PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Już od 18 maja w kinach "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego - filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego. Ten tajemniczy filmowiec był czołowym reżyserem przedwojennej Polski (twórcą wielu znanych filmów z Eugeniuszem Bodo oraz reżyserem mistycznego „Dybuka”), a następnie wpływową postacią włoskiego i hollywoodzkiego przemysłu filmowego.
Kim naprawdę był Mosze Waks? Złotym dzieckiem kina, przebiegłym krętaczem czy człowiekiem, który nieustannie mieszał filmową iluzję i rzeczywistość?

Syn biednego żydowskiego kowala z Ukrainy zmarł we Włoszech jako Książę Michael Waszynski, hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Zrealizował ponad pięćdziesiąt filmów, w tym fabuły z Sophią Loren i Claudią Cardinale, które odniosły wielki sukces. Lecz tylko jeden film stanowił jego prawdziwą obsesję - „Dybuk“ oparty na starej żydowskiej legendzie, najważniejszy i najbardziej mistyczny żydowski film w historii. Michał Waszyński wyreżyserował go tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej.

W wywiadzie dla amerykańskiego czasopisma „Variety“ wspominał, że fascynuje go proces upadku wielkich narodów. Powiązane z tym powidoki pogromów i migracji to obrazy, których Waszyński często sam był świadkiem. Choć wydaje się, że osiągnął prawie wszystko, czego mógł pragnąć, coś go gnębiło i nie dawało mu spokoju. Waszyński nie ustawał w poszukiwaniach zagubionej kopii swojego filmu „Dybuk“, w którym zawarł wczesne wspomnienia z żydowskiego sztetla i te o pierwszej miłości. Co ukrył w zrealizowanym przez siebie arcydziele żydowskiego kina?


Michał Waszyński, fot. Against Gravity.

SŁOWO OD REŻYSERÓW
Któż z nas nie chciał być kiedyś kimś innym? Rzadko zdarza się, żeby komuś udało się zmieniać maski w tak mistrzowski sposób, jak Michałowi Waszyńskiemu. To jego niezwykły talent przyciągnął naszą uwagę i zainteresowanie. Wybrany przez nas bohater był wyjątkową osobistością i spektakularnie niweczył wysiłki tych, którzy próbowali go zaszufladkować. W Kowel był Żydem, w Warszawie Polakiem a w końcu - Księciem wśród elit powojennej Europy. Na pierwszy rzut oka jego życie nie było tragiczne, przeciwnie - godne pozazdroszczenia. Jednak jaką cenę Waszyński zapłacił za swoje niebywałe maskarady? Czy można całkowicie odciąć się od swojej przeszłości i nie ponosić przykrych konsekwencji tej decyzji?

Czasy, w których żył Waszyński, nie pozwalały mu na bycie sobą. Kiedy rzeczywistość stała się nie do zniesienia, postanowił żyć w świecie wyobraźni. Z pomocą kina przeprowadził tę sztuczkę w znakomity sposób. Odrzucił swoją oryginalną tożsamość i stał się wyjątkowym filmowcem, który stworzył nie tylko monumentalne filmy, ale zmienił całe swoje życie w dzieło sztuki.



Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, fot. Against Gravity.

TWÓRCY:
Elwira Niewiera, reżyserka
Mieszka i pracuje w Berlinie. Jej ostatni pełnometrażowy film dokumentalny „Efekt Domina“ był prezentowany na ponad pięćdziesięciu festiwalach filmowych na całym świecie i otrzymał wiele nagród, wśród których znalazły się Złoty Gołąb na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym DOK Leipzig 2014 czy Złoty Róg dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film był dystrybuowany w kinach art-house'owych w Niemczech, Polsce i Szwajcarii. Elwira Niewiera jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej.

Piotr Rosołowski, reżyser i operator
Absolwent Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Akademii Sztuki Mediów w Kolonii. Współtwórca „Królika po berlińsku“ nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu dokumentalnego i współreżyser filmu dokumentalnego „Efekt domina“, który zrealizował z Elwirą Niewierą. Autor zdjęć filmowych wielu nagradzanych filmów pełno- i krótkometrażowych, między innymi nominowanego do Oscara krótkiego metrażu „Na trasie” w reżyserii Reto Caffiego.

"Książę i dybuk" wejdzie do polskich 18 maja 2018 roku.



AK
Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  30.04.2018
Zobacz również
fot. Against Gravity
Polański: Jestem wierny źródłom
„Arabski sekret” z nagrodą w Egipcie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll