PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Telewizja HBO po raz kolejny zaprasza na letni przegląd najnowszych, nagradzanych filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez HBO Europe. Dokumenty emitowane będą na antenie HBO oraz HBO2 od lipca do września, dostępne będą także w serwisie HBO GO. W ramach przeglądu zobaczymy również polskie produkcje.
HBO Europe przez ponad dekadę wyprodukowało ponad 100 filmów dokumentalnych dotykających wielu niezwykle istotnych kwestii – od problemów społecznych, zagadnień ze świata polityki, po przedstawienie z bliska sylwetek wybitnych jednostek z dziedziny kultury i sztuki. W ramach letniego przeglądu filmu dokumentalnego na antenach HBO, HBO2 oraz w serwisie HBO GO znajdą się najnowsze, nagrodzone dokumenty produkcji HBO Europe. Wśród nich będą obrazy z Polski, Rumunii, Węgier, Hiszpanii, Serbii czy Czech i Słowacji. 

W przeglądzie pokazane zostaną m.in. dwa najnowsze polskie filmy dokumentalne: "Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka" (23 sierpnia HBO, dostępny w HBO GO) oraz "Ethiopiques: Muzyka duszy" (26 lipca HBO, dostępny w HBO GO). Pierwszy z filmów opowiada o twórczości  hołubionego w latach 70. XX wieku reżysera o niezwykłej wrażliwości, zaszufladkowanego jako twórca filmów erotycznych – Waleriana Borowczyka.  Jest to najnowsza produkcja HBO Europe, która swoją premierę miała w maju br. Film nagrodzony został na tegorocznym festiwalu Docs Against Gravity. Natomiast druga polska produkcja - "Ethiopiques: Muzyka duszy" - jest filmem dokumentalnym w reżyserii Maćka Bochniaka, który skupia się na historii etiopskiego jazzu - gatunku, który stał się prawdziwym fenomenem, choć niewiele brakowało, by został całkowicie zapomniany. W filmie widz poznaje historię rozproszonych po całym świecie jazzmanów, którzy opowiadają o swingujących latach 70., szalonych imprezach przy dźwiękach wykonywanej na żywo muzyki i Etiopii, której już nie ma. 


"Love Expres. Przypadek Waleriana Borowczyka, reż. Kuba Mikurda, fot. materiały prasowe HBO Europe.

Jednym z prezentowanych w lecie tytułów będzie także czesko-słowacka produkcja "Mečiar" (19 lipca w HBO i HBO GO), skupiająca się wokół kontrowersyjnego polityka Vladimira Mečiara oraz wpływ jego polityki na słowackie społeczeństwo. Obraz nakręcony przez młodą, urodzoną w połowie lat osiemdziesiątych i utalentowną Terezy Nvotovej, ukazuje z jej perspektywy ważny moment we współczesnej historii Słowcacji. Film zdobył główną nagrodę Trilobit Stowarzyszenia Filmu i Telewizji FITES (2018). Kolejnym filmem, będzie czeski dokument "Nic już nie będzie takie samo" (16 sierpnia w HBO i HBO GO), który przedstawi widzowi czworo młodych ludzi wchodzących w dorosłość, którzy muszą stanąć przed pierwszymi ważnymi decyzjami mogącymi zaważyć na ich przyszłym życiu. Widzowie będą mogli poznać także, nagrodzony na tegorocznym festiwalu Filmowym Let’s CEE w Wiedniu, film "Gdy nadejdzie wojna" (13 września HBO i HBO GO) przedstawiający historię jednej z nacjonalistycznych, paramilitarnych grup, która na własną rekę przygotowuje się do obrony kraju, na przykład przed uchodźcami.

Węgierska produkcja "Twardzielki" (dostępny w HBO GO), pokaże natomiast grupę kobiet uprawiających boks. Twórcy tego filmu przez dwa lata podążali za dziewczynami i kobietami, które trenują ten sport. Towarzyszyli im w przeróżnych sytuacjach, w tym w chwilach radości, sukcesu, słabości, upokorzenia czy zwątpienia. Reżyserka Eszter Nordin stara się zrozumieć motywy ich działania i stworzyć złożony portret kobiet, które nigdy się nie poddają.

"Planeta Petrilla" (21 sierpnia w HBO2, dostępny w HBO GO), rumiński film dokumentalny w którym artysta i jednocześnie były górnik, Ion Barbu, podjął walkę o ocalenie budynków byłej kopalni oraz uczynienie z nich miejsca poświęconego kulturze i historii. Produkcja była prezentowana na wielu festiwalach i przeglądach dokumentalnych. Wyróżniona została m.in. Rumuńską Nagrodą Filmową GOPO, która nazywana jest rumuńskim odpowiednikiem Oscara, w kategorii najlepszy film dokumentalny.


"Planeta Petrila", reż. Andrei Dascalescu, fot. materiały prasowe HBO Europe.

Na antenie premierowo wyemitowany zostanie także serbski film "Po drugiej stronie drzwi" (2 sierpnia w HBO i HBO GO), którego autorką jest nagradzana dokumentalistka Mila Turajlić. Podzieli się ona z widzami nie tylko intymną rozmową ze swoją matką, ale na kanwie opowieści o historii rodziny spojrzy na własny kraj z perspektywy historycznej i politycznej. Obraz doceniony został Grand Prix dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.

Z okazji zakończonych właśnie mistrzostw świata w piłce nożnej HBO zaprasza także na dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny HBO "Kierunek Mundial" (dostępny w HBO GO). Prezentuje on osobiste opowieści światowej klasy piłkarzy, biorących udział w tegorocznych rozgrywkach. Pokazuje sylwetki największych piłkarskich gwiazd Europy i Ameryki Łacińskiej, oraz ich drogę na szczyt. Wśród bohaterów serialu znalazł się jeden Polak – Robert Lewandowski, uznawany za jednego z najlepszych zawodników na świecie.

W serwisie HBO GO filmy dokumentalne dostępne są m.in. na półce „Letni Festiwal Dokumentu”

     
***

"Mečiar" ("MECIAR" (AKA. "THE LUST FOR POWER") – Czechy/Słowacja 2017, reż. Tereza Nvotová - 19 lipca, HBO oraz HBO GO

"Ethiopiques: Muzyka duszy" (ETHIOPIQUES: THE REVOLT OF THE SOUL) – Polska 2017, reż. Maciek Bochniak – 26 lipca, HBO2, dostępny w HBO GO

"Deep Love" ("DEEP LOVE"), Polska 2013, reż. Jan P. Matuszyński – 30 lipca, HBO, dostępny w HBO GO

 "Po drugiej stronie drzwi" ("THE OTHER SIDE OF EVERYTHING") – Serbia/ Francja/Katar 2017, reż. Mila Turajlić – 2 sierpnia, HBO oraz HBO GO

 "Nic już nie będzie takie samo" ("NIC JAKO DRIV" (AKA. "NOTHING LIKE BEFORE")), Czechy 2017, reż. Lukáš Kokeš, Klára Tasovská – 16 sierpnia, HBO oraz HBO GO

 "Planeta Petrila" ("PLANETA PETRILA") – Rumunia 2016, reż. Andrei Dascalescu –  21 sierpnia, HBO2, dostępny w HBO GO

"Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka" ("LOVE EXPRESS. THE DISSAPERANCE OF WALERIAN BOROWCZYK") – Polska 2018, reż. Kuba Mikurda – 23 sierpnia HBO, dostępny w HBO GO

"Gdy nadejdzie wojna" ("AŽ PŘIJDE VÁLKA" /AKA. "WHEN THE WAR COMES"), Czechy/Chorwacja 2018, reż. Jan Gebert – 13 września, HBO oraz HBO GO

"Kierunek Mundial 2018" ("DESTINO RUSSIA 2018") – Hiszpania 2018, reż. Eulogio Romero – dostępny w HBO GO

"Twardzielki" ("TOUGH GIRLS" (AKA. "UTOS CSAJOK")) – Węgry 2016, reż. Eszter Nordin – dostępny w HBO GO   


MP
HBO
Ostatnia aktualizacja:  19.07.2018
Zobacz również
fot. HBO
10. Solanin Film Festival: Wyniki selekcji
"Wojna i ja": Nagroda dla serialu współtworzonego przez polskich artystów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll