PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Kolejna edycja Akademii odbędzie się w dniach 3-12 sierpnia 2018 roku. Kinomanów czeka w tym roku sporo niespodzianek.
Poza nową siedzibą biura organizacyjnego (w budynku zabytkowego browaru w Zwierzyńcu), pojawi się też całkiem nowe kino „Król LAF” (Ratusz w Zwierzyńcu), które będzie pokazywało repertuar dla najmłodszych kinomanów. Wstęp na wszystkie projekcje dla dzieci i młodzieży jest bezpłatny.

Po raz pierwszy otwarcie Akademii odbędzie się z udziałem twórców. W Zwierzyńcu będzie można obejrzeć film „Córka treneraŁukasza Grzegorzka (premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty). Po projekcji zaplanowano spotkanie z twórcami filmu – Łukaszem Grzegorzkiem, Jackiem Braciakiem oraz Karoliną Bruchnicką.

Kino polskie będzie w tym roku wyjątkowo mocno reprezentowane, zarówno przez tytuły filmowe, jak i gości festiwalu. Pokazana zostanie nagradzana „Zimna wojnaPawła Pawlikowskiego, a po projekcji będzie okazja do porozmawiania o filmie z jednym z głównych aktorów tj. Adamem Woronowiczem.

Kolejna po „Córce trenera” polska przedpremierowa propozycja to świetnie przyjęta w Karlowych Warach „Via Carpatia”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Klarą Kochańską. Dzień później widzowie będą mogli zobaczyć „Ninę”, a po projekcji uczestniczyć w spotkaniu z reżyserką Olgą Chajdas i montażystką Kasią Adamik.

Przypomniane zostaną ważne tytuły tego sezonu. Organizatorzy będą gościć dwie główne aktorki z głośnego filmu Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień”. Z widzami spotka się Anna Krotoska oraz Małgorzata Szczerbowska. Już dzień później będzie okazja porozmawiać o innej głośnej produkcji „Twój Vincent”. Do Zwierzyńca przyjedzie kostiumografka Dorota Roqueplo.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie też pokaz „Ptaki śpiewają w Kigali”, ostatniego filmu Krzysztofa Krauze. Projekcję uświetnią swoją obecnością aktorki Jowita Budnik. Na uwagę zasługuje również najnowszy film Beaty Dzianowicz „Odnajdę cię”, który 3 sierpnia wchodzi na ekrany kin. W Zwierzyńcu będzie okazja porozmawiać z reżyserką filmu. Kolejną propozycją jest tytuł, który nie znalazł się w szerokiej dystrybucji kinowej "Wspomnienie lata". W Zwierzyńcu odbędzie się pokaz filmu w towarzystwie aktorki Urszuli Grabowskiej. Nie zabraknie również „Najlepszego”, który gościł przed długi czas na polskich ekranach. Na LAF będzie okazja porozmawiać o filmie z reżyserem Łukaszem Palkowskim.

Akademia zaprasza na spotkania autorskie z:

- z Robertem Glińskim, reżyserem filmu „Czuwaj
- z Tomaszem Jurkiewiczem, reżyserem filmu „Dni przemiany
- z Martą Wojtowicz-Wcisło, reżyserką filmu „Turyści
- z Szymonem J. Wróblem, reżyserem filmu „Ojciec, czyli o Pieronku
- z Jarosławem Wszędybyłem reżyserem filmu „Wiosna Smoków
- z Grzegorzem Linkowskim, reżyserem filmu „Zwierze na papierze
- z Moniką Meleń reżyserką filmu „Film dla Stasia
- z Małgorzatą Imielską reżyserką filmu „Miłość i puste słowa

Wybrano też sporo polskich tytułów z ostatniego sezonu, które pokazane zostaną w ramach cyklu „W polskim obiektywie”. Zostaną one opatrzone słowem krytyka filmowego. Wśród obrazów filmowych znajdują się  m.in. „Twarz”, „Zgoda”, „Pewnego razu w listopadzie”, „Serce miłości”, „Najbrzydszy samochód świata” czy „Okupacja 1968”.

W tym roku Akademia zaprezentuje sylwetkę Jana Sveraka (pokazane zostaną najlepsze, klasyczne już propozycje filmowe zdobywcy Oscara oraz najnowszy film na pokazie przedpremierowym – „Boso po ściernisku”), Boba Dylana („Jeźdźcy Apokalipsy”, „I am not there. Gdzie indziej jestem”) oraz Adama Sikory (w Zwierzyńcu będzie okazja żeby zapoznać się z filmami wyreżyserowanymi przez filmowca i uczestniczyć w spotkaniach autorskich).

Zostanie również zaprezentowany cykl „1968 - duch rewolty”, prezentujący obrazy traktujące o buncie pokoleniowym. Wśród tytułów, które będą w programie filmowym LAF znajdą się m.in. „Ja, Godard” czy „Norwegian Wood”.

Tradycją Akademii jest już cykl „Archeologia kina”, w którym prezentujemy klasyczne i kultowe propozycje (m.in. „Siódma ofiara”, „Szkarłatna ulica”, „Wielki kartel”) oraz cykl „Rekolekcje filmowe”, w ramach których zobaczyć będzie można ciekawe propozycje filmowe ostatniego sezonu m.in. „The Place” czy „Dzikie róże”. Wydarzeniem cyklu będzie też drugi w Polsce pokaz filmu „Nadmiar łaski”.

Zwierzyniec odwiedzi również dokumentalista Sławomir Grünberg, który zaprezentuje aż siedem swoich propozycji filmowych.

W ramach cyklu „Klubowy karnet” pokazanych zostanie sporo przedpremier i filmów nagradzanych. Na szczególną uwagę zasługuje film „Utoya, 22 lipca” o tragicznych wydarzeniach z Norwegii. Film trafi do kin dopiero jesienią. Przedpremierowo również „Ramen. Smak wspomnień”,„Amatorzy”, „Mali bohaterowie”, „Tranzyt”, Fokstrot”, „Młodość Astrid” czy „Kapitan”. Będzie można też zobaczyć kontrowersyjny film „Człowiek, który zabił Don Kichota”. Wydarzeniem będzie też drugi w Polsce pokaz filmu „Nasze zmagania”. Reżyser podbił nim w tym roku serca krytyków w Cannes. Poza przedpremierami również wyjątkowe filmy ostatniego sezonu m.in.: „Florida Project”, „Zabicie świętego jelenia”, „Jeszcze nie koniec”, „I tak się kocham”, „Księżyc Jowisza”, „120 uderzeń serca” czy „W cieniu drzewa”.

Kolejna propozycja to cykl złożony z nieznanych, unikatowych krótkich metraży Davida Lyncha. Nie można też zapomnieć o bogatej reprezentacji kina francuskiego ostatnich lat zaklętego w cykl „Francuskie opowieści”. Wszystkie te filmy nie mają dystrybucji kinowej i to jedna z niewielu okazji do zobaczenia ich na dużym ekranie. Nowością jest wprowadzenie elementu grozy filmowej reprezentowanego przez cykl „Strachy na LAF-y”, w ramach którego pokazane zostaną kultowe już polskie horrory m.in. „Diabła” Andrzeja Żuławskiego.

Inną propozycją stanowi mini-cykl „Powrót Wodzireja” reprezentowany przez dwa tytuły filmowe: „Wodzirej” i „Bohater roku”. Powrót do starych czasów zapewni spotkanie z reżyserem filmów Feliksem Falkiem oraz aktorem Bogusławem Sobczukiem.

Na koniec kolejny bogaty w filmy cykl – „Być kobietą”. Będą to produkcje o kobietach silnych, walczących i zdeterminowanych. Na czele cyklu kolejna przedpremiera „Nieposłuszne”. Dodatkowo w jego ramach „Patti Cakes”, „Ava”, „Prawdziwa historia”, „Maria Callas”, „Jestem Femen” czy „Boski porządek”.

Na zakończenie festiwalu Akademia proponuje widzom przedpremierowy pokaz najnowszego filmu  Alberta Dupontela pt.  „Do zobaczenia w zaświatach”.

Jak co roku w czasie Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu odbywać się będą Warsztaty Kultury Filmowej i Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych.

Podczas Warsztatów Kultury Filmowej "Lafowicze" będą mieli okazję podyskutować z uznanymi w środowisku krytykami filmowymi: Tadeuszem Lubelskim, Łukaszem Maciejewskim, Piotrem Czerkawskim Mikołajem Wojciechowskim, Andrzejem Wernerem, Pawłem Mossakowskim, Pawłem Aleksandrowiczem. Przewidujemy w programie ponad 50 prelekcji. Dodatkową atrakcję są liczne warsztaty i zajęcia edukacyjne. W tym roku odbędą się również warsztaty scenariuszowe, które poprowadzi Zbigniew Masternak (autor nagradzanych scenariuszy filmowych) oraz warsztaty animacji prowadzone przez Eugeniusza Gordziejuka – kierownika Studia Miniatur Filmowych. Szczegółowy plan warsztatów wkrótce na stronie Letniej Akademii Filmowej.

Po resztę zapraszamy na stronę www.laf.org.pl.
BD/AK
Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2018
Zobacz również
Bollywoodzki reżyser podpisał list intencyjny na realizację filmów we Wrocławiu
Polskie animacje w Ottawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll