PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  1.06.2018
Program Doc Lab Poland czyli seria pitchingów polskich dokumentów, na dobre zadomowił się w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jeśli zmobilizujesz się i wstaniesz na przedpołudniowe sesje prezentacyjne, masz niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, co obecnie powstaje i które tytuły wkrótce pojawią się na festiwalach i w kinach.
Program Doc Lab Poland czyli seria pitchingów polskich dokumentów, na dobre zadomowił się w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jeśli zmobilizujesz się i wstaniesz na przedpołudniowe sesje prezentacyjne, masz niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, co obecnie powstaje i które tytuły wkrótce pojawią się  na festiwalach.

Kolejność jest taka: najpierw prezentowane są dokumenty w fazie developmentu (Docs  to Start!), następnie dokumenty już prawie ukończone (Docs to Go!) a następnie filmy już ukończone, często bardzo znane tytuły (Docs to Buy).

31 maja 2018  roku podczas sesji Docs to Start poznaliśmy 13 filmów na różnym etapie produkcji. Nowe projekty zaprezentowali Marcin Borchardt, Tomek Wysokiński, Bartosz Paduch, Małgorzata Kozera i jak zwykle wielu debiutantów i młodych twórców. Tematyka projektów jest zróżnicowana. Zwraca uwagę obecność filmów biograficznych: ciekawie zapowiadają się dokumenty o Wandzie Rutkiewicz, Tonym Haliku, Krzysztofie Ptaku. Reżyserzy wiedzą, że nie wystarczy mieć dobrego bohatera, ale trzeba mieć na niego pomysł. Osobną grupę projektów stanowią stanowią filmy analizujące konkretną rzeczywistość społeczną czy polityczną:  film o porwaniach dzieci w RPA, dokument o społeczności w czeskim Krnovie, która od ośmiu lat bezskutecznie usiłuje przejść na judaizm, portret społeczności Hamtramck, postindustrialnego miasteczka pod Detroit w USA, w którym przez lata silna była polska mniejszość narodowa czy film o grupie komunistów z Bolonii, którzy wierzą, że mogą zmienić świat. Są też oczywiście historie intymne: film o trójce rodzeństwa, którzy nie mogą odnaleźć się w życiu i we wzajemnych relacjach, opowieść o dziewczynie z  syryjsko-polskiej rodziny, która jedzie do ogarniętego wojną kraju ojca, o artystce, dla której śmiertelna choroba okazuje się wyzwoleniem i szansą na spełnienie marzeń. Powstaje również powieść o pisarzu, ateiście Andrzeju Rodanie. Po operacji serca przed śmiercią chce napisać jeszcze jedną książkę – o cudownych uzdrowieniach; chce sprawdzić, czy takowe rzeczywiście istnieją.

"Córy węgla"

Twórcy dokumentów eksplorują nieodkryte wcześniej tereny. W „Córach węglach”  Aneta Nowicka ukazuje zupełnie nowe, nieznane oblicze Śląska: kobiety pracują w kopalni, mężczyźni w domu, seria napięć między nimi. Szczególnie intrygująco zapowiada się projekt Bartosza Paducha, historia warszawskiego zespołu Mistic Molesta, pionierów polskiego hip-hopu. Jak zauważył reżyser, film adresowany jest nie tylko do fanów tej muzyki, ale także do tych, których interesuje Polska lat 90.

1 czerwca odbywają się pitchingi z serii Docs to Go!, o których napiszemy już jutro.


"Twarze Agaty"

PROJEKTY DOC LAB START

AMBULANS POLSKA - SYRIA
reżyseria: Aleksander Zalewski, produkcja: Anna Kubik-Sobala; Aksamit
Urodzona w Polsce w polsko-syryjskiej rodzinie Aida, która przechodzi młodzieńczy bunt, w obliczu wojny domowej w Syrii, jedzie tam wraz z ojcem aby dostarczyć pomoc humanitarną. Czy wspólna podróż pomoże Aidzie zrozumieć kim jest? 30

CÓRY WĘGLA

reżyseria: Aneta Nowicka, produkcja: Małgorzata Borychowska
Film opowiada o rytuałach dnia codziennego Anny i innych pracownic w kopalniach, które porzuciły swoją kobiecość, by podołać ciężkiej, fizycznej pracy.

DO TRZECH RAZY SZTUKA
reżyseria: Rafał Łysak, Natalia Bednarska; Wonder Woman Production
Śmierć matki spowodowała, że skonfliktowane rodzeństwo ma szansę się pogodzić. Jednocześnie jednak wywołuje napięcie. Beata, która opiekowała się pozostałą dwójką, podejmuje decyzję żeby rozpocząć nowe życie, na własny rachunek.

LEKCJE Z DEMOKRACJI

reżyseria: Michał Helwak, produkcja: Metro Films, producent: Marcin Wierzchosławski
Progresywna demokratka z polskimi korzeniami szuka wśród muzułmanów dominujących w niegdyś polskiej społeczności miasteczka w USA człowieka, którego namaści na swego następcę na fotelu burmistrza.

MÓWILI O NIM „PTASZEK”

reżyseria: Aneta Ptak, produkcja: Małgorzata Staroń; STARON-FILM
Po nagłej śmierci Krzysztofa Ptaka, operatora filmowego, Jego córka szuka śladów Ojca w rozmowach z rodziną i filmowcami, z którymi przyjaźnił się przez lata.

OSTATNIA WYPRAWA

reżyseria: Eliza Kubarska, produkcja: Monika Braid; Braidmade Films
Historia Wandy Rutkiewicz, jednej z najważniejszych alpinistek na świecie, kobiety, która miała odwagę realizować marzenia pomimo czasów, w których żyła i która zapłaciła za to najwyższą cenę.

SPACER Z ANIOŁAMI

reżyseria i produkcja: Tomek Wysokiński
W Afryce Południowej co godzinę znika dziecko. „Sekret" to historia Jerrego - rebelianta i bohatera walki z apartheidem, który wyrusza w samotną podróż, w poszukiwaniu małej dziewczynki skradzionej ze slumsów Kliptown w Soweto.

SKANDAL

reżyseria: Bartosz Paduch, produkcja: Maciek Ostatek, Kacper Jaroszyński; Fundacja Promocji Kultury W To Mi Graj
W 1998 roku kumple z podwórka nagrali płytę. Płyta stała się kultowa, a oni zostali ikonami polskiego rapu. Dziś działają samodzielnie. Czy ponownie uda im się zjednoczyć, aby zagrać koncert z okazji XX-lecia nagrania albumu?

TONY HALIK. URODZONY DLA PRZYGODY
reżyseria: Marcin Borchardt, produkcja: Karolina Galuba; Furia Film
Podróżnik, dziennikarz, filmowiec. Pierwszy dziennikarz, który rozmawiał z Fidelem Castro. Opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

TOWARZYSZE
reżyseria: Joanna Janikowska, produkcja: Anna Gawlita, Karolina Błażejczak; KIJORA Film
Grupa młodych Włochów wierzy, że komunizm może naprawić ich kraj i resztę świata. Czy to prawda?

TRZY CUDA

reżyseria: Bartłomiej Żmuda, produkcja: Marta Pielasz, Paweł Jóźwiak Rodan; Projekcja Identyfikacja
Andrzej Rodan, najsłynniejszy polski ateista, postanawia udowodnić, że cuda nie istnieją. W podróży towarzyszy mu syn, który niedawno przeżył nawrócenie.

TWARZE AGATY
reżyseria: Małgorzata Kozera, produkcja: Małgorzata Kozera; DocIT
Dla młodej dziewczyny śmiertelna choroba okazuje się wyzwoleniem i szansą na spełnienie marzeń. Film o walce, przetrwaniu i sztuce.

ŻYDZI Z WYBORU

reżyseria: Tomer Slutzky, Justyna Gawełko, produkcja: Justyna Gawełko, Shlomo Slutzky; Slutzky Productions
Film opowiada o społeczności w czeskim Krnovie, która od ośmiu lat bezskutecznie usiłuje przejść na judaizm. Ta długa wędrówka niespodziewanie kończy się konwersją, nazywaną przez religijne autorytety "czarnym Sądem Rabinackim", co zagraża przyszłości grupy.

Uczestnicy Doc Lab Poland - Doc to Start!

  Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a głównym partnerem i współorganizatorem sesji krakowskiej – Krakowski Festiwal Filmowy.

Materiały ilustracyjne: Doc Lab Poland

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  3.06.2018
Zobacz również
58.KFF: Te filmy wkrótce zobaczysz!
Pierwszy film 24. Wielkiej Przygody z Filmem czeka na premierę kinową
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll