PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W roku pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń Marca ‘68, program 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzbogacił się o dodatkową sekcję filmową "Pół wieku po Marcu", która przywoła historyczne wydarzenia z tamtych lat. Festiwal odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.
Uczestnicy 43. FPFF będą mieli okazję, by za pośrednictwem filmu cofnąć się do wydarzeń, jakie miały miejsce w roku 1968 w Polsce. Po tematy związane z demonstracjami studenckimi czy przymusową emigracją kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego sięgali zarówno twórcy kina fabularnego, jak i dokumentaliści. W nowej sekcji, „Pół wieku po Marcu”, zaprezentowanych zostanie sześć wybranych filmów.

W programie sekcji znalazł się "Indeks", film Janusza Kijowskiego, opowiadający o losach mierzącego się z polityczną rzeczywistością studenta Józefa Monety – ze świetną rolą Krzysztofa Zaleskiego. Obraz powstawał na przełomie lat 1976 i 1977, jednak podzielił on los „półkowników”, doczekawszy się premiery dopiero w 1981 roku w czasie Solidarnościowego przełomu. Kolejnym filmem fabularnym, który znalazł się w tej sekcji są "Marcowe Migdały" (1989) Radosława Piwowarskiego. To zbiorowy portret pokolenia, którego beztroską młodość brutalnie przerwała antysemicka nagonka w Polsce.

Cztery pozostałe filmy w sekcji to wybitne polskie dokumenty. Punktem wyjścia w filmie „Siedmiu Żydów z mojej klasy” (1991) w reżyserii Marcela Łozińskiego jest spotkanie po latach grupy ludzi wypędzonych z Polski. Wspomnienia emigrantów prześladowanych w PRL przedstawia również „Pożegnanie mojego kraju” (2002) w reżyserii Andrzeja Krakowskiego. "Dworzec Gdański" Marii Zmarz-Koczanowicz, opisuje losy emigrantów, którzy spotykają się w izraelskim kurorcie nad Morzem Śródziemnym. Od ich wyjazdu minęło wiele lat, a mimo to Polska jest nadal obecna w ich domach. Sekcję zatytułowaną „Pół wieku po Marcu” dopełnia kilkuminutowy dokument Jonathana RozenbaumaHappy Jews” (2008), czyli przewrotny filmowy żart z autobiograficznym podtekstem. Reżyser opowiada o emigracji swojego ojca, wykorzystując materiały archiwalne zarejestrowane podczas nostalgicznego balu emigrantów z 1968 roku.

Projekcje zaplanowano na 19-21 września 2018 roku w gdyńskim Multikinie. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami, które poprowadzi reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik, Andrzej Krakowski.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych trwać będzie od 17 do 22 września 2018 roku.


MP
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  16.08.2018
Zobacz również
fot. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
"Ułaskawienie" z międzynarodową premierą w Montrealu
“Kawki na drodze” z międzynarodową premierą w Toronto
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll