PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity 9 polskich tytułów, z których 6 będzie mieć polską premierę. Na festiwalu będzie można zobaczyć nagrodzony w Wenecji i Mińsku film „Książę i dybuk” czy doceniony na IDFA i ZagrebDOX „Call me Tony”. W programie także „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” o docenionym przez krytyków twórcy i jego związkach z rynkiem filmów erotycznych.
"Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Ten tajemniczy filmowiec był czołowym reżyserem przedwojennej Polski, a następnie wpływową postacią włoskiego i hollywoodzkiego przemysłu filmowego. Pracował z Orsonem Wellesem, Sophią Loren, Vittorio De Sicą. Jednak najbardziej spektakularny film, jaki udało mu się stworzyć, to jego własne życie.

 

Zdobywca nagrody dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich na IDFA i wyróżniony na ZagrebDOX „Call me Tony” Klaudiusza Chrostowskiegozostanie po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce podczas tegorocznego Millennium Docs Against Gravity. Dzieło Chorostowskiego to opowieść o osiemnastoletnim kulturyście Konradzie, który z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Chorostowski stara się opowiedzieć o takim momencie w życiu, kiedy wszyscy oczekują od nas odpowiedzi, a jedyne co mamy to pytania.

Na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” czyli historia wzajemnych powiązań między strefami sztuki wysokiej, seksualności i rynku kultury opowiadana z perspektywy kariery niepokornego reżysera i artysty wizualnego Waleriana Borowczyka przez bliskie mu osoby i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością. Film Kuby Mikurdy stara się odpowiedzieć na pytanie jak to się stało, że ten hołubiony w latach 70. XX wieku przez krytyków i festiwale filmowe artysta został w latach 80. XX wieku wchłonięty przez rynek filmów erotycznych? Film w oryginalny sposób portretuje zawirowania rewolucji seksualnej i jej konsekwencje. Udział wzięli w nim współpracownicy Borowczyka, a także znani filmowcy i teoretycy kina, w tym: Terry Gillian, Bertrand Bonell, Neil Jordan, Andrzej Wajda, Patrice Leconte i Slavoj Žižek.Film „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” był prezentowany w 2017 roku na MFF Karlowe Wary, swoją polską premierę będzie miał podczas 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

Na tegorocznym 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy zostanie zaprezentowany polskiej publiczności najnowszy projekt Katarzyny Kozyry pt. ”Szukając Jezusa”. Punktem wyjścia do obrazu Kozyry było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzające Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem.

Na swoją światową premierę, która odbędzie się na Millennium Docs Against Gravity, oczekuje „Wiosna Smoków”. Najnowsze dzieło Jarosława Wszędybyła to film o pasji i walce z przeciwnościami losu. Główny bohater filmu, 25-letni Paweł marzy o tym, aby kiedyś zostać trenerem Arsenalu Londyn. Ale do tego daleka droga. Póki co zamiast marzeń jest brutalna rzeczywistość. Jako początkujący trener w Polsce, gdzie rozgrywa się historia, Paweł nie ma nic wspólnego ze sławą Arsenalu. Przeciwnie, pierwszą samodzielną pracą, jaką udaje mu się podjąć, jest trenowanie Czerwonych Smoków Brwinów, najgorszego zespołu piłkarskiego w całym kraju…

W programie 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity znalazły się również tytuły, które polska publiczność miała już szansę poznać: "Photon" Normana Leto, „W absolutnej ciszy” Łukasza Środka, „Turyści” Mateusza Romaszkana i Marty Wójtowicz-Wcisło oraz „Mogę przyjść do Ciebie w snach” Wiktorii Szymańskiej, Juana Pablo Ramireza, Patrycji Lewandowskiej.


15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Gdyni 16-25 maja, w Lublinie 13–21 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 19–26 maja.
MR
Millennium Docs Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  5.05.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Reżyserujący malarz. 80. urodziny Skolimowskiego
Zobacz zwiastun „Jeszcze dzień życia”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll