PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Galę otwarcia 37. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film brawurowo poprowadził Maciej Buchwald, reżyser, aktor i improwizator. - Waleczność, niezgoda na konformizm i wnikliwa obserwacja jest przymiotem każdego artysty - mówił Janusz Kijowski, dyrektor programowy MiF. Festiwal potrwa do 23 czerwca.

- To już trzydziesta siódma edycja festiwalu Młodzi i Film. Pierwsza odbyła się w 1973 roku i wtedy do Koszalina przyjechał niepozorny, poczciwy chłopak z dziwną psychodramą. Wyjechał zupełnie niedoceniony. Wiecie Państwo kto to był...? Nikt tego nie wie, bo później niczego nie osiągnął - powitał żartobliwie zebranych w koszalińskim Centrum Kultury 105 Maciej Buchwald. Prowadzący wielokrotnie wywoływał śmiech i gromkie brawa wśród publiczności gali otwarcia Młodzi i Film. Na scenę zaprosił dyrektorów, którzy przedstawili najważniejsze wydarzenia festiwalu. - Kategoria młodości nie jest biologiczna - przyznał Janusz Kijowski. - Waleczność, niezgoda na konformizm i wnikliwa obserwacja jest przymiotem każdego artysty. Tylko kino odważne warte jest oglądania, a takie pokazujemy w Koszalinie. W wybranych przez nas filmach odnajdziecie interesujące spojrzenie na rzeczywistość, która nas otacza - kontynuował dyrektor programowy Młodzi i Film. Tegoroczny festiwal to blisko 100 projekcji filmowych, koncerty, spotkania z aktorkami i aktorami, rozmowy z filmowcami oraz wydarzenia branżowe. - Cieszę się, że będą Państwo z nami przez cały tydzień w kinie na Zwycięstwa 105 - przyznał Paweł Strojek, dyrektor festiwalu. Piotr Jedliński, prezydent miasta Koszalin podkreślił, że kolejny raz nad morze przyjechali, ci którzy debiutują w branży filmowej. - Życzę wielu wyjątkowych wrażeń - dodał.


Paweł Strojek i Janusz Kijowski, fot. Robert Jaworski/MiF


W gali otwarcia udział wzięli przewodniczący składów jurorskich Xawery Żuławski oraz Anna Jadowska. Wśród tegorocznego grona oceniającego filmy znalazło się wielu laureatów poprzednich edycji festiwalu: operatorka Weronika Bilska, reżyser Bartosz M. Kowalski oraz reżyserki Aleksandra Terpińska i Marta Prus. Najlepsze filmy 37. Festiwalu Młodzi i Film wybiorą również Wojciech Pszoniak, Grażyna Plebanek, Natalia Fiedorczuk-Cieślak oraz Wojciech Leszczyński.


Xawery Żuławski, Weronika Bilska, Grażyna Plebanek, Wojciech Pszoniak, Bartosz M. Kowalski, fot. Sylwia Olszewska/MiF

Tegoroczna edycja to 11 filmów w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz 52 tytuły w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. W programie także debiuty zagraniczne, pełnometrażowe dokumenty, filmy jurorów, Teatroteka oraz Retrospektywa Marka Koterskiego. Reżyser osobiście wybrał pięć filmów, które zostaną zaprezentowane festiwalowej publiczności – dodaje Liwia Mądzik Wicedyrektor Programowa Festiwalu.

Marta Prus, Anna Jadowska, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aleksandra Terpińska, Wojciech Leszczyński, fot. Sylwia Olszewska/MiF

Marek Koterski będzie gościem specjalnym tegorocznego festiwalu i 23 czerwca spotka się z koszalińską publicznością. Wraca na Festiwal Młodzi i Film po ponad trzydziestu latach – w 1985 roku debiutował w Koszalinie filmem „Dom wariatów”, za który otrzymał Jantara. Dla mnie to też wspaniałe, że będę gościem Festiwalu na którym "wszystko, co dobre się zaczęło". Jestem tym radośnie zaszczycony – mówi Marek Koterski.

Emi Buchwald i Maciej Buchwald , fot. Sylwia Olszewska/MiF

Gośćmi festiwalu będą również Magdalena Berus, Jowita Budnik, Janusz Chabior, Aleksandra Domańska, Dobromir Dymecki, Jakub Gierszał, Anna Karczmarczyk, Bartłomiej Kotschedoff, Barbara Kurzaj, Marta Nieradkiewicz, Dawid Ogrodnik, Michał Żurawski, Agnieszka Suchora, Szymon Piotr Warszawski, Zofia Wichłacz oraz Michał Żurawski. Ponadto w Festiwalu udział wezmą reżyserzy oraz ekipy filmów konkursowych. Łącznie do Koszalina przyjedzie blisko pół tysiąca gości.

Agnieszka Suchora, Dawid Ogrodnik, Jowita Budnik, fot. Robert Jaworski/MiF

Po gali otwarcia 37. Młodzi i Film pokazano "Cichą Noc" Piotra Domalewskiego. Na film zaprosili aktorzy: Agnieszka Suchora, Jowita Budnik i Dawid Ogrodnik.

Program tegorocznej edycji dostępny jest na stronie www.mlodziifilm.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte Festiwalu jest bezpłatny.

37. Festiwal Młodzi i Film potrwa do 23 czerwca.
Marcin Radomski/Koszalin
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  21.06.2018
Zobacz również
fot. Sylwia Olszewska
11. Animator: Ruszyła sprzedaż biletów
Pięć Smaków laureatem nagrody Grand S3KTOR 2017
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll