PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Festiwal jest świętem ambitnego kina, wybitnych osobowości sztuki filmowej, Reżysera Niezwykłego, a od 2014 roku również Niezwykłych Aktorów. W 2018 roku bohaterami jubileuszowej, 15. już edycji Festiwalu są Jerzy Skolimowski - jeden z najbardziej poszukujących reżyserów, wciąż zaskakujący młodzieńczą brawurą i temperamentem twórczym oraz aktorka i wokalistka nie bojąca się wyzwań zawodowych - Stanisława Celińska. Festiwal trwa od 1 do 6 maja.
Wśród najważniejszych cykli tegorocznego programu znajdują się:

- retrospektywa filmów Reżysera NieZwykłego 2018
- filmy reprezentujące nurt kina studyjnego, debiuty filmowe ze Studia Munka-SFP zrealizowane w ramach programów „Pierwszy dokument”, „Młoda animacja” i „30 minut”
- Akademia Filmowa Otwórz Oczy! - cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży;
- nowy cykl, który pojawia się w tegorocznym programie - "Człowiek w zagrożeniu"
- jubileuszowa 10. edycja "Filmowe Ogrody Wyobraźni"
- 6. edycja warsztatów dziennikarsko-filmowych dla dzieci i młodzieży „Szklany Ekran Pilkingtona”

Filmy pokazywane podczas festiwalu poruszają ważne tematy współczesnego świata, portretują bohaterów borykających się z niepokojem egzystencji i skłaniają widza do refleksji i dialogu. Celem kolejnych edycji festiwalu jest promowanie wiedzy na temat dokonań polskiej i światowej kinematografii i zwrócenie uwagi, jaką film odgrywa we współczesnej kulturze.

Celem i ideą imprezy jest promocja ambitnych wydarzeń i filmów, pokazanie ich w szerokiej perspektywie polskiej tradycji i kultury oraz prezentacja poglądów wybitnych osobistości życia kulturalnego, stworzenie przestrzeni dialogu i wymiany myśli między twórcami i odbiorcami. Oferta kierowana jest zarówno do widzów dorosłych i osób młodych. Pokazy i spotkania autorskie umożliwiają wykształcenie pokolenia otwartego i doceniającego wydarzenia, które stoją w opozycji do kultury masowej. W zmieniającej się rzeczywistości pełnej postaw konsumpcyjnych organizatorzy mają na celu kreować wizerunek współczesnego, kreatywnego człowieka, otwartego na świat, innych i rozmowę. Ważne jest zwrócenie uwagi na twórców i dzieła - dlatego organizatorzy próbują skłonić do refleksji i podejmowania dyskusji na ważne tematy, stymulować do życia w działaniu oraz do twórczego i aktywnego odbioru.


Specjalny plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, fot. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych.

W programie zobaczymy filmy starsze i nowe - obrazy fabularne, dokumentalne, animowane i etiudy studenckie. Zrealizowane przez profesjonalistów, debiutantów, jak i te powstałe na warsztatach dla młodzieży. Festiwal od początku cechuje interdyscyplinarność. W jego trakcie odbywają się także koncerty i wystawy.

Najważniejszą częścią i przesłaniem festiwalu jest edukacja. Podczas imprezy odbędą się warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży (10. edycja "Filmowych Ogrodów Wyobraźni" pod mecenatem SKSiL oraz 6. Edycja "Szklanego Ekranu Pilkingtona"), a studenci Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zredagują Biuletyn Filmowy, na bieżąco stworzą Kronikę Filmową festiwalu.

Dla osób, które mają utrudniony dostęp do kultury i spotkań z wybitnymi twórcami, udział w wydarzeniach ma wymiar szczególny. Repertuar dopołudniowych edukacyjnych seansów dla uczniów, przygotowany zgodnie z programem nauczania i wymogami ścieżek edukacyjnych, podzielony na bloki uwzględniające różne grupy wiekowe - dostosowany jest do percepcji uczniów i treści edukacyjnych omawianych w szkole. Nauczyciele otrzymają materiały merytoryczne umożliwiające przeprowadzenie odpowiednich zajęć szkolnych. Pokazy poprzedzone będą prelekcjami prowadzonymi przez autorów programu Akademii Filmowej Otwórz oczy!, która była nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

Odbędą się również specjalne seanse familijne integrujące członków rodzin w różnym wieku, a także pokazy w ramach Kina Dojrzałego Widza z udziałem twórców. Podtrzymana zostanie tradycja „Czytania dzieciom” i prezentacja tekstów uwrażliwiających najmłodszych na piękno słowa, tym razem będą to teksty Jacka Cygana - czytane przez samego autora i Gości festiwalu. Organizatorzy uważają, że budowanie dobrych nawyków kulturowych u dzieci jest szansą na budowanie szerokiej widowni w przyszłości.

Kolejnym wartym polecenia wydarzeniem będą "Rozmowy przy stole" – dialog Jerzego Bralczyka i Krzysztofa Materny, a także spotkanie autorskie z artystami m.in. z Magdaleną Boczarską, Stanisławą Celińską, Kingą Dębską, Marią Dębską, Martą Nieradkiewicz, Jakubem Gierszałem, Dawidem Ogrodnikiem, Sławomirem Grunbergiem. Robertem Glińskim, Wojciechem Staroniem, Andrzejem Sapiją i przede wszystkim z Reżyserem NieZwykłym 2018 – Jerzym Skolimowskim, który na naszym festiwalu obchodził będzie swoje 80-te urodziny.

Podczas festiwalu prezentowana będzie również wystawa plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego w roku obchodów 40-lecia jego pracy artystycznej. Autor setki plakatów filmowych, teatralnych i festiwalowych przyjedzie po raz pierwszy w swoim życiu do Sandomierza.

Wszyscy wielbiciele twórczości Wojciecha Młynarskiego będą mogli obejrzeć film dokumentalny Alicji Albrecht o życiu twórcy "Młynarski. Piosenka finałowa", a 1 maja posłuchać koncertu przeplatanego opowieścią i poezją "Mój ulubiony Młynarski" w wykonaniu Piotra Machalicy. Zamknięcie festiwalu będzie zwieńczone koncertem Stanisławy Celińskiej wraz z zespołem, podczas którego usłyszymy utwory z płyty "ATRAMENTOWA".

15. edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych odbędzie się w dniach 1-6 maja 2018 roku w Sandomierz.

Więcej informacji:
www.festiwalniezwykly.pl
www.facebook.com/festiwalniezwykly/


AK
Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych
Ostatnia aktualizacja:  30.04.2018
Zobacz również
Plejada gwiazd na CANAL+SerialConie
32. TNF. Po co te festiwale?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll