PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  27.07.2018
W programie 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych znalazły się filmy szczególnie związane z miastem, które od lat jest gospodarzem najważniejszego spotkania ludzi polskiej kinematografii.
W sekcji pozakonkursowej „Filmy z Gdyni” zaprezentowane zostaną: dokumentalny hołd dla miasta zmontowany ze zdjęć amatorskich, zrealizowany przez Gdyńską Szkołę Filmową, najnowszy film jednego z jej absolwentów, a także dwa dokumenty, w których produkcję zaangażowały się Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Gdyński Fundusz Filmowy.

- Sekcja „Filmy z Gdyni” jest festiwalowym ukłonem w stronę miasta, które konsekwentnie od lat pracuje na rzecz rozwoju branży filmowej, zwłaszcza w dziedzinie edukacji. Gdynia filmowa to przecież nie tylko doroczny Festiwal, ale również stała, systematyczna działalność Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Gdyńskiego Centrum Filmowego czy Gdyńskiego Funduszu Filmowego. Po medium filmowe sięgają również inne miejskie instytucje, realizując własne projekty. Pomysł na wspólną realizację dokumentu okazał się też doskonałym sposobem, by zaangażować mieszkańców do współpracy nad filmem będącym sentymentalną podróżą w czasie, jedynym w swoim rodzaju hołdem dla Gdyni i samych gdynian – mówi Leszek Kopeć, dyrektor FPFF.

„Gdynia. Moje miasto” to rezultat wyjątkowego filmowego przedsięwzięcia zrealizowanego przez Gdyńską Szkołę Filmową. W wyniku zbiórki amatorskich materiałów filmowych, ogłoszonej w 2016 roku z okazji 90. urodzin Miasta Gdyni, udało się zebrać blisko 140 godzin materiału, podarowanego przez mieszkańców miasta. Były to głównie nieme filmy czarno-białe i kolorowe, zarejestrowane na taśmach, kasetach VHS i innych nośnikach. Najstarsze ujęcia w 40-minutowym montażowym filmie „Gdynia. Moje Miasto” w reżyserii Jerzego Radosa pochodzą z lat 50. ubiegłego stulecia. Najnowsze dotyczą wydarzeń 1989 roku. Dominują sceny z życia codziennego gdynian – spotkania rodzinne, spacery, przejażdżki samochodem – z miastem w tle. Obraz opatrzono komentarzem lektorskim i zilustrowano muzyką Antonio Vivaldiego z cyklu koncertowego „Cztery pory roku”. Honorowy patronat nad projektem sprawował Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Krótkometrażowy film „Dots” wyreżyserował absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Eryk Lenartowicz, a zrealizowała Television and Radio School w Sydney jako jego dyplom. Reżyser wychował się w Australii, a do Polski przyjechał ukończyć gimnazjum i liceum. W 2015 roku ukończył Gdyńską Szkołę Filmową. Tutaj rozpoczęła się jego fascynacja filmem, rozwijana potem na antypodach. „Dots” to czarna komedia, podnosząca tematy obsesji, moralności i śmierci. Wśród literackich inspiracji twórca wymienia „Dżumę” Alberta Camus, zaś filmowych – estetykę takich twórców, jak David Lynch czy Roy Andersson. Film był prezentowany w Cannes w konkursie Cinéfondation Selection.

"Dots", fot. Gdyńska Szkoła Filmowa.

Stany przeszłe”, film w reżyserii Olgi Blumczyńskiej, wyprodukowało Muzeum Emigracji w Gdyni. To opowieść o młodej polskiej emigrantce. Po latach mieszkania na Manhattanie kobieta postanawia przeprowadzić się na Greenpoint, gdzie szuka kontaktu z Polakami różnych pokoleń. Namawia ich do opowieści o emigracji. Wysłuchując ich osobistych historii, sama rozprawia się z własną przeszłością, w nadziei, że to pomoże jej przełamać poczucie samotności w Nowym Jorku.

"Stany przeszłe", fot. Gdyńska Szkoła Filmowa.

Gdyński Fundusz Filmowy jest koproducentem dokumentu "Przechyły i wychyły" w reżyserii Ewy Podgórskiej. Ryszard, niewidomy menedżer zespołu szantowego, realizuje życiowe marzenie. Wraz z zespołem przemierza Bałtyk. Niewidomi muzycy stają się żeglarzami, stawiają czoła żywiołowi, by zagrać swój pierwszy zagraniczny koncert w Sztokholmie. Trudne warunki podczas wyprawy obnażają prawdziwe charaktery muzyków.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.


AS/AK
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Ostatnia aktualizacja:  27.07.2018
Zobacz również
fot. Gdyńskie Centum Filmowe
Fashion Film Fetish: Tłumy widzów, gwiazdy świata mody, emocjonujący panel dyskusyjny
Netflix i HBO sponsorują serial dokumentalny polskich youtuberów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll