PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
To był wieczór polskiego kina! Konkurs międzynarodowy 11. Netia Off Camera wygrała Jagoda Szelc swoim debiutem "Wieża. Jasny dzień". "Cicha Noc" otrzymała dwie prestiżowe nagrody. W konkursie polskim najwyższe trofeum zdobyła "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej.
"Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc okazała się najlepszym filmem Konkursu Głównego, otrzymując Krakowską Nagrodę Filmową  w wysokości 100 000 USD. "Debiut Jagody Szelc to opowieść zawieszona między rodzinnym dramatem a metafizycznym horrorem oraz dowód nieskrępowanej wyobraźni i własnego, oryginalnego głosu", czytamy w komunikacie prasowym. Wyraźnie wzruszona i zaskoczona reżyserka podkreślała, jak ważna jest wolność tworzenia. Zwróciła się z apelem, by nie używać fałszywego określenia "kino kobiece", ale w debacie publicznej mówić o "kinie kobiet".


"Wieża. Jasny dzień", materiały promocyjne


Powodów do narzekań nie ma także Studio Munka SFP. Publiczność festiwalu uznała za najlepszy film "Cichą Noc" Piotra Domalewskiego. Nagroda w wysokości 10 000 zł (ufundowana przez TVN) trafi do dystrybutora filmu Forum Film Poland. Nagrodę odbierali dyrektor artystyczny Studia Munka SFP i producent filmu Jerzy Kapuściński i oraz reprezentująca Studio Anna Kot. - Piękna nagroda, najbardziej demokratyczna - mówił producent. - To niezwykły festiwal. Nie tylko ogląda się tu filmy, ale także o nich dyskutuje. Dzięki temu pozostają one w świadomości widzów na trwałe. 

Co ciekawe, podobnego wyboru dokonali krytycy: debiut Domalewskiego otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Z kolei nagroda Młodzieżowego Jury Skrytykuj.pl trafiła do „Love After Love” w reżyserii Russella Harbaugha.


"Cicha Noc", materiały promocyjne Forum Film Poland

„Twarz” Małgorzaty Szumowskiej wygrała Konkurs Polskich Filmów Fabularnych i otrzymała nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 000 zł. Nagrodę MasterCard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu w wysokości 10 000 PLN otrzymała Eliane Umuhire  za swą poruszającą rolę w filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali". Rada programowa Festiwalu wyłoniła również laureatów nagród dla Najlepszej Aktorki (Albert Riele) i Najlepszego Aktora (M&M's).  Nagrody otrzymali Marta Nieradkiewicz ("Dzikie róże") i Mateusz Kościukiewicz („Twarz”).

Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych na wniosek Sekcji Młodych Producentów po raz czwarty ufundował nagrody za najlepszy debiut producencki. W tym roku trafiły do Jana Kwiecińskiego, producenta świetnego debiutu Pawła Maślony „Atak paniki"  a także do Małgorzaty Zacharko, producentki nagrodzonego w Wenecji filmu „Książę i dybuk" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Kapituła przyznała jedno wyróżnienie dla Macieja Kubickiego oraz Anny Kępińskiej za film "Over The Limit" w reżyserii Marty Prus.


"Twarz", fot. Bartosz Mrozowski

  Organizatorzy szacują, że w pokazach filmowych w ramach 11. Netia OFF CAMERA wzięło udział 40.000 widzów. Projekcje odbywały się w krakowskich kinach, w Małopolskim Ogrodzie Sztuk, na dachach kamienic, na pokładzie barki „Nimfa” i nad brzegiem Wisły. Zorganizowano blisko 30 spotkań z twórcami filmowymi.  Profesjonaliści z branży filmowej wzięli udział w kilkunastu spotkaniach w ramach Off Camera Pro Industry i Canal+ Serialcon. Podczas festiwalu miał również miejsce finał najważniejszego konkursu scenariuszowego Script Pro.  Największym wydarzeniem 11. Netia Off Camera była premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego "Prawdziwa historia" z udziałem reżysera. Relacje z paneli poświęconych mikrobudżetom, poszukiwaniu inwestora prywatnego i produkcji telewizji streamingowej już wkrótce umieścimy w naszym serwisie.

Gratulujemy wszystkim laureatom!
Anna Wróblewska
Netia Off Camera
Ostatnia aktualizacja:  8.05.2018
Zobacz również
Historyczne spotkania 20. Kina na Granicy
Premiera dokumentu o piłkarzach z Brwinowa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll