PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zakończono zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o legendarnym i genialnym fałszerzu, Cichociemnym skoczku, Powstańcu Warszawskim, płk. Stanisławie Jankowskim ps. „Agaton”, który swoje powojenne życie poświęcił na odbudową zniszczonej Warszawy, pracując jako architekt – urbanista w Biurze Odbudowy Stolicy. W głównych rolach zobaczymy Mateusza Banasiuka i Małgorzatę Zajączkowską. Premiera filmu planowana jest na jesień 2018 roku.

Historia ukazana w filmie oparta jest m.in. na autentycznej relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu „Pięść”, podkomendnego „Agatona” oraz na podstawie wspomnień Stanisława Jankowskiego zawartych w książce „Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie”.


Na planie filmu, fot. Rafał Kruszka


Stanisław Jankowski został odznaczony m.in. Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest również trzykrotnym laureat Państwowej Nagrody Artystycznej. Od 1995 Honorowy Obywatel Warszawy, od 2009 patron skweru w Warszawie.


Twórcami scenariusza są Małgorzata Brama, będąca również reżyserem filmu oraz Borys Jaźnicki. Autorem zdjęć jest Józefina Gocman. W rolę głównego bohatera wciela się Mateusz Banasiuk. Partnerują mu między innymi, Małgorzata Zajączkowska, Aldona Jankowska, Halina Rowicka.


Na planie filmu, fot. Rafał Kruszka
„Chcemy pokazać tragedię człowieka, którego wojna rozdziela z rodziną. Który jeśli chce zobaczyć się z żoną i córką, musi czekać, aż wyjdą na balkon, żeby on mógł pod nim przejść, jakby nigdy nic. Który w życiu swojej córki funkcjonuje jako wujek, bo kiedy miała kilka miesięcy, zdecydował się pójść walczyć. A mimo to pozostawał pogodnym człowiekiem. Wszyscy wołali na niego Staś. To nie będzie film typu „Bóg, honor, ojczyzna” – zaznacza reżyserka filmu.

Na planie filmu, fot. Rafał Kruszka

Film powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich, a zrealizowany przez producenta – Fundację Artystyczną ERINA B. Rolę koproducenta wziął na siebie Dom Spotkań z Historią. Przedsięwzięcie współfinansują m.st. Warszawa, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - interwencje 2018.

Premiera filmu planowana jest na jesień 2018 roku.
AS/MR
Gazeta Wyborcza, Agaton
Ostatnia aktualizacja:  10.07.2018
Zobacz również
fot. Rafał Kruszka
Nie żyje Wojciech Majda
53. Karlowe Wary: "53 wojny" zachwyciły krytyków i publiczność
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll