PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.05.2018
To wyjątkowy rok dla obecności polskich filmów - aż siedem wspartych przez PISF tytułów znalazło się w najważniejszych sekcjach tej prestiżowej imprezy. W programie festiwalu nie zabraknie także wydarzeń branżowych z udziałem polskich filmowców.
Dwie koprodukcje powalczą o nagrody z 20 innymi produkcjami w Konkursie Głównym. Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem aktorki Cate Blanchett w składzie: Chang Chen, Ava DuVernay, Robert Guédiguian, Khadja Nin, Léa Seydoux, Kristen Stewart, Denis Villeneuve, Andriej Zwiagincew.

"Zimna wojna" opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.


Kadr z "Zimnej wojny", fot. Kino Świat

Obraz jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film. Film jest współfinansowany przez PISF.

Drugim filmem walczącym o Złotą Palmę będzie „Ayka” Siergieja Dworcewoja. To historia młodej Kirgizki, która mieszka i pracuje nielegalnie w Moskwie. Po  porodzie odrzuca swojego nowo narodzonego syna i zostawia go szpitalu. Jednak po pewnym czasie powraca do niej matczyna tęsknota, która prowadzi ją do desperackich poszukiwań porzuconego dziecka.

Kadr z filmu "Ayka", fot. materiały prasowe

„Ayka” jest koprodukcją pięciu krajów. Producentem wiodącym jest rosyjski Kinodvor. Koproducentką ze strony polskiej jest Anna Wydra z firmy Otter Films. Zdjęcia do filmu realizowała Jolanta Dylewska, charakteryzacją zajmował się Tomasz Matraszek. Za postprodukcję obrazu odpowiada polska firma Coloroffon Film. Film jest współfinansowany przez PISF.

Produkcja studia Animoon „III” w reżyserii Marty Pajek zakwalifikowała się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 71. Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie ma szansę na zdobycie Złotej Palmy. Wśród 8 prezentowanych tytułów z całego świata polski film jest jedyną animacją w Konkursie.

Filmy w tym konkursie oceni jury pod przewodnictwem reżysera Bertranda Bonellow składzie: Valeska Grisebach, Khalil Joreige, Alanté Kavaïté i Ariane Labed. Również to samo grono jurorów oceni filmy w konkursie Cinéfondation, prezentującym dorobek 17 szkół filmowych z całego świata, a w którym zostanie zaprezentowana animacja „Inny” autorstwa Marty Magnuskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

Pełnometrażowy film animowany „Jeszcze dzień życia” („Another Day of Life”) w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, zostanie zaprezentowany poza konkursem w ramach Pokazów Specjalnych. Polskim producentem filmu jest Platige Films. Film oparty jest na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego.


Plakat filmu 'Fuga" autorstwa Alexa Urbana i Julii Mirny

„Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej znalazła się wśród 7 tytułów pełnometrażowych z całego świata prezentowanych w sekcji Semaine de la Critique. Producentem filmu jest MD4. W konkursie Semaine de la Critique pokazywane są filmy pełnometrażowe i krótkie metraże będące debiutem lub drugim filmem danego reżysera, które podczas Festiwalu mają swoją międzynarodową lub światową premierę. Warto wspomnieć, że zeszłym roku w tej sekcji, w części poświęconej krótkim metrażom, pokazywany był film Aleksandry Terpińskiej „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, który otrzymał w Cannes dwie nagrody: Canal+ oraz Rail d'Or.


„Żniwa” („Die Stropers”) to debiut grecko-południowoafrykańskiego reżysera Etienne'a Kallosa. „Żniwa” będą pokazywane w sekcji Un Certain Regard. Sekcja ta prezentuje „inne spojrzenie” we współczesnym kinie, w selekcji kładąc nacisk na oryginalność i świeżość prezentowanych dzieł. Polskim producentem filmu jest Mariusz Włodarski – Lava Films. Autorem zdjęć jest Michał Englert.


Kadr z filmu "Start", fot. materiały prasowe


Warto wspomnieć także o pokazie filmu „Start” Jerzego Skolimowskiego w ramach seansów odbywających się na canneńskiej plaży: zrealizowany w Belgii w 1967 r. i nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale film zostanie pokazany 12 maja o 21:30 w cyklu Cinéma de la Plage.


5 producentów z Polski weźmie udział w spotkaniach Producers Network. W wydarzeniu, którego partnerem jest PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, rokrocznie uczestniczy ok. 500 przedstawicieli branży filmowej z całego świata. Polscy producenci zostaną również zaprezentowani podczas Breakfast Meeting 15 maja (wtorek), który będzie specjalnym fokusem na Polskę.


Lista polskich producentów w ramach Producers Network:


• Agata Szymańska (Balapolis)

• Natalia Grzegorzek (Koskino)

• Sebastian Petryk (PS Film)

• Jan Pawlicki (Studio Jutrzenka Sp. z o.o.)

• Zuzanna Król (Next Film)


W programie bierze udział także producentka Radosława Bardes.


Podczas 15 edycji przeglądu filmów krótkometrażowych Short Film Corner w Cannes zostanie zaprezentowanych 7 polskich produkcji, m.in. „Piszę do ciebie, kochanie” Magdaleny Szymków i „Laundry Card” Grega Zglińskiego. Przegląd SFC co roku przyciąga reżyserów, agentów, producentów oraz instytucje filmowe z całego świata.


W tym roku w Cannes w ramach targów filmowych Marché du Film obok tytułów prezentowanych w festiwalowych sekcjach zostanie pokazanych ponad 10 polskich filmów i koprodukcji, m.in. nagrodzona na MFF w Rotterdamie „Nina” Olgi Chajdas, nagrodzona w Gdyni „Cicha noc” Piotra Domalewskiego oraz nagrodzona na Berlinale koprodukcja „Dowłatow” w reżyserii Aleksieja Germana jr.


Kadr z filmu „Jeszcze dzień życia”, fot. Next Film


Z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej festiwal Nowe Horyzonty już po raz drugi znalazł się wśród 9 festiwali z całego świata, które zaprezentują wybrane przez siebie filmy na etapie produkcji w prestiżowym programie The Goes to Cannes podczas największych targów filmowych Marché du Film.


W programie New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes w dniu 13 maja, zaprezentowanych

zostanie 6 tytułów:


• „Fisheye” – debiut fabularny Michała Szcześniaka,

• „Hura, wciąż żyjemy!” – debiut fabularny Agnieszki Polskiej,

• „Mowa ptaków” w reż. Xawerego Żuławskiego (we współpracy z: Janem Komasą,

Jackiem Borcuchem, Piotrem Kielarem),

• „Ułaskawienie” w reż. Jana Jakuba Kolskiego,

• „Wilkołak” w reż. Adriana Panka,

• „Żabińscy. O zwierzętach i ludziach” – film dokumentalny, debiut Łukasza Czajki.

 

Anna Zoll z filmem „Heart Therapy” oraz Julia Ruszczyńska z filmem „7a+ ” znalazły się na shortliście 10 najlepszych filmów zgłoszonych do międzynarodowego konkursu Nespresso Talents. Tegoroczny temat konkursu brzmiał „The Difference She Makes”. Zwycięzca zostanie ogłoszony 11 maja podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes i otrzyma nagrodę główną w wysokości 5000 Euro.


Polsko-niemiecka koprodukcja pt. „Blizny” („Scars”) w reżyserii Agnieszki Zwiefki została wybrana przez organizatorów Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity do prezentacji „Work in Progress” w ramach międzynarodowej inicjatywy Doc Alliance. Prezentacja 7 wybranych projektów odbędzie się 12 maja.


Jak co roku, finalna sesja stacjonarna międzynarodowego programu scenariuszowego ScripTeast odbywa się w trakcie festiwalu filmowego w Cannes. Autorzy wszystkich projektów będą obecni w Cannes w dniach 10-16 maja. Spośród 11 projektów biorących udział w tegorocznej edycji, aż 4 projekty są polskie:


• Zima pod znakiem wrony (The Winter of the Crow) Sandra Buchta & Kasia Adamik

• Bezcenna (Priceless) Piotr Domalewski

• Gregorius (Gregorius, The Chosen One) Tomasz Mielnik

• We własnej osobie (In Person) Arkadiusz Biedrzycki & Bartłomiej Konarski


Zwieńczeniem sesji i całej edycji jest przyznanie Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego, o którą ubiegają się autorzy wszystkich 11 scenariuszy, zakwalifikowanych do 12. edycji programu. Nagroda zostanie wręczona w trakcie ceremonii w Cannes w dniu 15 maja.


Pomysłodawcą ScripTeastu jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent, a rozwijał go we współpracy z najbliższymi współpracownikami, producentkami Violettą Kamińską i Izabelą Wójcik.


 



71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes potrwa od 8 do 19 maja.

 

MR
PISF
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
O!PLA wśród festiwali nominujących do Nagród Machulskiego
Wystawa fotografii w hołdzie Pawłowi Pierścieńskiemu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll