PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu Młodzi i Film było spotkanie z dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosławem Śmigulskim i kierownikiem Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych Małgorzatą Szczepkowską-Kalembą, którzy przedstawili plany dotyczące wspierania młodych twórców przez PISF. W debacie wziął udział prezes SFP Jacek Bromski i liczna grupa reżyserów, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży filmowej.
Dyrektor PISF przedstawił założenia programu operacyjnego dotyczącego mikrobudżetów. - PISF koncentruje się na ułatwieniach dla debiutujących reżyserów i producentów. Widzę aktywnych, młodych twórców, poszukujących kontaktów i funduszy zagranicą. W ramach nowego programu Pierwszy Film, formalnie nazywającego się Mikrobudżety, projekty będą mogli składać absolwenci szkół filmowych - pierwszego stopnia studiów oraz amatorzy – mówił dyrektor.

Anna Serdiukow, Radosław Śmigulski, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, fot. Sylwia Olszewska/MiF

Reżyserzy i producenci składający pomysły będą musieli zaprezentować swoje wcześniejsze dokonania (szkole etiudy lub inne materiały audiowizualne). Następnie odbędzie się pitching przed dziewięcioosobową komisją. W jej składzie znajdzie się trzech przedstawicieli PISF, dwóch nadawców telewizyjnych i czterech reprezentantów środowiska filmowego. Członków komisji wybierze dyrektor PISF. W ramach programu zaplanowano stworzenie siedmiu pełnometrażowych filmów fabularnych rocznie. Budżet filmu będzie maksymalnie wynosił 700 tys. złotych, z czego 85% pokryje PISF, 5% stanowił będzie wkład własny - finansowy lub finansowo-rzeczowy, resztę pokryje nadawca telewizyjny (konkretne propozycje przedstawiły TVP i Canal+ , zainteresowane udziałem w projekcie są także TV Puls i TVN). Debiutanci będą mogli liczyć na pomoc opiekunów-konsultantów, których listę przygotuje PISF. Eksperci udzielą im bezpłatnych konsultacji m.in. w wypełnianiu wniosków czy rozliczaniu filmów.Wszystkie produkcje zostaną zaprezentowane na FPFF w Gdyni oraz w ramach specjalnego cyklu w Telewizji Polskiej. "Mikrobudżety" zaczną działać we wrześniu, wtedy początkujący filmowcy będą mogli złożyć dokumenty weryfikujące ich dorobek. W październiku rozpocznie się nabór wniosków, w grudniu zaś decyzja o przyznaniu dofinansowania. Małgorzata Szczepkowska-Kalemba przyznała, że trwają jeszcze rozmowy na temat ostatecznego kształtu i konkretnych terminów programu. - Kluczowe jest skrócenie drogi od zakończenia szkoły do debiutu – mówił Radosław Śmigulski. -  Nie zamykamy drogi do aplikowania przez młodych twórców do innych programów operacyjnych PISF. Program Mikrobudżety to dodatkowa pomoc dla debiutantów - dodał.

Publiczność podczas spotkania z przedstawicielami PISF, fot. Sylwia Olszewska/MiF

Podczas dyskusji pojawiły pytania dotyczące rynku Virtual Reality (VR). Obecnie trwają pracę nad programami wspierania nowych technologii w MKDiN, natomiast PISF zadeklarował gotowość współpracy również w kwestii kina nowych generacji. Śmigulski mówił także m.in. o ustawie o zachętach dla producentów audiowizualnych, nad którą zaczął pracować już Sejm i prawdopodobnie zostanie przegłosowana w najbliższym czasie, a także stworzeniu w Instytucie narzędzia do prowadzenia polskiego box office'u. Poinformował także, że nagrody PISF wręczane co roku podczas FPFF w Gdyni nie zostaną ostatecznie zlikwidowane, zmieni się jedynie ich formuła.

Jacek Bromski, Marta Sikorska  i uczestnicy debaty, fot. Sylwia Olszewska/MiF


 

Spotkanie odbyło się 22 czerwca podczas 37. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Festiwal potrwa do 23 czerwca.

Marcin Radomski/Koszalin
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  25.06.2018
Zobacz również
fot. Sylwia Olszewska
37. Młodzi i Film: "Photon" Normana Leto z Wielkim Jantarem
Andrzej Trzos-Rastawiecki – skazany na kino
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll