PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Kamerdyner” to epicki film wyreżyserowany przez Filipa Bajona. Twórcy opowiedzieli o pracy na planie podczas konferencji prasowej w kinie Iluzjon w Warszawie. Film wejdzie do kin już 21 września, doskonale wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W wydarzeniu poprowadzonym przez krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego wzięli udział: reżyser Filip Bajon, producentka Olga Bieniek oraz aktorzy m.in.: Anna Radwan, Marianna Zydek, Janusz Gajos, Borys Szyc, Sebastian Fabijański i Łukasz Simlat.



Filip Bajon, fot. Rafał Pijański


- Bardzo zainteresowały mnie Kaszuby oraz Prusy Wschodnie. Wiedziałem, że ten świat nie jest opowiedziany, a może wręcz zapomniany – mówił Filip Bajon. W filmie epickim liczy się czas i tło historyczne, a przecież one zawsze były moją pasją – dodał. Kamerdyner to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Janusz Gajos przypominał, że jego postać - Bazyli Miotke jest inspirowany Antonim Abrahamem, czyli „królem Kaszubów”. W filmie Miotke walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Dla aktora największym wyzwaniem było zagranie w języku kaszubskim, ale jednocześnie nie wyobrażał sobie, aby jego bohater nie miał wyrazistego sposobu mówienia.


Janusz Gajos, fot. Rafał Pijański


Na planie filmu "Kamerdyner", fot. Rafał Pijański


Marianna Zydek i Sebastian Fabijański zgodzili się, że ciężko było rozstać się z ekranowymi postaciami, głównie ze względu na czasy, w których rozgrywa się akcja filmu. - Mogłam przenieść się do epoki, w której żyło się wolniej, ludzie się inaczej porozumiewali, istniała odmienna od dzisiejszej hierarchia wartości – komentowała aktorka. W „Kamerdynerze” Sebastian Fabijański wciela się w Mateusza Krola - kaszubskiego chłopaka, po śmierci matki przygarniętego przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan).  Jej córką jest Marita von Kraussow (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.Losy mojego bohatera - Mateusza bardzo mnie wzruszają. To jego oczami oglądamy wszystkie dramatyczne wydarzenia pokazane w filmie – mówił o swojej roli Sebastian Fabijański.  Anna Radwan opowiadając o swojej roli przywołała terminy – mądrość i intuicja. – Moja postać jest napisana z głębokim zrozumieniem. Udaje jej się przejść przez trudny okres. Traci swój status społeczny, mianowicie z arystokratki staje się ziemianką. A przy tym nie pozbywa się godności – mówiła aktorka. Według Borysa Szyca atmosfera, jaką na planie wytworzył Filip Bajon pomogła w wykreowaniu minionych czasów. Na ekranie zobaczymy również: Adama Woronowicza, Marcela Sabata, Daniela Olbrychskiego i Kamillę Baar-Kochańską.


Na planie filmu "Kamerdyner", fot. Rafał Pijański


Anna Radwan, fot. Rafał Pijański


- Kamerdyner to epicka saga o Polakach, Kaszubach i Niemcach zamieszkujących ziemie pod byłym zaborem pruskim. Ich losy przeplatają się w jednym miejscu i czasie z przemianami politycznymi i historycznymi. Wojna jest jedynie tłem ukazywanych zdarzeń. To również opowieść o miłości przeciwstawionej nienawiści, dramacie jednostki w starciu z historią – przyznaje Olga Bieniek, producentka filmu. Wszyscy bohaterowie „Kamerdynera” czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach Piaśnicy naziści dokonują mordu na ludności kaszubskiej pierwszego ludobójstwa tej wojny.


Plakat filmu autorstwa Andrzeja Pągowskiego, NEXT FILM


Plakat do filmu stworzył Andrzej Pągowski. Na konferencji opowiedział o wyzwaniach, które stanęły na jego drodze w czasie pracy nad plakatem:- Miałem o tyle trudną sytuację, że pierwszy raz pracowałem na scenariuszu i na rozmowach z aktorami i reżyserem. Dotąd oglądałem gotowy film. Zaangażowana została cała ekipa: fotograf, który ze mną pracuje według pomysłu, który naszkicowałem, aktorzy, którzy musieli swoją twarzą, kostiumem, sylwetką zagrać jeden moment, reżyser, który przybliżył mi film. Tym razem nie była to praca jednoosobowa, ale zbiorowa. Muszę złożyć tę opowieść tak, żeby oddać klimat filmu, który dopiero powstaje.

 

Scenariusz napisali Mirosław Piepka, Michał S. Pruski i Marek Klat. Scenografię do filmu wykonali Zbigniew Dalecki i Paweł Jarzębski, a kostiumy - Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias, Małgorzata Braszka i Ewa Krauze. Za produkcję odpowiada Olga Bieniek i Mirosław Piepka. Film wyprodukował Filmicon Dom Filmowy. W koprodukcję zaangażowali się: Bell PPHU Krzysztof Pałyska, Meron Tadeusz Meronik Sp. z o.o., Sp. k., Sam 34 Marek Theus Sp. j., Narodowe Centrum Kultury, NEXT FILM, Eda Cafee Edward Łaskawiec i Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Film został dofinansowany przez Gdyński Fundusz Filmowy i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucją zajmuje się Next Film.


Na planie filmu "Kamerdyner", fot. Rafał Pijański


Konferencja prasowa filmu "Kamerdyner" odbyła się 8 maja w kinie Iluzjon w Warszawie. "Kamerdyner" wejdzie do polskich kin 21 września 2018 roku.

Marcin Radomski
artykuł redakcyjny/Next Film
Ostatnia aktualizacja:  8.05.2018
Zobacz również
fot. Rafał Pijański
Polskie projekty nagrodzone na Visegrad Animation Forum
64. OKFA: Znamy program
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll