PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  26.05.2018
Od 27 maja do 3 czerwca trwał będzie 58. Krakowski Festiwal Filmowy, jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym.
Widzowie będą mieli okazję zobaczyć około 250 filmów z Polski i z całego świata, które wezmą udział w 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych. Większa część filmów będzie po raz pierwszy prezentowana w naszym kraju. Oprócz polskich i zagranicznych dzieł filmowych, zaprezentowanych na festiwalu, publiczność spotka się z twórcami, krytykami oraz z wieloma innymi osobistościami świata filmowego.
  Kadr z filmu "Koncert na dwoje", reż. Tomasz Drozdowicz, fot. materiały prasowe

Festiwal rozpocznie się pokazem, w kinie Kijów.Centrum, dwóch filmów dokumentalnych, dotyczących tematyki muzycznej. Zobaczymy między innymi najnowszy film Tomasza Drozdowicza "Koncert na dwoje", będący portretem wybitnego dyrygenta, pianisty i kompozytora, Jerzego Maksymiuka, zawierający opis jego intymnych relacji z żoną Ewą. Drugim w kolejności filmem, będzie dzieło Macieja Bochniaka "Ethiopiques - Muzyka duszy", opowiadające o Ethiopiques, najoryginalniejszej odmiany podgatunku muzyki jazzowej i funkowej na świecie. Obydwa polski tytuły będą brać udział w tegorocznym międzynarodowym konkursie filmów muzycznych DocFilmMusic.

Kadr z filmu "Ethiopiques- Muzyka duszy", reż. Maciej Bochniak, fot. materiały prasowe

W międzynarodowym konkursie dokumentalnym, Polskę będą reprezentować dwa filmy - "Ostatnia Lekcja"Grzegorza Zaricznego i "Over the Limit"Marty Prus. Grzegorz Zariczny, laureat nagrody festiwalu filmowego Sundance za film "Gwizdek", przedstawia nam opowieść o pierwszych ważnych decyzjach, jakie podejmują młodzi ludzie po zakończeniu liceum. Natomiast "Over the Limit" Marty Prus, która znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety 10 europejskich talentów, których karierę należy śledzić, ukaże nam historię rosyjskiej gimnastyczki, Margarity Mamun, która w drodze na olimpijski szczyt nie tylko musi się zmierzyć z rywalkami, ale i także ze swoimi słabościami.

Kadr z filmu "Ostania Lekcja" reż. Grzegorz Zariczny, fot. materiały prasowe

W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, polscy twórcy będą brali udział we wszystkich kategoriach: film dokumentalny, film fabularny i film animowany. Między innymi zaprezentowany zostanie krótkometrażowy film dokumentalny "Siostry" Michała Hytrosia. Film ukazuje nam 12 zakonnic mieszkających w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce.

W kategoriach film animowany, pojawi się najnowsza animacja Marty Pajek "III".  Poza tym zobaczymym.in. "Bernard" Anny Oparkowskiej, "Błoto" Alicji Błaszczyńskiej, "Chrystus Narodu" Ewy Drzewieckiej, "Colacholic" Marcina Podolca i "Mrówka wychodzi za mąż" Michała Poniedzielskiego.

 


 Kadr z filmu  "III", reż. Marta Pajek, fot. materiały prasowe 

W kategorii film fabularny zostaną zaprezentowane dwa polskie tytuły: "Users"Jakuba Piątka, opowiadający o niebezpieczeństwach jakie niesie ze sobą świat wirtualny oraz "Kobieta budzi się rano" Olgi Chajdas, który obnaża rozpaczliwe próby poradzenia sobie ze światem wewnętrznym. Obydwa filmy, chociaż różniące się fabularnie, są opowiadaniami o samotności i poczuciu zatracania się.

W ramach polskiej panoramy pokazanych zostanie 18 najciekawszych produkcji ostatnich miesięcy. Pojawią filmowe portrety kuratorki sztuki Andy Rottenberg w filmie "Układanie wolności" Róży Fabjanowskiej i Sławka Malcharka (pokaz przedpremierowy), szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej w obrazie Adeli Kaczmarek "Janka", "Hugo" Wojciecha Klimala czy niezwykle emocjonalna opowieść "Przerwana misja" o weteranach z Afganistanu autorstwa Petro Aleksowskiego 

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu będzie kinematografia estońska. W programie sekcji "Fokus na Estonię" znajdzie się 6 pełnometrażowych dokumentów oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.

W Jury oceniającym filmy we wszystkich czterech konkursach, będą zasiadać m.in.:

Konkurs polski - przewodniczący Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy), Anna Jadowska (scenarzystka i reżyserka), Dorota Kobiela (reżyserka i scenarzystka), Michał Jazdon (filmoznawca) oraz Petro Aleksowski (operator filmowy i reżyser).

Konkurs DocFilmMusic - przewodniczący Marcin Bochardt (scenarzysta, reżyser), Ben Bassauer (założyciel i dyrektor ds. zakupów i sprzedaży firmy Monoduo Films), oraz Michael Treves (dystrybutor i dyrektor generalny firmy JMT Films).

Konkurs krótkometrażowy - przewodniczący Mehrdad Oskouei (producent niezależny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych), Lydia Beilby (kuratorka, artystka i programerka sekcji filmów krótkometrażowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu), Michael Brooke (pisarz, wydawca, producent multimediów), oraz Matteo Gariglio (reżyser filmów dokumentalnych).

Konkurs dokumentalny - przewodniczący Peter Forgacs (reżyser), Pnina Blayer (dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie), Joost Daamen (programer Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie), Chris Niedenthal (fotoreporter) oraz Anna Zamecka (reżyserka, scenarzysta i producentka).

Tegorocznymi Gośćmi Festiwalu w Krakowie będą m.in. Etgar Keret, jeden z najbardziej znanych izraelskich pisarzy, Talal Derki, Laureat Srebrnego Rogu z 2014r za film "Powrót do Homs", Peter Forgacs, węgierski reżyser i artysta audiowizualny, Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów, oraz Anna Zamecka, polska reżyserka wielokrotnie nagradzanego filmu „Komunia”, oraz bohaterowie filmu „Koncert na dwoje” – dyrygent Jerzy Maksymiuk i żona Ewa.

"Przerwana misja", reż. Petro Aleksowski, fot. materiały prasowe

Ponadto do Krakowa przyjedzie dokumentalista Sergei Loznitsa, który odbierze w tym roku nagrodę Smoka Smoków i Priita Parna, estoński reżyser i scenarzysta filmów animowanych, który osobiście w Krakowie zapowie cykl „Spojrzenie na Estonię”.

Po projekcji filmów, odbędą się także spotkanie z ich twórcami. Dodatkowo niektórzy z gości Krakowskiego Festiwalu Filmowego wezmą udział w debetach organizowanych przez „Tygodnik Powszechny” i „Gazetę Wyborczą”.

Projekcje filmowe, a także spotkania z Gośćmi Festiwalu, odbędą się w kinach: Kijów.Centrum, kino Mikro, Kino pod Baranami, Krakowskie Centrum Kinowe ARS.

Szczegóły na stronie: www.krakowfilmfestival.pl

MP
58. Krakowski Festiwal Filmowy 2018
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Rozpoczyna się Krakowski Festiwal Filmowy
7. Grand Prix Komeda: Kino, Komeda i Jazz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll