PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
22. edycję Konkursu im. Krzysztofa Mętraka wygrała Klara Cykorz. - O Konkursie im. Krzysztofa Mętraka usłyszałam już w liceum, więc pewnym sensie istniał on w mojej świadomości od zawsze. Bardzo sobie zinternalizowałam przekonanie, że jak się próbuje pisać o filmie, robić publicystykę okołofilmową, to się także startuje w „Mętrakuˮ i marzy, żeby kiedyś wygrać - mówi w rozmowie z naszym Serwisem laureatka.
Klara Cykorz urodziła się w Chełmnie nad Wisłą. Jest absolwentką kulturoznawstwa i doktorantką  w Zakładzie Antropologii Słowa Instytutu Kultury Polskiej UW, gdzie zajmuje się polską literaturą dla młodzieży. Publikowała na łamach „Dwutygodnikaˮ, „Ekranówˮ, Filmwebu, internetowego „Czasu kulturyˮ i „Małej kultury współczesnejˮ. Jej teksty ukazały się także w antologiach: „Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaskiˮ (2016), „Ułamek błękitu i chmur. Warszawa Tadeusza Konwickiegoˮ (2017) oraz tomach poświęconych Davidowi Cronenbergowi (2016) i Davidowi Lynchowi (2017), wydanych w ramach współpracy Konkursu im. Krzysztofa Mętraka z Festiwalem Camerimage.

Klara Cykorz, arch. prywatne

  - Za konkursem stoi trochę staroświecka i trochę utopijna wiara w wartość opinii, w to, że rozmowy o filmie nie da się zastąpić algorytmem, że wciąż potrzebne są nowe głosy - mówi laureatka. - Dla mnie ten konkurs – wcześniej zajmowałam dwa razy drugie miejsce – oznaczał duże wsparcie, poznawanie nowych osób, dużo więcej możliwości pisania. Zrobiliśmy też dwa książko-albumy dla Camerimage pod redakcją Anny Osmólskiej-Mętrak i Radosława Osińskiego. Zasadą jest umieszczenie w zestawie konkursowym jednego tekstu niepublikowanego, więc jeśli ktoś jest tak pragmatycznym leniem jak ja i nie umie pisać do szuflady, konkurs stwarza idealne warunki, aby raz na jakiś czas zrealizować jakiś zupełnie szalony pomysł, napisać tekst bardziej eksperymentalny.

W ostatnich latach laureatami konkursu im. Krzysztofa Mętraka byli Marcin Adamczak, Adam Kruk, Radosław Osiński, Błażej Hrapkowicz, Anka Herbut, Grzegorz Fortuna jr, Sebastian Smoliński.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  28.05.2018
Zobacz również
Laureaci Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy
58. KFF: Wydarzenia Industry, na których trzeba być
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll