PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Debiut Ewy Bukowskiej „53 wojny” podbił serca publiczności oraz światowych krytyków, obecnych na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Film wejdzie na ekrany polskich kin 19 października.

Zaprezentowane w konkursie East of the West w Karlowych Warach "53 wojny" zebrały bardzo wiele pozytywnych recenzji. - Na uwagę zasługują mocne role Magdaleny Popławskiej, bardzo wiarygodna i ani na moment nie wpadająca w histerię oraz Michała Żurawskiego, który stworzył kontrast pomiędzy zewnętrznym spokojem i wewnętrznym konfliktem. To imponujący debiut – pisał Laurence Boyce z Cineuropa.org. - Spokojna i zniewalająca Popławska unosi ciężar postaci.  Buduje rolę ukazującą przejście od normalnego lęku do obsesji i obłędu, co ciekawe, nigdy nie szukając współczucia publiczności – wtóruje Demetrios Matheou z prestiżowego „Screen Daily”.  - Wspaniały debiut Ewy Bukowskiej to portret lęku, tęsknoty i psychotycznego załamania nerwowego widziany oczami kobiety, której mąż jest korespondentem wojennym w Czeczenii – dodawał portal Filmuforia przyznając filmowi 4/5 gwiazdek. - Rytmem współczesności tętnią też „53 wojny" Ewy Bukowskiej, zainspirowane książką Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia". To historia żony korespondenta wojennego. Kobiety, która każdego dnia może odebrać telefon, że jej mąż nie żyje. Coraz gorzej dającej sobie radę ze stresem, strachem, samotnością. Zagłębiającej się w obłęd - napisała Barbara Hollender w relacji „Świetnie przyjęto polskie filmy o uchodźcach i wojennej traumie” dla „Rzeczpospolitej”. - To niezwykle intensywny i dojrzały film. Ukazuje złożony portret kobiety, która przechodzi piekło z miłości do męża tracąc w tym wszystkim psychiczną równowagę – przyznał Alex Billington w recenzji dla Firstshowing.net.


Przypomnijmy, że podczas ostatniego Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” Magdalena Popławska za kreację w tym filmie otrzymała Jantara w kategorii najlepsza rola kobieca. Reżyserka filmu Ewa Bukowska została wyróżniona laurem za najlepszy film przez Jury Młodzieżowe.

Film Ewy Bukowskiej "53 wojny" to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze.

 

Producentem filmu jest Studio Munka-SFP, które ma na swoim koncie takie filmy, jak „Lęk wysokości”, „Królewicz Olch”, czy głośna „Cicha Noc”. Do polskich kin "53 wojny" trafią 19 października. Dystrybutorem jest NEXT FILM.


MR
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  9.07.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Zakończyły się zdjęcia do filmu „Agaton” z Mateuszem Banasiukiem i Małgorzatą Zajączkowską
18. MFF Nowe Horyzonty - Tytuły Polish Days 2018
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll