PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Impreza prezentuje najnowsze produkcje międzynarodowe o tematyce żydowskiej, pokazywane i nagradzane na największych festiwalach z całego świata. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 1 września 2018 roku.
Obok retrospektyw filmowych wybitnych twórców, to przede wszystkim międzynarodowy konkurs fabuł i dokumentów. Filmy zgłaszane do konkursu to zarówno obrazy uznanych reżyserów, oraz debiuty, które m.in. pochodzą z  Izraela, USA, Kanady, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Argentyny czy Australii. Podczas 15 dotychczasowych edycji, zaprezentowano ponad 600 filmów z niemal 30 krajów i nagrodzono produkcje, które następnie zdobyły liczne nagrody, w tym Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. W 2015 roku Oscara otrzymał film Pawła Pawlikowskiego "Ida", który również zdobył nagrodę na Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej w 2013 roku. Z tej okazji, organizatorzy wydarzenia zapraszają filmowców, producentów u dystrybutorów do udziału w konkursie kolejnej 16. edycji festiwalu 2018.

Nagrody- Kamery Dawida przyznawane są w następujących kategoriach:
- Najlepszy Film Festiwalu,
- Najlepsza Fabuła Pełnometrażowa,
- Najlepszy Dokument Pełnometrażowy,
- Najlepszy Film Krótkometrażowy,
- Najlepsza Fabuła Krótkometrażowa,
- Najlepszy Reżyser,
- Najlepszy Scenariusz,
- Najlepsza Aktorka,
- Najlepszy Aktor,
- Najlepszy Operator,
- Najlepsza Muzyka i Dźwięk,
- Nagroda Publiczności.

W konkursie rozpatrywane będą jedynie zgłoszenia filmów, które zostały wyprodukowane w latach 2017-2018. Filmy zgłaszać można w następujących kategoriach: pełnometrażowy film fabularny (powyżej 40 min, w tym animacje), pełnometrażowy film dokumentalny (powyżej 40 min, w tym animacje), krótkometrażowy film fabularny (poniżej 40 min, w tym animacje), krótkometrażowy film dokumentalny (poniżej 40 min, w tym animacje).

Termin zgłoszeń upływa 1 września 2018 roku. Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursu zostanie ogłoszona na stronie www festiwalu do dnia 15 października 2018 roku. Za filmy o tematyce żydowskiej uznaje się filmy, których tematem są: żydowskie dziedzictwo kulturowe Żydów z całego świata (ze szczególnym uwzględnieniem Polski i państwa Izrael), historia narodu żydowskiego i państwa Izrael, Holokaust, współczesne życie i problemy diaspor w Izraelu, Europie, USA i na całym świecie, biografie wybitnych postaci żydowskich, kuchnia żydowska, muzyka żydowska, inne odwołujące się do misji festiwalu WJFF.pl. Zgłoszenia filmów, które były wcześniej wyświetlane na innych festiwalach filmów żydowskich w Warszawie, nie będą akceptowane w Konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Szczegółowy regulamin konkursu tutaj.

Pytania można kierować do departamentu film pod adresem: films@wjff.pl  

Zgłoszeń do konkursu można dokonywać przez festiwalową platformę online FILMFREEWAY.


O Festiwalu:
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej od 15 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Myśląc o  o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie – ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta historii. Celem Festiwalu jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata. Pojawiają się w nim produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie. Filmy proponowane uczestnikom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z ksenofobią i antysemityzmem.

16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 12-18 listopada 2018 roku. Głównym Partnerem festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.



MP/AK
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
Ostatnia aktualizacja:  19.07.2018
Zobacz również
"Wojna i ja": Nagroda dla serialu współtworzonego przez polskich artystów
New Earth International Film Festival 2018: Trwa nabór
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll