PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Ułaskawienie" zostało wyselekcjonowane jako jeden z dwudziestu trzech filmów, które znalazły się w konkursie światowym podczas tegorocznej edycji Montreal World Film Festival. Nowy film Jana Jakuba Kolskiego na Festiwalu będzie mieć swoją premierę międzynarodową. Z kolei "Odnajdę Cię" Beaty Dzianowicz zakwalifikował się do Konkursu Debiutów.
"Ułaskawienie" to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba,  żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

W rolach głównych zobaczymy: Grażynę Błęcką-Kolską, Jana Jankowskiego i Michała Kaletę. Autorem zdjęć jest Julian  A.Ch. Kernbach

Kadr z filmu "Ułaskawienie", reż. Jan Jakub Kolski, fot. Centrala Film.

W Konkursie Głównym Festiwalu w Gdyni, "Ułaskawienie" znalazło się pośród szesnastu wybranych filmów. Dzieło Jana Jakuba Kolskiego zostanie zaprezentowane Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Multikinie. Po seansach zaplanowano spotkania z twórcami filmu oraz aktorami. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Producentami filmu jest łódzka firma Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o. oraz  łódzko-wrocławska Centrala Distribution Sp. z o.o, którą tworzą Agnieszka Janowska oraz Paweł Kosuń. Czeskim koproducentem filmu jest Mimesis Film - Jan Macola, słowackim natomiast Marek Urban z Sentimental Film.

Obraz został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeski Fundusz Filmowy oraz Słowacki Instytut Audiowizualny. Koproducentami filmu są Odra-Film (Dolnośląski Konkurs Filmowy), EC1 Łódź - Miasto Kultury,  Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, TVP oraz Centrum Technologii Audiowizualnych (CETA), Magiclab, Mentes a.s. 

Do Konkursu Debiutów zakwalifikował się również film "Odnajdę Cię" w reżyserii Beaty Dzianowicz. W ramach sekcji Focus on World Cinema zostanie pokazany "Autsajder" Adama Sikory (zakwalifikował się do Konkursu Głównego w Gdyni), a w sekcji dokumentalnej - „Kichka Life is a Cartoon” w reżyserii Delfiny Jalowik, koprodukcja niemiecko-polsko-belgijsko-izraelsko-francuska.
MP/AK
Centrala Film
Ostatnia aktualizacja:  17.08.2018
Zobacz również
fot. Centrala Film
Małgorzata Potocka – własną drogą
Pół wieku po Marcu. Sekcja specjalna na 43. FPFF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll