PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Studio Naima Film przygotowuje film o legendarnym kompozytorze jazzowym i pianiście Krzysztofie Komedzie Trzcińskim Za kamerą stanie Leszek Dawid, twórca filmu „Jesteś Bogiem”.
W 2019 roku minie 50 lat od tragicznej śmierci jednego z najbardziej utalentowanych polskich kompozytorów muzyki filmowej, Krzysztofa Komedy. Artysta skomponował muzykę do ponad 60 filmów, wśród których są takie tytuły, jak: "Nóż w wodzie", "Dziecko Rosemary", "Dwaj ludzie z szafą", "Matnia" Romana Polańskiego, "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, „Do widzenia, do jutraJanusza Morgensterna, "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, "Ręce do góry" i "Bariera" Jerzego Skolimowskiego. To właśnie muzyka filmowa, zwłaszcza do filmów Polańskiego, otworzyła Komedzie drzwi do międzynarodowej kariery. „Kołysanka” z „Dziecka Rosemary” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów muzycznych w historii światowego filmu.

Po pięciu latach pracy, film wszedł w fazę realizacji. Oryginalny scenariusz filmu pisze Łukasz M. Maciejewski, scenarzysta filmu "Czerwony pająk", laureat konkursu Hartley-Merrill za scenariusz pt. „Waszyński”. Konsultantem filmu jest Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej-Trzcińskiej, autor książek poświęconych kompozytorowi. Film wyreżyseruje Leszek Dawid, twórca "Jesteś Bogiem", „Ki”, serialu „Pakt”, a także powstającego obecnie filmu fabularnego „Broad Peak”. Producentami filmu są Wojciech Kabarowski i Jerzy Kapuściński (Naima Film), którzy wcześniej pracowali z Leszkiem Dawidem przy "Jesteś Bogiem". Współfinansującym przygotowanie filmu jest Canal+ .


Leszek Dawid, fot. Rafał Guz.

- Akcja filmu rozpoczyna się w chwili, kiedy Komeda decyduje się porzucić laryngologię na rzecz muzyki. To kluczowy moment w jego karierze – mówi Łukasz M. Maciejewski. - Gdyby Komeda nie zdecydował się wówczas na ten wybór, światowy jazz straciłby jedno z najważniejszych nazwisk XX wieku. Kluczem do zrozumienia filmu jest uniwersalna, czytelna pod każdą szerokością geograficzną historia miłości przeplatająca się z pasją tworzenia.

- Historia Komedy to świetny materiał na film o burzliwych latach 60., fermencie muzycznym i wielkich osobowościach straconego pokolenia: Komeda, Hłasko, Abratowski, Frykowski, Niziński... - mówi Leszek Dawid. - Wszyscy odeszli tragicznie i zbyt wcześnie.

- Mam zaufanie do Leszka Dawida i jego ekipy – mówi Tomasz Lach. - Bardzo podoba mi się sposób, w jaki Leszek Dawid postrzega postać artysty, cenię warstwę poetycką, którą widzę w jego filmach. Ta ekipa ma świetny pomysł na film. Z pewnością uda jej się doprowadzić do jego powstania.

Premiera filmu przewidywana jest pod koniec 2020 roku.


AK
Naima Film
Ostatnia aktualizacja:  27.04.2018
Zobacz również
fot. Naima Film
32. TNF. "Czuwaj" Glińskiego w kolorze i.... bez
Rusza OFF CAMERA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll