PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W ramach sekcji pozakonkursowej „Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny” podczas trwającego w Koszalinie 37. Młodzi i Film prezentowane są najlepsze polskie debiuty dokumentalne ostatniego sezonu. Po projekcji „Over the Limit” z widzami spotkała się reżyserka Marta Prus, która jednocześnie pełni rolę jurorki w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych MiF.

"Over the Limit" to portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. - Sama byłam gimnastyczką, wiec dlatego wybrałam taki temat. W Polsce robiłam dokumentację, ale nie znalazłam interesującego bohatera. Rosjanki są najlepsze w tej dyscyplinie na świecie i to było dla mnie fascynujące - mówiła Marta Prus. - Zrealizowałam ten film po trzech latach starania się. Zdjęcia trwały rok, ale mieliśmy około stu dni zdjęciowych. Emocjonalnie było trudno, bo w świecie gimnastyki panuje duża presja i to udzielało się ekipie – kontynuowała autorka. Bohaterka dokumentu Margarita stoi przed szansą występu na XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. - Chciałam, aby film opowiadał się jak fabuła. Uznałam, że jest taka narracyjna możliwość – przyznała. - Ciekawa jest pozycja reżysera na planie, gdy bohater nie interesuje się powstającym o nim filmem – mówiła. - To ma pozytywną stronę – Margarita nie zauważała mnie, ale z drugiej strony brak głębszej relacji z nią był dla mnie ciężki. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. "Over the Limit" to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.Marta Prus i Xawery Żuławski, fot. Sylwia Olszewska/MiF


Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu IDFA w Amsterdamie. "Over the Limit" zdobył kilka nagród na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2018 roku - Srebrny Lajkonik, Srebrny Róg, Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, Nagrodę za najlepsze zdjęcia i Nagrodę Publiczności.


Margarita "Rita" Mamun, fot. materiały prasowe


Marta Prus jest absolwentką reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka wielu nagradzanych filmów krótkometrażowych. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i Nagrody Wiesława Nowickiego dla najlepiej rokującego młodego twórcy filmowego. Magazyn „Variety” zaliczył ją do grona dziesięciorga twórców filmowych z Europy, których karierę warto śledzić.

W sekcji pozakonkursowejNa dłuższą metę. Debiut dokumentalny pokazywane są jeszcze:„Call me Tony” w reżyserii Klaudisza Chrostowskiego, „Niebo bez gwiazdy” Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz oraz „Ostatnia lekcja” Grzegorza Zaricznego, laureata Jantara za najlepszy dokument w 2012 roku .


37. Festiwal Młodzi i Film potrwa do 23 czerwca.

Marcin Radomski/Koszalin
artykuł redakcyjny/MiF
Ostatnia aktualizacja:  21.06.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Filmy, gwiazdy i napad na bank! Znamy program KAMERALNEGO LATA
Script Wars: Nabór na 2. edycję Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll