PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Twórcy, bohaterowie, laureaci najważniejszych nagród filmowych, krytycy – pokazom filmowym na Festiwalu będą towarzyszyć spotkania z wybitnymi osobowościami ze świata filmu. Do Krakowa przyjadą m.in.: Etgar Keret, Talal Derki, Peter Forgacs, Anna Zamecka, Chris Niedenthal, Dorota Kobiela.
Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków odbierze w Krakowie wybitny reżyser dokumentalista Siergiej Łoźnica. Z kolei w ramach cyklu “Spojrzenie na Estonię” odbędzie się autorski program estońskiej animacji przygotowany przez mistrza, laureata nagrody Smoka Smoków z 2015 roku, Priita Pärna, który osobiście zapowie ten cykl w Krakowie.

Spośród bohaterów filmów pojawią się m.in.: jeden z najbardziej znanych i lubianych pisarzy izraelskich, mistrz krótkiej formy, scenarzysta i wykładowca – Etgar Keret. W ramach sekcji “Opowieści ze świata” pokazany zostanie film dokumentalny o pisarzu: “Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii”. Festiwal otworzy pokaz filmu “Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza, a para bohaterów – dyrygent Jerzy Maksymiuk i żona Ewa – spotkają się z widzami. Do Krakowa przyjedzie także Jerzy Górski, triathlonista, którego historia ukazana została w filmie fabularnym "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego, a na festiwalu pokazany zostanie film dokumentalny “Mistrz świata” Kacpra Lisowskiego. Wśród gości także szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska, o której opowiada częściowo animowany dokument “Janka” Adeli Kaczmarek.

Ponadto z Tajwanu przyjedzie bohaterka dokumentu “Syn syn”, matka zamordowanego chłopaka, która zdecydowała się adoptować odsiadującego wyrok młodego zabójcę jej syna. Ze Stanów Zjednoczonych przyleci natomiast bohater filmu “Joe Boots”, który pod wpływem wydarzeń z 11 września wstąpił do armii i przeżył koszmar w Iraku. Pojawią się także bohaterowie z Polski, m.in. z filmów: “Newborn” Lidii Dudy, “Krzyżoki” Anny Gawlity, “Urosłam kiedy spałaś” Marcina Sautera.

Na Festiwal powracają twórcy nagradzani wcześniej w Krakowie. Ich najnowsze filmy zostaną zaprezentowane w międzynarodowym konkursie dokumentalnym. Laureat Srebrnego Rogu z 2014 roku za film “Powrót do Homs” (“Return to Homs”), Talal Derki, ponownie skonfrontuje krakowską publiczność z obezwładniającą grozą syryjskiej wojny w dokumencie “O ojcach i synach”. Till Schauder, zwycięzca ubiegłorocznego konkursu DocFilmMusic, w najnowszym filmie “The Reggae Boyz” przenosi nas na Jamajkę, gdzie przygląda się narodowej drużynie piłki nożnej podczas kwalifikacji do mistrzostw świata. Kaleo La Belle za film „Życie jest gdzie indziej” (“Beyond This Place”) odebrał najwyższy laur konkursu dokumentalnego w 2010 roku. W najnowszym filmie “Zakochać się” (“Fell in Love with a Girl”) reżyser znów podejmuje temat rodziny i kieruje kamerę na siebie. Zosya Rodkevich, za film “Mój przyjaciel Borys Niemcow” otrzymała w 2016 roku Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego, a w tym roku zaprezentuje film “Biała mama”.

Ponadto pojawią się także twórcy polscy: Marta Prus, autorka głośnego dokumentu “Over the Limit”, dzięki któremu znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety, Marta Pajek, zeszłoroczna laureatka za animację “Figury niemożliwe i inne historie II”, której najnowszy film “III” zakwalifikował się do konkursu w Cannes, Grzegorz Zariczny, twórca nagrodzonego na festiwalu Sundance filmu “Gwizdek” powraca na Festiwal z filmem “Ostatnia lekcja” o maturzystach. Z najnowszymi filmami przyjadą także znakomite, utytułowane polskie dokumentalistki: Małgorzata Imielska, Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Gwarantem profesjonalnej oceny konkursowych filmów jest starannie wybrane jury. Na czele jury konkursu dokumentalnego stanie w tym roku Peter Forgacs – węgierski reżyser, artysta audiowizualny. Towarzyszyć mu będą m.in. Chris Niedenthal – jeden z najbardziej znanych i cenionych fotoreporterów czy Anna Zamecka – autorka wielokrotnie nagradzanego filmu “Komunia”.

Przewodniczącym konkursu krótkometrażowego jest w tym roku Mehrdad Oskouei – reżyser, scenarzysta, niezależny producent, natomiast jury konkursu muzycznego DocFilmMusic będzie obradować pod przewodnictwem Marcina Borchardta, reżysera zeszłorocznego filmu otwarcia “Beksińscy. Album wideofoniczny”.

Filmy w konkursie polskim będzie oceniać jury w składzie: Tadeusz Sobolewski – przewodniczący, Anna Jadowska, Dorota Kobiela, Mikołaj Jazdon, Petro Aleksowski.

Większość festiwalowych projekcji filmowych zakończona będzie otwartymi dla publiczności rozmowami z twórcami. Niektórzy z wybitnych gości Krakowskiego Festiwalu Filmowego dodatkowo wezmą udział w debatach.


Spotkania z twórcami
Debata „Tygodnika Powszechnego” po projekcji filmu „O ojcach i synach” Talala Derkiego
29 maja, Kino ARS, Sala Reduta, g. 20.15

Debata „Wyborcza na żywo” po projekcji filmu „Dreamland” Stanisława Berbeki
30 maja, Kino Pod Baranami, Sala Czerwona g. 18.30

Spotkanie z Etgarem Keretem po projekcji filmu „Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii” 30 maja, kino Kijów.Centrum, g. 19.00

Spotkanie z Janiną Ochojską po projekcji filmu „Janka” Adeli Kaczmarek
31 maja, Małopolski Ogród Sztuki, g. 17.00

Spotkanie z Petro Aleksowskim po projekcji filmu „Przerwana misja”
31 maja, Kino Pod Baranami, Sala Czerwona, g. 21.00AK
Krakowski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  10.05.2018
Zobacz również
fot. Krakowski Festiwal Filmowy
„Między nami” z nagrodą w Wiedniu, „Pola” zakwalifikowana w Portugalii
„Monument” w reżyserii Jagody Szelc otworzy 36. Festiwal Szkół Teatralnych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll