PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to jeden z najbardziej zaangażowanych społecznie festiwali filmowych w Polsce. W trakcie 11. edycji festiwalu realizowany był Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej. Jego celem było edukowanie, uświadamianie i uwrażliwianie na problemy społeczne, z wykorzystaniem atrakcyjnej metody dydaktycznej, jaką jest film.
Swój wyjątkowy charakter festiwal zawdzięcza niecodziennym partnerstwom m.in. z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu oraz Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, z którymi co roku realizowane są nowatorskie działania edukacyjne, promocyjne i artystyczne, propagujące w atrakcyjny sposób zagadnienia z zakresu profilaktyki społecznej.

Refleksja na trudny temat inspiracją dla filmu
 
Od scenariusza do premiery w siedem dni – tak w skrócie wyglądał plan warsztatów. Młodzież z Mazowsza brała udział w dyskusjach dotyczących uzależnienia od alkoholu z rówieśnikami z Francji, Węgier i Włoch. Efektem rozmów były spoty profilaktyczne, które posłużą w szerokiej kampanii społecznej m.in. zostaną zaprezentowane w szkołach przez policjantów.

fot.  Przemysław Skrzydło.

 – Szczególnie interesuje nas to, by młodzi ludzie nie eksperymentowali, nie sięgali po używki, ponieważ są to te substancje, które tak naprawdę zniewalają człowieka - wyjaśniał Artur Pozorek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Uczestnicy warsztatów w twórczy sposób zobrazowali skutki spożywania alkoholu, które powodują alienację społeczną oraz inne, bardzo poważne i nieodwracalne skutki uboczne. Z filmów płynie również przestroga przed szukaniem akceptacji wśród rówieśników poprzez prowokowanie niebezpiecznych sytuacji pod wpływem alkoholu. Będąc pod wpływem, możemy stać się ofiarami przemocy i przestępstw, lub nawet ich sprawcami.

fot.  Przemysław Skrzydło.

Głównym celem filmów jest ukazanie problemów społecznych językiem młodzieży, atrakcyjnym i zrozumiałym dla ich rówieśników.

Produkcje zrealizowane w Radomiu można zobaczyć pod linkiem:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLUnfPDspZ5Zy78lZMlOqJO2W16oU4X55x.

Mądra rozrywka dla całych rodzin

W czasie trwania Kameralnego Lata, Radom stał się mazowiecką stolicą filmu. W tym roku wiele wydarzeń odbyło się w przestrzeniach i na ulicach miasta. Jednym z wydarzeń plenerowych było otwarcie festiwalu z paradą zabytkowych aut, kameralnym piknikiem filmowym i koncertem orkiestry policyjnej z Katowic.

– Kameralne Lato to mądra rozrywka dla całych rodzin, a wątki społeczne były nam podczas 11. edycji szczególnie bliskie – mówi Karolina Adamczyk, dyrektor festiwalu. – Już podczas pikniku otwierającego wydarzenie była okazja do poszerzenia wiedzy na temat filmu, spróbowania swoich sił w sportach czy wzięcia udziału w całej serii animacji oraz gier dla dzieci, przygotowanych wspólnie z funkcjonariuszami policyjnego Wydziału Prewencji. 

Kino wychodzi na ulicę

Ideą Kameralnego Lata jest pokazywanie młodym ludziom, że na pozór odległy świat filmu w rzeczywistości jest czymś na wyciągnięcie ręki, że marzenia można realizować, a filmowe pasje rozwijać w kreatywny sposób. Popularyzacji nowoczesnej edukacji filmowej służy organizowany co roku w centrum Radomia profesjonalny plan filmowy.

Anna Mucha i Marek Braun w roli konspiratorów, którzy napadają na niemiecki bank, fot. Przemysław Skrzydło.

W roku 2018 za sprawą rekonstruktorów historycznych, scenografii i rekwizytów, organizatorom udało się cofnąć w czasie do lat 40. XX wieku, do czasów okupacji niemieckiej. Anna Mucha i Marek Braun wcielili się w role konspiratorów i dokonali historycznego napadu na niemiecki bank. Celem organizatorów było przybliżenie świata filmu zgromadzonej publiczności i – w szerszej perspektywie - zainspirowanie młodych ludzi uczestniczących w projekcie do myślenia o przyszłości w branży filmowej, zaszczepienie w nich pasji i rozbudzenie artystycznych zainteresowań.

Gotowa scena do obejrzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=PYI658X_fFs&t=2s.  

Niebo nad Radomiem:

W ramach tradycyjnego cyklu pokazów plenerowych „Niebo nad Radomiem”, zaprezentowany został najnowszy film reżysera kinowego hitu "Bogowie" - Łukasza Palkowskiego. "Najlepszy" jest obrazem, ukazującym zgubne skutki zażywania narkotyków. Film, oparty jest na prawdziwej historii Jerzego Górskiego, człowieka, który dzięki swojej silnej woli, podniósł się z największego dna. Dokonał czegoś, czego nie udaje się większości uzależnionych.

Profilaktyka dla najmłodszych

W ramach sekcji dziecięcej odbyły się pokazy filmów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, połączone z warsztatami profilaktyki społecznej prowadzonymi wspólnie ze specjalistami z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz ekspertami programu FILMOTEKA SZKOLNA.

Anna Mucha podczas Warsztatów ABC Praca Przed Kamerą, fot. Przemysław Skrzydło.
  
Starszej młodzieży zaproponowano Warsztaty ABC Pracy Przed Kamerą. W warsztatach udział brali Anna Mucha, Katarzyna Dorosińska, Adam Majewski, Łukasz Węgrzynowski, Marek Braun oraz Gerard Edery, którzy pracowali z uczestnikami nad techniką autoprezentacji, panowaniem nad ekspresją ciała i radzeniem sobie z tremą. Ćwiczenia te doskonale kształtują asertywną postawę - niezbędną w problemowych sytuacjach, chroniącą przed ryzykownymi zachowaniami.

Wychowanie za pomocą edukacji filmowej

Festiwalowi towarzyszyły rozważania nad rolą profilaktyki społecznej i edukacji w twórczości filmowej. W gronie organizatorów, pracowników instytucji publicznych, funkcjonariuszy policji, trenerów edukacji filmowej, kulturoznawców, filmoznawców i twórców zastanawiano się nad tym, czy sam film to nie za mało? W jaki sposób profilaktyka społeczna zawarta w twórczości filmowej powinna być wkomponowana w program profilaktyczny? Jak opracować wartościowy, ustandaryzowany i skuteczny plan takich działań?

Mazowiecki Program Profilaktyki społecznej Kameralne Lato

Projekt stanowi połączenie rozbudowanych warsztatów filmowych (wykłady teoretyczne i szkolenia praktyczne) z panelami dyskusyjnymi, otwartymi pokazami filmowymi, konkursami oraz innymi innowacyjnymi formami edukacji społecznej dzieci i młodzieży. Tym, co wyróżnia program spośród innych, standardowych działań profilaktycznych jest umiejętne połączenie wartości społecznych i edukacyjnych z aspektami kulturalno-artystycznymi, dzięki czemu przedsięwzięcie ma szansę zdobyć uznanie szerokiej publiczności.

Plenerowe pokazy filmowe, fot. Przemysław Skrzydło.
 
Wydarzenie objęte jest wsparciem finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Mazowieckiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Działania międzynarodowe realizowane są przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz partnerów zagranicznych projektu: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy). Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Miasto Radom, partnerem logistycznym KIA Plejada, a partnerem technologicznym CANON.

Więcej informacji: www.kameralnelato.pl.

MP/AK
Kameralne Lato
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2018
Zobacz również
fot. Przemysław Skrzydło
Pięć Smaków na Ińskim Lecie Filmowym
12. Dwa Brzegi: "Odtwarzanie minionych światów" Ewy Braun
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll