PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już 14 lipca we Wrocławiu rozpocznie się festiwal filmowy Brave Forbidden Cinema, który jest częścią Brave Festival. To już 12. odsłona przeglądu, podczas którego publiczność obejrzy zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Obrazy pokażą ważne lokalne zjawiska, często pomijane w globalnych dyskusjach. W tym roku widzowie wybiorą zwycięzcę sekcji konkursowej, który zdobędzie nagrodę pieniężną.
Program, obejmujący kilkanaście tytułów, podzielony został na cztery sekcje: Forbidden Cinema, Brave People, Film, Interrupted i Kids in Danger. Wyselekcjonowane obrazy wiążą się z tematem tegorocznej edycji Brave Festival „Widzialni/Niewidzialni”. - Filmy dotyczą palących problemów, które nie sposób pokazać w błahy sposób. To odważne i niezwykle ważne kino, walczące o wiedzę i lepsze rozumienie świata, empatię i emocje – mówi Adam Kruk, kurator Brave Forbidden Cinema.

Sekcję konkursową Forbidden Cinema, której zwycięzcę wybierze publiczność głosująca po seansach, tworzy 6 filmów. Rywalizować będą o nagrodę w wysokości 2500 euro. Każdy z konkursowych tytułów będzie miał dwie projekcje. Jednym z filmów będzie animacja dla dorosłych.  „Teheran tabu” powstał w technice rotoskopii, pozwalającej przerysować sylwetki aktorów na wersję animowaną. Tłem problemów poszczególnych postaci jest tytułowy Teheran – z jednej strony wielkomiejski i rozrywkowy, z drugiej, ze względu na wymogi religijnego reżimu, przesycony hipokryzją, z powodu której każdy prowadzi tam podwójne życie.

Sekcja Brave People ukazuje ludzi, którzy mają odwagę zmieniać świat, bądź żyć po swojemu, nawet kiedy los temu nie sprzyja. Reprezentować ich będzie m.in. Akong Rinpoche, założyciel fundacji ROKPA, pomagającej dzieciom w Tybecie, do której co roku trafia dochód ze sprzedaży biletów na Brave Festival. Poznamy również bohaterów codzienności, takich jak prostytutka z Buenos Aires - tytułowa Alanis z filmu argentyńskiej reżyserki Anahí Berneri, który uświetni galę otwarcia Brave Forbidden Cinema. Sekcja Film, Interrupted pokazuje tytuły, których już sam proces powstawania mógłby być materiałem na film. Problemy produkcyjne, zmiany scenariusza, obsady, a także śmierć twórców – mocno zaważyły na efekcie, który dzięki wysiłkom wielu osób jednak będziemy mogli zobaczyć. Jednym z pięciu obrazów tej sekcji jest trzygodzinna epopeja science fiction „Trudno być bogiem”. Od pierwszego klapsa na planie do ukończenia filmu upłynęło aż 14 lat. Premiery nie doczekał sam reżyser – Aleksiej German. Dzieło sfinalizował jego syn, również reżyser, Aleksiej German Młodszy.

Wybór filmów poświęconych dzieciom obejmie propozycję dla całych rodzin, jak filipińska „Blanka”, jak i tytuły przeznaczone dla dojrzalszego widza, w rodzaju „Białego cienia” czy „Inxeby. Zakazanej ścieżki”. W tym ostatnim wystąpili wyłącznie mężczyźni, którzy przeszli funkcjonujący do dziś w RPA rytuał męskiej inicjacji – obrzezania, zwany ulwaluko. Doświadczył go m.in. Nelson Mandela. Bunt przeciwko ceremonii pokazany w filmie sprawił, że produkcja spotkała się z wrogim przyjęciem w RPA – oprotestowywano kina, a ekipa musiała ukrywać się w obawie przed aktami przemocy. Obraz „Inxeba. Zakazana ścieżka” w zeszłym roku otwierał sekcję „Panorama” na Berlinale.

Wszystkie festiwalowe filmy obejrzymy w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Nie zabraknie okazji, by porozmawiać z twórcami podczas spotkań i debat. Bilety na seanse filmowe dostępne są
w punktach sprzedaży Eventim, on-line oraz w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Cały dochód ze sprzedaży biletów przekazany zostanie międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybecie.

Więcej szczegółowych informacji na: www.bravefestival.pl.


AK
Brave Festival
Ostatnia aktualizacja:  7.06.2018
Zobacz również
Sekcja Kina Dzieci na 18. MFF Nowe Horyzonty
Festiwal Muzyki Filmowej: czas na młodych kompozytorów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll