PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W dniu otwarcia festiwalu Nowe Horyzonty odbędzie się specjalny pokaz „Bestii” Aleksandra Hertza z 1917 roku z muzyką na żywo w wykonaniu Włodka Pawlika. Film został odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.
18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty jest jednym z największych wydarzeń filmowych w Polsce. W ciągu 11 dni, od 26 lipca do 5 sierpnia, na ponad 600 seansach widzowie będą mieli okazję obejrzeć 225 pełnometrażowych filmów z ponad 50 krajów. Partnerem wydarzenia jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Odrestaurowana przez FINA „Bestia” to tragiczna historia trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina.  „Bestia” jest najstarszym zachowanym filmem z jej udziałem. Stworzony przez Negri wizerunek femme fatale rozbudził wyobraźnię publiczności. Aktora szybko została dostrzeżona przez niemieckich producentów i od roku 1917 zaczęła występować w tamtejszych filmach. Międzynarodowy sukces przyniósł jej film  "Madame DuBarry" (1919) w reżyserii Ernesta Lubitscha, oraz zapewnił kontrakt z amerykańską wytwórnią Paramount Pictures.

Sukces niemieckich filmów z Polą Negri w roli głównej zainteresował amerykańskiego dystrybutora Jessego A. Levinsona, który zakupił "Bestię" pod koniec 1921 roku i po kilku niewielkich zmianach zaczął ją dystrybuować w USA pod tytułem „The Polish Dancer”. Levinson reklamował film jako nowość, dlatego ukryto fakt, że powstał on pięć lat wcześniej. Publiczności podano do wiadomości jedynie nazwisko głównej gwiazdy – Negri, celowo opuszczając rok i kraj produkcji.

"Bestia" została odrestaurowana cyfrowo w rozdzielczości 4K przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w 2017 roku. Źródło do digitalizacji stanowiła jedyna zachowana, amerykańska kopia dystrybucyjna. W wyniku prac przywrócono m.in. pochodzące z kopii źródłowej animowane tablice w oryginalnej wersji.
MP/AK
Filmoteka Narodowa - Instutyt Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2018
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa - Insytut Audiowizualny.
„Kler” Wojtka Smarzowskiego w kinach od 28 września
Warsaw Kids Film Forum: Trwa rejestracja dla Obserwatorów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll