PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W trakcie warsztatów powstały dwa filmy krótkometrażowe, które premierowo będzie można zobaczyć podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.
W pierwszy weekend czerwca uczniowie Liceum Plastycznego w Poznaniu realizowali zdjęcia do swojego autorskiego, krótkometrażowego filmu fabularnego. Na planie filmowym opiekę artystyczną nad młodymi filmowcami sprawowali: reżyser Mikołaj Haremski oraz operator kamery Janusz Piwowarski. Opiekę pedagogiczną nad uczestnikami warsztatów pełniła Anna Jabłońska, nauczycielka fotografii i filmu w poznańskim liceum.

Film pokazuje starszego wiekiem  malarza, który po latach konsumpcyjnego, pełnego komercji i nałogów życia staje ponownie przed sztalugą. Czy sztuka może umożliwić mu powrót do twórczej i bardziej wartościowej egzystencji? W rolę malarza wcielił się występujący gościnnie aktor Teatru Polskiego w Poznaniu – Wojciech Kalwat.

W drugi weekend podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych uczestniczyli w pracach na planie swojego filmu zatytułowanego „Karol & Karola”. Podczas zdjęć pomagali im i sprawowali opiekę artystyczną: reżyser Rafał Jerzak i operator kamery Janusz Piwowarski. Opiekę pedagogiczną nad filmową grupą pełniły nauczycielki z Ośrodka: Małgorzata Jerzyńska-Szmaj oraz Anna Tyran.


Uczestnicy warsztatów podczas realizacji filmów, fot. materiały organizatorów

Film opowiada o przygodach grupki mieszkańców internatu szkolnego próbujących odkryć nieznane i tajemnicze karty historii oraz skarby pocysterskiego klasztoru, w którym mieści się obecnie szkoła. Po zdjęciach uczestnicy warsztatów powiedzieli m.in.:

 - Było to dla mnie fajne doświadczenie, pracować z ludźmi, którzy tworzą film. Mogliśmy się poczuć jak prawdziwi aktorzy i pogodzić zabawę z pracą. Panowała fantastyczna atmosfera. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia.
Magdalena Mołczan kl. III ku ZSZ

 - Tworzenie filmu z Panem Rafałem Jerzakiem uważam za wspaniałe przeżycie ze względu na atmosferę panującą na planie, świetny scenariusz oraz wyjątkowość miejsc, w których powstawały zdjęcia. Dziękuję za rozmowy, które wiele mnie nauczyły.
Michał Brajer kl. I LO

 - Podobała mi się praca z profesjonalistami, którzy dbali o szczegóły w filmie. Poszczególne sceny były kręcone wielokrotnie, z różnych perspektyw. Reżyser był wymagający, ale miał życzliwe podejście do współpracowników oraz aktorów. Potrafił docenić starania osób, z którymi pracował.
Krystian Bajsztok kl. III ku ZSZ

 - Ciekawa przygoda. Fajnie było zobaczyć, jak wygląda plan filmowy. Ile godzin trzeba na nim spędzić, by powstał kilkunastominutowy film.
Natalia Tomczak kl. II LO

 - Dzięki udziałowi w warsztatach filmowych prowadzonych przez reżysera możemy docenić, ile pracy trzeba włożyć, żeby powstał film. Na planie wszyscy byli pomocni i cierpliwi. Panowała miła i serdeczna atmosfera.
Wiktoria Drop kl. II LO

We wrześniu zostaną zrealizowane zdjęcia do czwartego filmu tegorocznej edycji warsztatów filmowych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Na planie, pod opieką artystyczną reżysera Jacka Filipiaka spotkają się podopieczni Ośrodka Kuratorskiego nr 3 przy Sądzie Rejonowym Poznań Stare-Miasto. Jesienią rozpocznie się także ostatni etap warsztatów, podczas którego filmy zostaną zmontowane oraz udźwiękowione i przygotowane do kinowej premiery. Premierowy pokaz specjalny filmów zrealizowanych w ramach projektu odbędzie się w grudniu podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.

Projekt realizowany jest pod patronatem i ze wsparciem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
BD
Wielka Przygoda z Filmem
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Borys Lankosz poprowadzi grupę scenariuszową na Plenerach Film Spring Open
Trwa nabór na forum koprodukcyjne Dok Leipzig
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll