PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Latający Miś i Strażnicy Legend” to w założeniu serial przygodowy z dużą ilością akcji, skierowany do widowni w wieku 6–8 lat. Studio Badi Badi realizuje również pełnometrażowy film „Powrót Strażnika Legend”.
Studio Badi Badi kończy właśnie prace nad nowym serialem dla dzieci pt. „Latający Miś i Strażnicy Legend”. Serial ten – oprócz oczywistej roli rozrywkowej – ma zachęcić dzieci do zainteresowania się europejskimi legendami i mitami oraz zaciekawić różnorodnością postaci, bogactwem opowieści i podań, które nadal funkcjonują w europejskiej kulturze.

Animacja opowiada o przygodach rodzeństwa Gucia i Malwiny – główni bohaterowie zostają pomocnikami magicznego Misia, który jako Strażnik Legend próbuje nie dopuścić do porwań bohaterów legend. Jak w każdej bajce, również tutaj występuje zły bohater. Jest nim Cyber, wirus komputerowy, który próbuje porwać rodzeństwo do zainfekowanych przez siebie zakamarków cyberprzestrzeni.

- W naszym przekonaniu filmy takie jak „Harry Potter” czy „Władca Pierścieni” stworzyły dobre środowisko do zgłębiania tematu mitów czy legend, co po kilkunastu już latach intensywnej obecności gatunku fantasy w pop-kulturze wydaje się oczywiste. Całe pokolenie dzieciaków wyrosło w atmosferze znacznie większego niż wcześniej zainteresowania mitologią germańską czy anglosaską. Mimo że książki i filmy z założenia lekko przekłamują oryginalny przekaz mitologiczny, to tak naprawdę dla znacznej części widowni stają się po prostu inspiracją do dalszego zgłębiania tematyki – piszą producenci w folderze promocyjnym serialu.

Założeniem Badi Badi jest stworzenie serialu, który spopularyzowałby mitologię środkowoeuropejską oraz skandynawską, francuską czy iberyjską. W serialu pojawią bohaterowie z naszego kręgu kulturowego – Syrenka, Bazyliszek i Smok Wawelski. - Dobrze wiemy, że dzieci z Danii nie znają legendy o Smoku Wawelskim, a dzieci z Polski mają niewielkie wyobrażenie na temat tego, czym był na przykład koń Kelpie. Przyznajemy więc, że całkowicie świadomie postanowiliśmy spróbować stworzyć serial, który połączyłby nasze fascynacje światem legend z naturalną dla europejskiego rynku potrzebą wspierania wartości różnych kultur – dodają twórcy.

Czarny charakter - "Cyber", fot. Badi Badi.

W serialu pojawią trzy „rzeczywistości”: - Plastyka w tym serialu ma duże znaczenie nie tylko dla samych walorów wizualnych. Podział na trzy stylizacje plastyczne pomaga uporządkować przebieg akcji i pozwala widzowi zorientować się, w której rzeczywistości się akurat dzieje akcja. Ponieważ zmiana miejsca akcji między światem legend, światem Cybera a światem Gucia i Malwiny będzie często następować dynamicznie - tak wyraźne rozróżnienie stylistyki ma kluczowe znaczenie dla “nadążania za akcją”. Podczas developmentu – znaleźliśmy formę plastyczną, która jest połączeniem klasycznej ilustracji tworzonej ręcznie oraz animacji 3D. Powstało wrażenie „malowanego 3D”, które najlepiej ilustruje założenie plastyczne serialu. Wszystkie elementy scenografii, postaci są przenoszone do 3D z zachowaniem ich rysunkowego charakteru i ręcznie malowanych tekstur. Dzięki temu staramy się uzyskać oryginalną ciekawa stylistykę – piszą twórcy o serialu.

Badi Badi zdradza również sporo szczegółów o zastosowanych technikach animacji: - Ciekawym rodzajem innowacji jest zastosowanie w serialu systemów przechwytywania ruchu czy animacji z użyciem narzędzi do kontroli tłumu, stosowanych od jakiegoś czasu w animacjach do reklam, gier oraz w cinematikach, jednak w serialach do tej poru używanych wyjątkowo. To są techniki oczywiście znane i dość popularne, ale nieużywane do tej pory w żadnym serialu w Polsce. Z całą pewnością nie były używane również w sposób, jaki zostanie wykorzystany tutaj – czyli z zastosowaniem transformacji ruchu, pozwalającej na odtworzenie stylu „ręcznej” animacji do zastosowania w drugim czy w trzecim planie. Brzmi to może dość egzotycznie, ale udało nam się po mniej więcej roku prób opracować technikę pozwalającą na osiągnięcie zadowalającego poziomu stylizacji ruchu przechwytywanego w czasie rzeczywistym. Kolejną ciekawostką innowacyjną może być zastosowanie w produkcji systemu do produkcji gier komputerowych – Unreal, dzięki któremu powstanie „cyberświat” – czyli królestwo Cybera. Używając technik znanych z gier stworzymy naturalne dla tej postaci środowisko. Jednocześnie uprości nam to potencjalną produkcję gier opartych na serialu w przyszłości.

Fot. Badi Badi.

Serial „Latający Miś i Strażnicy Legend” jest w założeniu dużą produkcją, w której w każdym odcinku pojawia się inna scenografia, nowe skomplikowane postaci oraz wiele lokacji. Seria będzie miała 26 odcinków po 11 minut. Produkcja spotkała się już z pozytywnym odzewem kilkunastu stacji telewizyjnych - m.in. Discovery Kids, iTVN, RicTV, TV2, KidjoTv podpisali już dokumenty potwierdzające chęć zakupu serialu. Serial będzie miał swoją premierę na przełomie jesieni i zimy 2018 roku. Za reżyserię odpowiada Tomasz Niedźwiedź i Waldemar Włodarski. Scenariusz napisali Tomasz Niedźwiedź i Bartosz Wierzbięta.

Serial z Latającym Misiem to w założeniu wielopoziomowy projekt, który oprócz serialu zawiera również film fabularny, do których dodane zostaną aplikacje multimedialne, gry planszowe i serie książek. Studio Badi Badi prowadzi prace developmentowe nad pełnometrażowym filmem animowanym “Powrót Strażnika Legend” w reżyserii Tomasza Niedźwiedzia. Scenariusz napisał Bartosz Wierzbięta. „Powrót Strażnika Legend” to w założeniu familijny animowany film przygodowy z dużą ilością akcji, skierowany do widowni w wieku 6-12 lat. Film jest prequelem serialu “Latający Miś i Strażnicy Legend” i nawiązuje do genezy jego bohaterów. Film będzie funkcjonował również jako zupełnie osobna historia.


Oficjalna strona projektu: www.theflying-bear.com

Albert Kiciński
Badi Badi
Ostatnia aktualizacja:  16.07.2018
Zobacz również
fot. Badi Badi
Ruszył nabór do Szkoły Letniej Scenariuszy Gier Komputerowych
Animator PRO: O dystrybucji filmów animowanych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll