PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Tegoroczna odsłona tego katowickiego festiwalu filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu odbędzie się tym razem od 25 do 30 września. Przez 6 dni podczas ponad 40 wydarzeń odkrywać będziemy najróżniejsze oblicza współczesnej kultury audiowizualnej. Jak co roku odwiedzimy: Katowice Miasto Ogrodów, kina studyjne Rialto, Światowid i Kosmos, Akademię Sztuk Pięknych oraz festiwalową klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem.
FILM
Konkurs Czarny Koń Filmu to jak zawsze 6 pełnometrażowych filmów debiutujących reżyserek i reżyserów. Nagrodę – statuetkę i tytuł Czarnego Konia oraz 500 EUR – w tym i pozostałych konkursach przyzna festiwalowa publiczność. Nominowane tytuły poznamy we wrześniu.

- Bohaterowie zmieniają twarze, imiona i nazwiska. Tylko jedna rzecz łączy ten filmowy patchwork - miłość - zdradza Matylda Badera, koordynatorka festiwalowego programu. O czym mowa? „Ladies & Gentlemen: Final Cut” (2012) György’a Pálfiego to majstersztyk „found footage”. Fragmenty z blisko 500 filmów – od „Siedmiu samurajów”, przez „Czy leci z nami pilot?”, po serialowe „Twin Peaks” – składają się nie tylko na imponujący kinofilski hołd, ale również bezkompromisową implementację idei kultury mash-upu. Na Ars Independent film ten zobaczymy z autorską muzyką na żywo, skomponowaną specjalnie na festiwal przez katowickie trio Bękarty Bacha.

W corocznej sekcji dokumentów i filmów muzycznych Miasto Muzyki tym razem organizatorzy przyjrzą się klasycznym produkcjom. W programie m.in. „Bird” (1988) Clinta Eastwooda, oddający sylwetkę Charlesa Parkera – genialnego amerykańskiego saksofonisty i prekursora bebopu. W narkotycznym transie i alkoholowych oparach mierzył się z własnymi demonami, z jednej strony rewolucjonizując jazz, z drugiej – zmierzając niestety ku nieuchronnej, przedwczesnej śmierci.

ANIMACJA
W trzech konkursowych setach Czarnego Konia Animacji zobaczymy około 30 krótkometrażowych filmów animowanych. Tradycyjnie będzie to nietuzinkowy przegląd wyobraźni młodych twórców i przeróżnych kresek, jakie zna dzisiejsza animacja.

Stop!Motion! przypomni nam o istnieniu animacji poklatkowej. Ta zdawałoby się wymarła w cyfrowej dobie technika jak się okazuje trzyma się mocno w swojej niszy. Bohaterowie przeglądu „stają w obliczu nieoczekiwanego” – jak pisze Gaba Palicka, kuratorka animacji na Ars Independent. Do tego samego organizatorzy zapraszają festiwalową publikę, odkrywając na nowo stop motion.

GRY WIDEO
W galeriach Katowice Miasto Ogrodów czekać na nas będzie interaktywna wystawa Czarnych Koni Gier Wideo. 7 tytułów, w które zagramy w tym roku bez wątpienia wywróci nasze myślenie o dzisiejszych grach (i nie-grach).

Wyruszymy też w podróż Od Marienbadu do Novigradu, przez historię polskich gier wideo i gier wideo w Polsce. „Marienbad” – przez Bartka Kluskę uznany za pierwszą polską grę – cofnie nas w czasie do roku 1962. Od wrocławskich zakładów Elwro (gdzie na komputerze Odra 1003 Witold Podgórski napisał „Marienbad”), do wizyty w Wolnym Mieście Novigrad (w którym rozgrywa się akcja „Wiedźmina 3: Dziki Gon”), nieśpiesznie przewiniemy się przez ponad pół wieku historii elektronicznej rozrywki w Polsce.

Znowu o tym „co piszczy obecnie w polskim indie, a o czym będzie głośno dopiero po festiwalu” – jak dodaje Jacek Wandzel, kurator gier wideo – dowiemy się podczas Nocnej Giełdy Gier Wideo. Otwarte targi i showcase dla młodych, niezależnych studiów pozwolą nam zagrać w najnowsze produkcje: przedpremierowo i z żywym komentarzem obecnych na miejscu autorek i autorów.

Warto przypomnieć, że na zgłoszenia do udziału w Nocnej Giełdzie organizatorzy czekają do 31 sierpnia. Formularz zgłoszeniowy i regulamin znaleźć można na stronie internetowej festiwalu.

WIDEOKLIP
Blisko 30 teledysków zobaczymy w konkursie Czarny Koń Wideoklipu. Podobnie jak w latach ubiegłych zanurzymy się w zakamarki youtube’a, które zostawią nas po seansie z refleksją: czy to jeszcze wideoklip?

Powraca Choked&Blind! Vol. 2, czyli druga odsłona przeglądu szokujących teledysków, tym razem eksperymentować będzie z tabu transhumanizmu i fizycznej transgresji. Seans tylko dla widzów dorosłych.

A z zupełnie innej beczki – po raz pierwszy na Ars Independent – propozycja dla najmłodszych i ich bliskich. Czarne Kucyki Wideoklipu to swojska lekcja o teledysku i jego historii osnuta wokół pytania „czym jest cover?”. Opowiadać będzie Maciej Gryzełko, festiwalowy kurator wideoklipu.

Przypomnijmy, że to tylko pierwsze ogłoszone wydarzenia festiwalu. Na kolejną porcję programowych wieści będziemy musieli zaczekać do sierpnia.

Ars Independent organizują Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

arsindependent.pl
facebook.com/arsindependent.kato
instagram.com/arsindependent

AK
Ars Independent Festival
Ostatnia aktualizacja:  11.06.2018
Zobacz również
fot. Ars Independent
Roman Kłosowski nie żyje
Grand Prix Komeda. Festiwal osobowości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll