PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.07.2018
Rozpoczęła się 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który odbywa się Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Podczas ośmiu dni zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z gali otwarcia.
- To jest taki festiwal, który poprzez całkowite zmniejszenie dystansu, adresowany jest do ludzi, chcących po prostu podczas wakacji zetknąć się z troszkę inną kulturą, inną sztuką niż na co dzień – mówiła podczas uroczystego otwarcia Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu. Tegoroczną edycję otworzył film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes - „Złodziejaszki” w reżyserii Hirokazu Koreedy (znanego z „Jak ojciec i syn”), mistrza portretów rodzinnych, przewrotnych, głębokich, zabawnych i wzruszających.

W sekcji „Świat pod namiotem” zobaczymy filmy, które otrzymały nagrody w Berlinie, Cannes, Locarno i Sundance. Na zamkniecie „Dogman” Matteo Garrone z nagrodzonym Złotą Palmą dla najlepszego aktora Marcello Fonte. W programie również pokaz specjalny filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego (zdobywcy Złotej Palmy za reżyserię),z udziałem twórców, w tym Joanny Kulig, która zachwyciła w Cannes krytyków, publiczność i koleżanki po fachu: Julianne Moore i Cate Blanchett.

Fot. Jacek Czerwiński/SFP.

Z programu festiwalu canneńskiego wybrane zostały także: „Trzy twarze” („Three Faces”, reż. Jafar Panahi, nagroda za najlepszy scenariusz w konkursie głównym), znakomity film „Donbass” Sergieja Łoznicy, „Sofia” (reż. Meryem Benm'Barek-Aloisi, nagroda za najlepszy scenariusz w sekcji „Inne spojrzenie”), „Arctic” z Mads'em Mikkelsenem (reż. Joe Penna), świetny film „Żniwiarze” ze zdjęciami Michała Englerta („Harvesters”, reż. Etienne Kallos) oraz „Burning” na podstawie prozy Haruki Murakamiego (reż. Lee Chang-dong). Ponadto pokazane zostaną premierowo Specjalna Złota Palma dla Jean-Luc Godarda: „Image Book” (film-esej mistrza na temat historii kina), a także oryginalny dokument „Searching for Ingmar Bergman” (reż. Margarethe von Trotta). Przed dwoma laty festiwal Dwa Brzegi zorganizował przegląd filmów tej reżyserki, która podczas spotkania z widzami mówiła, iż pracuje nad dokumentem o mistrzu kina, który jak żaden inny przyglądał się psychice kobiecej. I to jest właśnie ten film.

Pokazane zostaną również filmy z Berlinale. W programie Dwóch Brzegów: premiera „7 Days in Entebbe” - świetnego thrillera opartego na faktach, z Danielem Brühlem w roli głównej (reż. José Padilha), „Utoya – 22 lipca” (reż. Erik Poppe), pokazujący tragedię na wyspie Utoya i zamach dokonany przez Andersa Breivika na obóz młodzieży, „Transit” (reż. Christian Petzold), interesujące, niejednoznaczne porównanie europejskich uchodźców z czasów nazistowskich z losami ofiar współczesnego kryzysu migracyjnego. W roli głównej młody gwiazdor kina niemieckiego Franz Rogowski, którego zobaczymy także w filmowej opowieści „Walc w alejkach” (reż. Thomas Stuber), a te romantycznie brzmiące alejki to… składy towaru na tyłach supermarketu. Premierowo na Dwóch Brzegach nowy film Isabel Coixet „The Bookshop” (nagroda Goya), z dwiema znakomitymi aktorkami Emily Mortimer i Patricią Clarkson (pamiętamy je z ubiegłego roku, z filmu „Party”). Wreszcie „Trzy dni w Quiberon” (reż. Emily Atef), pełen rozedrgania i zachwytu portret pięknej i uwielbianej Romy Schneider.

Isabelle Huppert to mistrzyni w kreowaniu postaci kryjących mroczne tajemnice i taka jest jej „Mrs. Hyde” (reż. Serge Bozon), nagrodzona Złotym Lampartem w Locarno. W Kazimierzu Dolnym film będzie miał polską premierę. Współczesne kino włoskie powraca w swoim klimacie do najlepszych wzorów czyli czasów neorealizmu włoskiego. Oprócz „Dogmana”, którego bohater Marcello, rodem z filmów Vittorio De Sici, wierzy że dobre uczynki mogą zmienić świat na lepszy, pokazany zostanie także obraz „Troppa Grazia” (reż. Gianni Zanasi, sekcja „Directors Fortnight” w Cannes), „Figlia Mia” z Albą Rohrwacher i Valerią Golino (reż. Laura Bispuri, konkurs główny Berlinale), a także „Napoli velata” („Neapol spowity tajemnicą”), thriller wielokrotnie nagradzanego reżysera Ferzana Ozpetek’a.

Sekcja „Inne spojrzenie na węgierskie kino” to przegląd filmów Karoly Makka – klasyka kina węgierskiego – oraz pokaz jego filmu „Inne spojrzenie”, gdzie zagrały Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak (nagrodzona za tę rolę w Cannes). Obie aktorki będą gośćmi specjalnymi pokazu na Dwóch Brzegach. Klasyk Karoly Makk porównany zostanie z młodym pokoleniem twórców węgierskich, takich jak Bogdan Arpad, który przyjedzie do Kazimierza Dolnego ze swoim nowym filmem „Genezis”.

W tym roku bohaterem sekcji „I Bóg stworzył aktora” jest Arkadiusz Jakubik. Aktor, który gra, reżyseruje w teatrze i filmie, pisze scenariusze i słuchowiska radiowe, śpiewa, komponuje, elektryzuje publiczność podczas koncertów i we wszystkich tych działaniach jest oryginalny i niebanalny. Na Dwóch Brzegach będziemy mogli prześledzić jak hartował się jego wizerunek artystyczny, oglądając 10-letniego Arka Jakubika w filmie „…Cóżeś Ty za pani...”, poprzez role w: „Weselu”, „Domu złym”, "Chce się żyć", „Człowieku z magicznym pudełkiem” i „Cichej nocy”.

12. Festiwal Sztuki i Filmu Dwa Brzegi odbywa się w dniach 28 lipca-5 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Patronem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.07.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
12. Dwa Brzegi: „Ethiopiques: Muzyka duszy”, czyli fenomen etiopskiego jazzu
„Kartka z Powstania” – Powstanie Warszawskie w technologii VR
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll