PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W koprodukcji polsko-łotewskiej powstaje pełnometrażowa animacja pod roboczym tytułem „Jacob, Mimmi i gadające psy” w reżyserii Edmundsa Jansonsa. W produkcję zaangażowane jest polskie studio animacji 2D – Letko.
- Zaczęło się od spotkania podczas w Annecy w 2017 roku – komentuje dla portalu SFP Jakub Karwowski, producent filmu ze strony polskiej oraz współzałożyciel i prezes studia Letko. - Producent główny projektu, studio Atom Art z Łotwy (małżeństwo Edmunds Jansons - reżyser oraz Sabine Andersone - producentka) poszukiwał studia animacji 2D do pomocy przy realizacji animacji. Technika, w jakiej film jest realizowany - cut-out, jest techniką, w której się specjalizujemy w studiu Letko. Po zaprezentowaniu im naszych realizacji i po ustaleniu wstępnych warunków zdecydowali się zlecić na realizację 10 minut animacji do filmu. Plastyka filmu, styl animacji oraz historia projektu tak nam przypadła do gustu i wydała nam się czymś wyjątkowym, wartościowym i z potencjałem - że zdecydowaliśmy się zaangażować w pozyskanie finansowania z polskich źródeł i postarać się zostać koproducentem projektu - co się udało. Jako producent mniejszościowy, po stronie polskiej wykonujemy sumarycznie ponad 30 minut animacji, całość compositingu, komponujemy oryginalną muzykę, którą pisze Krzysztof A. Janczak oraz realizujemy polski dubbing.


„Jacob, Mimmi i gadające psy” („Jacob, Mimmi and the Talking Dogs”) to adaptacja powieści łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskačkas stasts” („Dog town”), niedostępnej w polskim tłumaczeniu. To historia Jakuba, który mieszka w Rydze ze swoim ojcem, architektem. W związku z wyjazdem służbowym taty, Jakub musi spędzić wakacje na przedmieściach ze swoją kuzynką, Mimi. Dzieci niezbyt dobrze się dogadują. Samotny chłopiec odkrywa, że psy z sąsiedztwa potrafią mówić ludzkim głosem. W międzyczasie, dowiaduje się, że Mimi samotnie działa na rzecz powstrzymania budowy szklanych biurowców w okolicy jej domu. Chłopiec jednoczy kuzynkę ze sforą psów, których szef również chce od dewelopera odzyskać porwaną siostrę. Tak rozpoczyna się najbardziej ekscytujące lato w życiu Jakuba.


- Jest to animacja typu cut-out, to znaczy, że każda postać posiada swój model, którym animator porusza w programie animacyjnym – dodaje Karwowski. - Jest to metoda cyfrowej animacji postaci, bardzo popularnej w realizacjach serialowych, która przeciera szlaki również w produkcjach pełnometrażowych. Wymaga bardzo przemyślanej plastyki oraz stylistyki pasującej do tego stylu ruchu. Nasza animacja często bazuje na szkicowej animacji poklatkowej, by nadać postaciom jak najwięcej wyrazistości oraz by osiągnąć jak najwyższy poziom ekspresji ruchowej, o co zazwyczaj się nie dba w realizacjach cartoonowych. Dodatkowo zaprojektowaliśmy i rozwinęliśmy zestaw narzędzi do pracy nad compositingiem. To w tym etapie postaciom nadany jest światłocień, dodane ręcznie animowane włosy oraz poklatkowe i cyfrowo generowane efekty.


Karwowski zdradza również kulisy samej koprodukcji: - W sprawie koprodukcji bardzo ważną rolę odgrywał fakt wspólnego regionu ekonomicznego obu krajów. To znaczy, że wartość pracy jest na podobnym poziomie w obu krajach. Nie rodziło to problemów związanych z proporcją wkładu, wykonanej pracy oraz otrzymanych udziałów w projekcie. Reżyser, Edmunds Jansons ma polskie korzenie i co prawda nie mówi po polsku, ale trochę rozumie i przede wszystkim zna polską historię animacji i kinematografii. Był to ważny element płaszczyzny porozumienia w dyskusji o konkretnych rozwiązaniach plastycznych czy też strategii promocyjnej. Dodatkowym ważnym elementem była osoba Jana Naszewskiego i jego firma New Europe Film Sales, która od początku wspierała projekt. To Jan poznał nas w Annecy. Jako Sales Agent zaangażował się ze swoim zespołem od wczesnego etapu w doradzanie, sugerowanie, asystowanie przy ważnych krokach związanych zarówno ze scenariuszem, montażem, zwiastunem oraz całościową strategią promocyjną. Jego determinacja i pomoc odgrywa ważną rolę w realizacji filmu oraz była wsparciem w powodzeniu koprodukcji.


Scenariusz do filmu napisała Liga Gaisa. Za projekty plastyczne odpowiada Elina Braslina. Produkcją zajmuje się łotewskie studio Atom Art. Obraz otrzymał również dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Jacob, Mimmi i gadające psy” („Jacob, Mimmi and the Talking Dogs”) będzie dostępny w polskim dubbingu. Niedługo poznamy jego obsadę. Po targach Cartoon Movie animacja została sprzedana już do dystrybucji we Francji. W Polsce za dystrybucję najprawdopodobniej odpowiedzialne będzie Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Premiera animacji planowana jest na jesień 2019 roku.



Albert Kiciński
Letko
Ostatnia aktualizacja:  13.06.2018
Zobacz również
fot. Letko
Sukcesy filmów z Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Dyplomaci obejrzeli "Zimną wojnę": film zasługuje na Oscara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll