PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce, już po raz 13. goszczące we Wrocławiu. W ciągu 11 dni, od 26 lipca do 5 sierpnia, na ponad 600 seansach widzowie zobaczą 225 pełnometrażowych filmów z ponad 50 krajów, spośród których 147 będzie miało polskie premiery, a 3 światowe. W tym roku poza Kinem Nowe Horyzonty, festiwalowe pokazy będą również w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
Otwarcie i zamknięcie

18. MFF Nowe Horyzonty otworzy 26 lipca polska premiera „Kafarnaum” („Capharnaüm”) Nadine Labaki (laureatka Nagrody Jury w Cannes). 4 sierpnia, po zakończeniu uroczystości wręczenia nagród, widzowie zobaczą „Szczęśliwego Lazzaro” („Lazzaro Felice”) Alice Rohrwacher, nagrodzonego w tym roku w Cannes za najlepszy scenariusz.


Hity światowych festiwali
W tegorocznym programie nie zabraknie najważniejszych tytułów ze światowych festiwali. Będzie można zobaczyć m.in. laureata Złotego Niedźwiedzia na Berlinale – „Touch Me NotAdiny Pintille, zdobywcę Złotej Palmy w Cannes – „Shoplifters”Hirokazu Koreedy, „Lato”(„Leto”) Kirłła Serebrennikova czy „Tajemnice Silver Lake” („Under the Silver Lake”) Davida Roberta Mitchella, autora przebojowego „Coś za mną chodzi”.


Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty
Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty. W tym roku o Grand Prix konkurować będzie 12 produkcji z całego świata, wśród których znalazły się 2 polskie tytuły: „FugaAgnieszki Smoczyńskiej (autorki „Córek dancing”) – thriller psychologiczny o kobiecie, która straciła pamięć, oraz „Moja polska dziewczyna” duetu Ewa Banaszkiewicz-Mateusz Dymek – prowokacyjna opowieść o granicach filmowej ingerencji w cudze życie.


Retrospektywy
„Kino sztuka wyjścia” – to hasło tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów, za którym kryje się poszukiwanie alternatywnych narracji, śladów stylistycznych, artystycznych i ideowych rewolucji czy sposobów wyjścia poza system – nie tylko filmowy. Trop poszukiwań wyznaczają wybitni filmowi outsiderzy, do których bez wątpienia należą bohaterowie retrospektyw: Ildikó Enyedi, Pedro Costa, João César Monteiro, Nicolas Roeg. Szczególną uwagę poświęcimy Ingmarowi Bergmanowi – w setną rocznicę urodzin mistrza.


Iran : Iran
Festiwal zaproponuje również spojrzenie na nowe, niezależne kino irańskie. W sekcji Iran : Iran widzowie zobaczą twórczość pokolenia reżyserów, którzy muszą być niejako outsiderami we własnym kraju – pracować na granicy legalności. W kontraście do nich pozostają twórcy wychowani na emigracji, budujący swoją perską tożsamość z zapośredniczonych obrazów i opowieści rodziców-emigrantów. Sekcji będzie towarzyszyć wystawa „Żyje się tylko dwa razy”, powstała we współpracy z BWA Studio.


"Szczęśliwego Lazzaro" ("Lazzaro Felice"), reż. Alice Rohrwacher, fot. Nowe Horyzonty. 

Sekcje filmowe
Ale kino+ , MOICO Nocne Szaleństwo, Trzecie Oko: Girlhood, Front Wizualny, Oslo/Reykjavik, Kino Dzieci, Shortlista i więcej: sprawdź, jakie filmy znalazły się w poszczególnych sekcjach 18. MFF Nowe Horyzonty.


Klub festiwalowy w Arsenale Taste, that’s why
Klub festiwalowy zostanie zorganizowany pod hasłem Taste, that’s why. W dniu otwarcia festiwalu na widzów czekać będzie „BestiaAleksandra Hertza z 1917 roku – pokaz  z muzyką Włodka Pawlika wykonywaną na żywo w Arsenale. W kolejne dni na scenie zobaczymy i usłyszymy m.in. projekt Nanook of the North, SOTE czy Maję Ratkje. Polskich artystów reprezentować będą m.in. Syny oraz Wacław Zimpel. Wstęp na wszystkie wydarzenia w klubie festiwalowym jest bezpłatny.


Scena artystyczna i wydarzenia towarzyszące
„Żyjemy tylko dwa razy. Sztuka wideo z Iranu”, „W stylu Bergmana: kino, moda, sztuka”, „Ingmar Bergman 100”, „Kazimierz Prószyński. Wynalazca i wizjoner”, „Transforma – instalacja audiowizualna”, „Cookies – instalacja kulinarno-performatywna”, „Andrzej Pągowski – plakaty filmowe. Od ABBY do Człowieka z żelaza”, spotkania literackie prowadzone przez Michała Nogasia i wiele więcej – sprawdź, jak prezentuje się tegoroczna scena artystyczna i jakie wydarzenia towarzyszące czekają na uczestników festiwalu.


Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 26 lipca-5 sierpnia 2018 roku we Wrocławiu.
MP
MFF Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  11.07.2018
Zobacz również
fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
3 sezon "Agi Bagi" w Multikinie
Pokaz filmu „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll