PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Fabuły, dokumenty, filmy muzyczne oraz znakomici goście – już w niedzielę, 3 czerwca, w Ostrowie Wielkopolskim rusza Festiwal Filmowy imienia Krzysztofa Komedy. W finale festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

To już siódma edycja festiwalu organizowanego w Ostrowie Wielkopolskim przez Ostrowskie Centrum Kultury. Przez niemal tydzień – od 3 do 9 czerwca – w Ostrowie widzowie będą mogli oglądać filmy i słuchać muzyki (nie tylko filmowej), wszystko za sprawą konkursu: Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu.


W festiwalowe szranki o nagrodę za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym stanie siedem wyselekcjonowanych obrazów: Niewidzialne  – reż. Paweł Sala, muz. Marcin Krzyżanowski, Zgoda  – reż. Maciej Sobieszczański, muz. Bartłomiej Gliniak, Pewnego razu w listopadzie... – reż. Andrzej Jakimowski, muz. Tomasz Gąssowski, Amok  – reż. Kasia Adamik, muz. Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Człowiek z magicznym pudełkiem  – reż. Bodo Kox, muz. Sandro di Stefano, Zwierzęta / Tiere  – reż. Greg Zglinski, muz. Bartosz Chajdecki, Atak paniki – reż. Paweł Maślona, muz. Radzimir Dębski.


 

Oceniać je będzie sześcioosobowe jury w składzie: Jowita Budnik, Zygmunt Konieczny, Joanna Kos-Krauze, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Tomasz Lach (przewodniczący) i Mikołaj Trzaska.


Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu:


Muzyka Krzysztofa Komedy to kwintesencja kina. Trudno byłoby znaleźć  nazwisko innego polskiego kompozytora który wyraziściej zaznaczyłby swoją obecność w historii rodzimego i światowego filmu. Od kilku lat, jako krytyk, słyszałem, że Krzysztof Komeda to także Ostrów Wielkopolski i doskonały festiwal jego imienia. Od tego roku, już jako dyrektor artystyczny tej imprezy, mam zaszczyt brać odpowiedzialność za programową jakość festiwalu. Nie będzie żadnej rewolucji, ale ewolucja na pewno. Wzmocniony został  konkurs i imprezy towarzyszące. Zależało mi na tym, żeby Grand Prix Komeda stało się prawdziwym świętem kompozytorów muzyki filmowej, miejscem spotkań i debat. Stąd w tym roku pojawią się najwybitniejsi autorzy muzycznych filmowych partytur z różnych pokoleń: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Mikołaj Trzaska, Radzimir Dębski, Bartosz Chajdecki, Wojciech Mazolewski czy Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Będą filmy Komedy, spotkania z gwiazdami (Trzepiecińska, Budnik, Nowicki, Zajączkowska), znakomite koncerty, wystawy, promocje książek, poważne debaty i bardzo prywatne wspomnienia. Tak jak w filmie, jak w muzyce Komedy. Od wyrafinowania po intymność. I to właśnie jest jazz!

 

Podczas Grand Prix Komeda zobaczymy dokumenty muzyczne, zapisy koncertów, filmowe portrety Zygmunta Koniecznego i Mikołaja Trzaski, będziemy także uczestniczyli w wernisażu multimedialnym Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ostatni dzień natomiast to panel ,,Po co muzyka w filmie":  – Pytanie jest prowokacyjne, ale mam nadzieję, że znajdziemy na nie merytoryczne odpowiedzi. Dlaczego w wielu filmach pomija się dzisiaj warstwę muzyczną? Czym w ogóle jest muzyka w filmie? Na to pytanie odpowiedzą m.in. kompozytorzy Bartosz Chajdecki, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Aleksander Gruz, Mikołaj Trzaska, reżyserzy – Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox i Paweł Maślona, aktorzy (Jowita Budnik), oraz pisarze i dziennikarze (Tomasz Lach, Anna Wróblewska, Krzysztof Kwiatkowski)  –wyjaśnia Łukasz Maciejewski.

 

Festiwal Filmowy imienia Krzysztofa Komedy to nie tylko filmy, także spotkania ze znamienitymi gośćmi. Z publicznością spotkają się m.in. aktorzy: Jowita Budnik, Jan Nowicki, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Zajączkowska, reżyserzy: Kasia Adamik, Bodo Kox, Paweł Maślona, Paweł Sala, Maciej Sobieszczański, kompozytorzy: Bartosz Chajdecki, Radzimir Dębski (Jimek), Tomasz Gąssowski czy Marcin Krzyżanowski. Tradycyjnie nie zabraknie również literackich spotkań autorskich. W tym roku do Ostrowa przyjadą: Magdalena Grzebałkowska ze swoją najnowszą książką ,,Komeda. Osobiste życie jazzu", Tomasz Lach z książką ,,Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych", a szef festiwalu Łukasz Maciejewski spotka się z bohaterkami swoich publikacji ,,Aktorki. Portrety" i ,,Aktorki. Odkrycia".  

 

Skoro patronem festiwalu jest Krzysztof Komeda, nie mogłoby zabraknąć filmów, które zostały zilustrowane muzyką tego wybitnego jazzmana i kompozytora. Publiczność zobaczy ,,Barierę" w reż. Jerzego Skolimowskiego oraz ,,Ambulans" w reż. Janusza Morgensterna. Do Ostrowa przyjadą także artyści, którzy postanowili zmierzyć się z twórczością Komedy. Formacja EABS zaprezentuje swój projekt ,,Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda"), a Wojciech Mazolewski Quintet zagra na zakończenie imprezy koncert zatytułowany ,,Komeda".


 

W program Grand Prix Komeda na stałe wpisane są też działania po hasłem ,,Ostrowianie na planie", w ramach których można spotkać się z filmowcami, wywodzącymi się właśnie z Ostrowa. Na siódmą edycję festiwalu przyjedzie ze swoim filmem ostrowski filmowiec Jarosław Wszędybył. Podczas imprezy nie zabraknie też specjalnych wydarzeń muzycznych – pokażemy głośny dokument ,,Ethiopiques. Muzyka duszy" Macieja Bochniaka, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Młynarski. Piosenka finałowa” Alicji Albrecht, a ozdobą środowego wieczoru będzie recital Joanny Trzepiecińskiej i wybitnego jazzmana, Bogdana Hołowni.

 

Festiwal to także filmy dla dzieci i młodzieży, koncerty na ekranie (Queen, The Rolling Stones), gra miejska, warsztaty – aktorskie i reżyserskie czy wystawa plakatu filmowego. Całość natomiast poprzedzi filmowa rozgrzewka. Na 2 VI zaplanowaliśmy dwa seanse w prologu festiwalu: ,,Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc oraz ,,Prawdziwą historię" Romana Polańskiego.


7. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu  w Ostrowie Wielkopolskim zakończy się w sobotę, 9 czerwca.

 

MR
Ostrowskie Centrum Kultury
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Rusza 58. Krakowski Festiwal Filmowy
„Serce miłości” dostępne na VOD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll