PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Najnowszy film Władysława Pasikowskiego to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego „Kuriera z Warszawy”. W roli głównej zobaczymy Philippe’a Tłokińskiego, znanego z „Nocy Walpurgi”.
Niezwykłe zdarzenia z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego to doskonały materiał na scenariusz: - Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili; opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych – mówi o produkcji Władysław Pasikowski.

Fabuła filmu "Kurier" opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje o walkach Armii Krajowej i dowiedzieć się czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy, na które liczyło dowództwo AK, a także politycy i delegat rządu na kraj. Po spotkaniu z najważniejszymi politykami brytyjskimi wraca do kraju ze smutnymi wieściami: żadnej pomocy nie będzie. W tle rozgrywają się wydarzenia kluczowe dla przyszłości naszego kraju: dokonany zostaje zamach na Adolfa Hitlera, premier Stanisław Mikołajczyk jedzie do Moskwy, bezskutecznie próbując doprowadzić do ugody ze Stalinem, powstaje PKWN, Sowieci zbliżają się do Warszawy, a dowództwo AK w Wilnie zostaje podstępnie aresztowane.


- Tak wybitna postać jak „kurier z Warszawy” zasługuje na pełnometrażowy, zrealizowany z rozmachem film fabularny, który będzie dystrybuowany tak w kraju, jak i za granicą – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Tego typu produkcje poświęcone bohaterom narodowym mają swoje stałe miejsce w kinematografii państw przykładających dużą wagę do edukacji patriotycznej, czego przykładem mogą być takie amerykańskie filmy, jak "Patton" czy "Lincoln". Polskie dzieło "Generał Nil" dowiodło, że zapotrzebowanie na takie kino istnieje także nad Wisłą – dodaje dyrektor.


- Jan Nowak spotkał osobiście wszystkie najważniejsze figury z szachownicy ówczesnej gry politycznej, której stawką była nasza obecna teraźniejszość, a która mogła, wierzcie państwo lub nie, wyglądać całkiem inaczej. O wadze tych decyzji i ludziach je podejmujących będzie nasz film, a także o tym, gdzie byśmy byli, gdyby ci ludzie 70 lat temu nie stanęli na wysokości zadania. Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach – komentuje reżyser.


W międzynarodowej obsadzie znaleźli się: Philippe Tłokiński (znany z „Nocy Walpurgi”, tu w roli Jana Nowaka-Jeziorańskiego), Patrycja Volny, Julie Engelbrecht, Grzegorz Małecki (gen Bór-Komorowski), Michael Terry (Winston Churchill), Rafał Królikowski (gen. Stanisław Tatar), Mirosław Baka (gen. Tadeusz Pełczyński), Zbigniew Zamachowski (gen. Antoni Chruściel/Monter), Adam Woronowicz (płk. Kazimierz Iranek Osmecki), Tomasz Schuchardt (Kazimierz Wolski), Sławomir Orzechowski (premier Stanisław Mikołajczyk), Jan Frycz oraz Jacek Lenartowicz.


Twórcy mają za sobą już 1/5 dni zdjęciowych (razem będzie ich 50). Producentami tej wysokobudżetowej produkcji (17,5 mln zł) są Muzeum Powstania Warszawskiego – inicjator przedsięwzięcia oraz Scorpio Studio – współtwórca poprzedniego filmu Pasikowskiego "Jack Strong". Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Mecenasem przedsięwzięcia jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Zdjęcia do filmu realizuje Magdalena Górka (współpracowała z Pasikowskim już przy poprzednim filmie). Za kierownictwo produkcji odpowiada Ewa Jastrzębska (dyrektor ds. produkcji w Studiu Munka) oraz Sylwia Rajdaszka (również związana ze Studiem Munka, kierownik produkcji na planie "Cichej nocy", "53 wojen" czy "Fal"). Scenografia zaprojektował Wojciech Żogała, a kostiumy z okresu II wojny światowej - Małgorzata Braszka.




Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Premiera „Kuriera” planowana jest na pierwszy kwartał 2019 roku.
To już kolejna produkcja, w którą zaangażowało się Muzeum Powstania Warszawskiego. MPW traktuje to jako realizację statutowych celów, do których należy m.in. rozpowszechnianie wiedzy o Powstaniu Warszawskim i dziedzictwie Polskiego Państwa Podziemnego. W 2011 roku Muzeum wyprodukowało film "Miasto ruin" będący pierwszą w historii komputerową rekonstrukcją zniszczonego miasta. Animacja ta była nominowana m.in. do prestiżowej nagrody za efekty specjalne Visual Effects Society. W 2014 roku, po dwóch latach prac, miała miejsce premiera filmu "Powstanie Warszawskie", dramatu wojennego non-fiction, którego producentem jest MPW. Oparty w całości na oryginalnych kronikach z Powstania, film okazał się sukcesem frekwencyjnym (ponad 600 tys. widzów w kinach).

Casting
7 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się casting na role Powstańców Warszawskich. Twórcy szukają młodych osób w wieku 18-24 lata. Szczegóły wkrótce na stronie MPW .



Albert Kiciński
Muzeum Powstania Warszawskiego/Scorpio Studio
Ostatnia aktualizacja:  18.07.2018
Zobacz również
fot. Bartosz Mrozowski
Sekcja Ale kino + po raz piąty na Nowych Horyzontach
Krakow Film Commission: Wyniki dofinansowań
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll