PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas zbliżającego się festiwalu Docs Against Gravity odbędzie się polska premiera wyjątkowego filmu – „Okupacji 1968“, dokumentu o Praskiej Wiośnie opowiadanego z perspektywy okupanta. Jedną z etiud tego nowelowego filmu stworzyli polscy twórcy.
20 sierpnia 1968 roku o godzinie 23:00 wojska Związku Radzieckiego, Węgier, Polski, Bułgarii i NRD dokonały inwazji na Czechosłowację w celu zatrzymania politycznych reform liberalizacji Praskiej Wiosny kierowanej przez Alexandra Dubčeka. Dziś, 50 lat po tym wydarzeniu, dawni uczestnicy, reprezentujący państwa Układu Warszawskiego, wracają do tamtej historii. W pięciu etiudach zrealizowanych przez reżyserów i reżyserki z Rosji, Węgier, Polski, Bułgarii i Niemiec, weterani operacji „Dunaj” opowiadają z własnej perspektywy, jak wielka historia spotkała na swojej drodze małego człowieka. Czy dziś po oswobodzeniu się z radzieckiej dominacji i zniesieniu w większości krajów obowiązkowej służby wojskowej, stać ich i nas na pełną wolność?

Film składa się z pięciu etiud stworzonych przez pięciu reżyserów z pięciu krajów. Każdy z nich tworzy osobną historię opowiedzianą przez archiwalia i zdjęcia współczesne.



- Interesuje mnie to zderzenie losów – osobistych i narodowych. To opowieść lustro. Historie kobiet bowiem są mikro-narracjami makro-opowieści jaka rozgrywała się w tym czasie w Polsce. W mojej części „Piszę do ciebie, kochanie“ skontrastowałam archiwalia z interwencji wojskowej na Czechosłowację z obrazami codziennego życia w PRL-u. Dychotomia pomiędzy czołgami, które przekraczają południową granicę Polski i big beatowymi piosenkami rozbrzmiewającymi wsopockim amfiteatrze, rozpaczliwymi hasłami protestacyjnymi wypisywanymi przez Czechów na murach domów a propagandowymi gazetkami dla polskich żołnierzy napędzającymi terror strachu i zagrożenia myślę odzwierciedli poczucie w jakim żyło w owym czasie polskie społeczeństwo. – mówi o filmie autorka polskiej części – „Piszę do ciebie, kochanie“ - Magdalena Szymków.

Reżyserami filmów są Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Magdalena Szymków, Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt. Film jest koprodukcją słowacko-czesko-polsko-bułgarsko-węgierską.

Polskim producentem filmu jest Stanisław Zaborowski z Silver Frame, zaś nadzór merytoryczny nad całością sprawuje Peter Kerekes, słowacki reżyser i scenarzysta węgierskiego pochodzenia.

Pokazy w ramach Docs Against Gravity:
19 maja, godz. 19.00, Kinoteka, sala 4 (po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami)
20 maja, godz. 14.15, Kinoteka, sala 2
Film pokazywany jest w sekcji “Peryferie imperium”.

Więcej informacji tutaj .


AK
Docs Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  26.04.2018
Zobacz również
fot. Docs Against Gravity
Ryszard Bugajski – zrozumieć rzeczywistość
32. TNF: Festiwal wybranych polskich filmów fabularnych wkracza w decydującą fazę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll