PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Do Kazimierza Dolnego na 12. Dwa Brzegi przyjechała Dorota Stalińska, która zagrała główną rolę w "Krzyku" Barbary Sass z 1983 roku. Grażyna Torbicka rozmawiała z aktorką o wspomnieniach z planu i współpracy z reżyserką.

- Barabra Sass zaproponowała mi tę rolę w dramatycznym momencie mojego życia. Zmarła wtedy moja mama, odeszłam z teatru i nie chciałam pracować. Mój tata namówił mnie, aby w imię pamięci mamy zrobić "Krzyk" - opowiadała Dorota Stalińska. Główną bohaterką filmu jest Marianna (Perełka) – wychowana na Pradze dziewczyna z przeszłością, która chce wreszcie „mieć kawałek jakiegoś domu”, z dala od podejrzanych kolegów, matki-alkoholiczki (znakomita rola Igi Cembrzyńskiej) i jej konkubenta. Praca sprzątaczki w domu starców zdaje się dawać szansę na zmianę, zwłaszcza że bohaterka zakochuje się w młodym pielęgniarzu Marku (Krzysztof Pieczyński).



fot. Jacek Czerwiński/SFP


Rola Marianny kreowana jest wyrazistymi środkami. - Zaproponowałam wiele pomysłów np. sposób chodzenia. Jeździłam na warszawską Pragę i obserwowałam ludzi – jak mówią i zachowują się. Zmieniłam kolor włosów na czarny, ubrałam się w skórzaną kurtkę i żułam gumę – przypomniała Stalińska. Przeobrażenie okazało się bardzo wiarygodne: za swoją kreację – jedną z najciekawszych kobiecych w polskim kinie lat 80. – Dorota Stalińska została nagrodzona na festiwalach w San Sebastian, Gdyni i Koszalinie, a czytelnicy „Filmu” przyznali jej Złotą Kaczkę. Aktorka opowiadała o współpracy z Krzysztofem Pieczyńskim oraz scenach erotycznych, jakie musieli razem zagrać. - Jak na tamte czasy one były bardzo odważne. Musieliśmy uważać, aby nie zsunęła się kołdra, bo wtedy wyszłoby, że jesteśmy ubrani w bieliznę. Nie chodzi o to, aby pokazać wszystko, ale subtelnie zasugerować zbliżenie bohaterów - mówiła aktorka.


- Miałam ogromne szczęście, które rzadko dane jest naszym aktorom. Musicie wiedzieć, że scenariusz "Krzyku" powstał z myślą o mnie – wspominała Dorota Stalińska. "Krzyk" to trzeci – po „Bez miłości" iDebiutantce” wspólny film jej i Barbary Sass.

 

- Bardzo chciałabym stworzyć jeszcze wiele niezwykłych ról, ale u nas nie ma propozycji dla dojrzałych aktorek. Mam nadzieję, że niedługo się to zmieni - przyznała Stalińska. Spotkanie z aktorką trwało dwie godziny. Wypełnione było anegdotami z planu, wspomnieniami o współpracownikach i przyjaciołach. Dorota Stalińska śpiewała piosenki i recytowała fragmenty monodramów. Aktorka zaraziła energią publiczność Dwóch Brzegów.


12. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą potrwa do 5 sierpnia. Patronem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


Marcin Radomski/Kazimierz Dolny
12. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  3.08.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
NH, Polish Days (1). Te fabuły dopiero powstaną
9. Kamera Akcja: Nowa odsłona znanych konkursów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll