PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  27.04.2018
13. edycja festiwalu ruszyła 25 kwietnia. Podczas imprezy odbędzie się aż 80 projekcji polskich filmów! To na pewno jeden z największych przeglądów rodzimego kina poza granicami kraju.
- Myśląc o festiwalach filmowych w Berlinie do głowy przychodzą w pierwszej kolejności międzynarodowe Berlinale, nieco bardziej lokalny Achtung Berlin czy krótkometrażowy Interfilm. Ale w świadomości berlińskich kinomanów coraz mocniej zakorzenia się także filmPolska, czyli festiwal filmu polskiego, dający szanse zapoznać się z najciekawszymi trendami w kinematografii wschodniego sąsiada – pisze Wojciech Szymański w polskiej edycji Deutsche Welle.

Podczas wieczoru otwarcia wręczone zostały nagrody specjalne festiwalu i odbyła się niemiecka premiera filmu dokumentalnego „Książę i Dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Obraz opowiada o życiu Michała Waszyńskiego, znanego przedwojennego reżysera, który wyemigrował po wybuchu wojny, realizując filmy na zachodzie.

  W programie festiwalu filmPolska znalazły się filmy fabularne, krótkometrażowe, dokumentalne i eksperymentalne, w tym znane i obsypane polskimi i zagranicznymi nagrodami "Cicha noc" Piotra Domalewskiego (prod. Studio Munka-SFP), "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana czy "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej. Ten ostatni wraca do stolicy Niemiec po sukcesie na Berlinale, gdzie zdobył Srebrnego Niedźwiedzia.

Na festiwalu widzowie mogą dodatkowo obejrzeć filmy w specjalnych sekcjach m.in. poświęconych polskiemu filmowi niememu i nowemu polskiemu kinu. Zobaczą też filmy z przeglądu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego”, który jest organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i zawiera najciekawsze obrazy historyczne zrealizowane przez polskich reżyserów. Pokazy arcydzieł z ww. przeglądu polskiego kina odbywać się będą przez cały 2018 rok, na czterech kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej, Azji oraz Australii.

Festiwal potrwa do 2 maja. Oprócz pokazów w ramach imprezy odbywają się spotkania z twórcami polskiego kina oraz warsztaty filmowe.

Więcej informacji na:
https://www.facebook.com/filmpolska.berlin/
http://www.filmpolska.de/


AK
filmPolska
Ostatnia aktualizacja:  27.04.2018
Zobacz również
Barbara Hollender wiceprzewodniczącą FIPRESCI
7 filmów z Doc Lab Poland na Krakowskim Festiwalu Filmowym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll