PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Czarna komedia grecko-polskiej produkcji "Litość" ("Pity") w reżyserii Babisa Makridisa oraz ukraińsko-polsko-macedoński dramat "Kiedy spadają drzewa" Marysi Nikituk zdobyły prestiżowe nagrody na festiwalu filmowym Odesa International Film Festival.
Podczas festiwalu "Litość" otrzymała nagrody w konkursie międzynarodowym (najważniejszej sekcji festiwalu) za Najlepszy Film i Najlepszą Reżyserię. Scenariusz filmu jest wynikiem wspólnej pracy reżysera Babisa Makridisa oraz Efthimisa Filippoua (współautora filmów Yorgosa Lanthimosa "Kieł", "Zabicie świętego jelenia", "Lobster"). - Film opowiada historię mężczyzny, który czuje szczęście tylko w momencie, w którym jest nieszczęśliwy. Mężczyzny uzależnionego od smutku, gotowego oddać wszystko za wyraz litości na twarzach innych. "Litość" to przewrotna historia człowieka, dla którego świat nie jest wystarczająco okrutny - piszą producentki filmu.

Zrealizowana produkcja, jest już kolejnym efektem współpracy pomiędzy greckim Neda Film oraz polską firmą Madants. Pierwszą koprodukcją obydwu firm był film Sofii Exarchou "Park", zdobywca prestiżowej nagrody New Directors Award w San Sebastian, który swoją premierę międzynarodową miał na festiwalu w Toronto.

Z kolei "Kiedy spadają drzewa" w reżyserii Marysi Nikitiuk podczas festiwalu w Odessie zdobył nagrodę za Najlepszą rolę żeńską dla Anastasii Pustovit w konkursie krajowym. "Kiedy padają drzewa" to dramat koprodukcji polsko-ukraińsko-macedońskiej, będący debiutem reżyserki i scenarzystki Marysi Nikituk. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Za zdjęcia do filmu odpowiadał nagradzany na festiwalach w Berlinie i Sundance Michał Englert ("Body/Ciało") wraz z Mateuszem Wichłaczem, za montaż - wybitna polska montażystka Milenia Fiedler wraz z Blaze Dulevem (Macedonia) i Ivanem Bannikovem (Ukraina).  Film został wyprodukowany przez Directory Films (Ukraine) w koprodukcji z Message Film (Polska), Focus In (Macedonia), Solar Media Entertainment (Ukraina) przy wsparciu Ukrainian State Film Agency, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Macedonian Film Agency. Z polskiej strony w produkcję zaangażowany był Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska.

Specjalną nagrodę otrzymała również Małgorzata Piłacińska za projekt "Smokey Eyes" podczas Odesa IFF ScriptEast Series Projects (nagroda ufundowana przez Series Mania, która organizuje warsztaty scenariuszowe).

MP/AK
Polska Akademia Filmowa/Odesa International Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  23.07.2018
Zobacz również
fot. Madants
"1410" i "Atlas" z nagrodami podczas "Lata z Muzami" w Nowogardzie
PWSFTviT w Łodzi: Nabór na Studia Podyplomowe dla Producentów Kreatywnych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll