopolskim głosowaniu i wybiorą najlepszy spośród nich, który nagrodzą statuetką Kwiatu Paproci.

Organizatorzy przygotowali coś dla fanów Lassego i Mai – szwedzkiej filmowej serii o najsłynniejszych młodych detektywach doczekała się kolejnej, czwartej części. W "Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai. Pierwszej tajemnicy" (LasseMajas detektivbyrå - Det första mysteriet, reż. J. Bornebusch, 6+ ) nie tylko dowiemy się, jak zaczęła się przygoda, ale poznamy nowych odtwórców głównych ról: Franka Dorsina i Ester Vuori. Młodzi aktorzy będą gośćmi Festiwalu i spotkają się z warszawskimi widzami.


Wśród najjaśniejszych punktów Konkursu głównego: rewelacja Festiwalu w Cannes ‒ japońskie anime "Mirai" (Mirai no Mirai, reż. M. Hosoda, 6+ ), duńska produkcja "Jestem William" (Jeg er William, reż. J. Elmer, 9+ ) i kenijska opowieść o superbohaterach "Supa Modo" (reż. L. Wainaina, 9+ ).


W tym roku po raz pierwszy sekcja Odkryć będzie sekcją konkursową (Konkurs filmowych odkryć). Joanna Żak, dyrektorka FF Kino Dzieci, tak mówi o tej programowej zmianie: ‒ "Widzowie świetnie przyjęli zeszłoroczną sekcję Odkryć i dali nam znak, że są gotowi na filmy, które operują nową perspektywą i opowiadają o sprawach istotnych dla dzieci w nieszablonowy sposób. Chcemy wyróżnić te filmy i jeszcze bardziej zwrócić na nie uwagę publiczności."
 
Wśród siedmiu tytułów Konkursu filmowych odkryć znalazły się m.in. dwa dokumenty: "Brudna robota" (Tongue Cutters, reż. S. Melkeraaen, 10+ ) i "Ceres" (reż. J. Van den Brand, 12+ ) ‒ oba o tradycyjnych rolach dzieci w wiejskich/gospodarskich społecznościach. Nagrodę Kwiatu Paproci w konkursie przyzna osobny skład jury.

W sekcji Kino Dzieci z nosem w książkach pokazane zostaną ekranizacje znanych książek – od klasyki literatury dla dzieci i młodzieży po niedawne premiery.
 
W ramach corocznego przeglądu wybranej narodowej kinematografii tym razem obrany został kurs na Indie, skąd wyselekcjonowane zostały filmy pokazujące życie i kulturę tamtego regionu z perspektywy młodych bohaterów. Sekcji Namaste – kino Indii towarzyszyć będą prelekcje edukatorów z Muzeum Azji i Pacyfiku. W planach także zajęcia jogi w plenerze, warsztaty tańca, degustacja tradycyjnych potraw z KUKBUKiem czy pokaz dawnych indyjskich strojów i carrom – indyjskiego bilardu. A na zakończenie Festiwalu ‒ seans z muzyką na żywo w wykonaniu Wacława Zimpla.

W programie znalazły się również sekcje: Krótkie historie, czyli zestawy filmów krótkometrażowych oraz Panorama – selekcja najlepszych ubiegłorocznych tytułów z repertuaru Kina Dzieci, a także filmy, które w ostatnim czasie pojawiły się na ekranach kin oraz jubileuszowa Mam 5 lat – urodziny Kina Dzieci, w której pokazanych zostanie wybór 10 filmów z historii festiwalu.
 
Wielkim wydarzeniem pierwszego weekendu 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci będzie występ  innowacyjnego holenderskiego teatru cieni Lichtbende, który zaprezentuje spektakl "Ja i pchła".

Festiwal po raz kolejny zaprasza do uczestnictwa w serii wykładów i warsztatów Kino Dzieci o wychowaniu, skierowanych do rodziców, edukatorów i nauczycieli. W programie m.in. wykład psycholożki Agnieszki Stein, spotkanie dla nauczycieli z Superbelframi i warsztaty wokół kreatywności ze Spotlight Kids.

O to, by przestrzeń kinowa była przyjazna młodym widzom, zadbał ponownie główny partner Kina Dzieci ‒ marka VOX.  By dzieci w każdym wieku czuły się na Festiwalu jak u siebie, zostaną przez VOX przygotowane podesty do kas, dzięki którym dzieci razem z opiekunami będą mogły uczestniczyć w wybieraniu filmu i kupowaniu biletu. W festiwalowych kinach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu powstaną również strefy z zaprojektowanymi specjalnie dla najmłodszych mebelkami Tuli oraz strefą warsztatową dla trochę starszych uczestników festiwalu. Razem z marką VOX przeprowadzone zostaną również warsztaty rodzinne „Najmniejsi Projektanci Świata”.

26-28 września podczas Warsaw Kids Film Forum – międzynarodowego forum pitchingowego projektów filmów i seriali dla młodej widowni, zgromadzi się ponad 200 reprezentantów polskiej i europejskiej branży filmowej m.in.: producentów, scenarzystów, reżyserów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, reprezentantów telewizji i przedstawicieli instytucji filmowych. Zaproszeni goście szukają projektów na wczesnym etapie rozwoju z potencjałem koprodukcyjnym. Do Pitchingu i Giełdy Scenariuszy z nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 34 projekty z 11 krajów (Bułgarii, Chorwacji, Czech, Holandii, Indii, Izraela, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Polski i Ukrainy).

W weekend 15 i 16 września, tydzień przed rozpoczęciem 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, organizatorzy festiwalu zapraszają na Rodzinny weekend z Kinem Dzieci, czyli pokaz filmowy oraz warsztaty plastyczne w warszawskich i wrocławskich kawiarniach, księgarniach i instytucjach kultury. Inspirując się hasłem zbliżającego się festiwalu „Ku nowej przygodzie”, mali widzowie wybiorą się w podniebną podróż z bohaterami filmu krótkometrażowego "Miejsce na miotle" (5+ ), będącego ekranizacją ilustrowanej książeczki autorstwa Julii Donaldson i Axela Schefflera.


Festiwal odbędzie się w dniach 22-30.09.2018.


Więcej informacji: kinodzieci.pl

BD
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  23.08.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Prezydent odznaczył Wandę Lepionkę
"Ślepnąc od świateł" – nowy polski serial HBO
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll