PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Tradycją Tarnowskiej Nagrody Filmowej są plakaty tworzone przez znanych artystów. Tegoroczny stworzył Mieczysław Wasilewski. Z tej okazji podczas festiwalu odbywa się wystawa jego prac.
- Białe na czarnym, lub czarne na białym. Prosta czcionka, najchętniej Futura. Czasem kolor, jeśli już naprawdę musi być. Wasilewski jest czarodziejem formy. Z kilku elementów odartych ze wszelkich ornamentów, tak prostych, że nie ma już nic do odjęcia, tworzy swoje magiczne kompozycje, które zapisuje na papierze pędzlem czy piórem. MW myśli wizualnie. Szuka znaku, tego najbardziej zagęszczonego zapisu równowagi między świetlistością bieli a emanacją czerni. Takie były projekty wspaniałej serii ilustracji i okładek dla miesięcznika popularno-naukowego „Problemy”, tworzone przez niego od początku lat siedemdziesiątych -  pisał o twórczości Wasilewskiego Krzysztof Lenk.


Mieczysław Wasilewski (w środku) na wernisażu swoich prac w BWA Tarnów, fot. Paweł Topolski.

Mieczysław Wasilewski dyplom zdobył w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Oprócz plakatów zajmuje się również tworzeniem ilustracji i grafiki wydawniczej. W swojej długiej karierze artystycznej (urodził się w 1942 roku) zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu i grafiki wydawniczej. Jego wystawy jeździły po całym świecie. Jest Profesorem Akademii Sztuk Pięknych i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie i w obu uczelniach prowadził Pracownię Projektowania Graficznego. Wprowadzał w kanony sztuki wielu studentów z artystycznych uczelni za granicą, m.in. w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Iranie czy Szwajcarii.


Fot. Paweł Topolski.

- Jak niewielu grafików, Wasilewski rozwija własny język, nie przerzucając się od stylu do stylu. Między pracami dla „Problemów” a dzisiejszymi plakatami istnieje myślowa i wizualna tożsamość. Z natury bardziej narracyjne, plakaty zadziwiają urokiem odręcznej, często szkicowej kreski lub plamy i subtelnym, czasem ukrytym żartem rysunkowym. MW jest obdarzony świetnym, inteligentnym i często sarkastycznym poczuciem humoru. Mówi niewiele, uważnie dobiera słowa i sformułowania, które najlepiej oddają jego, czasem przewrotne, myśli. Jako artysta MW wywodzi się z tradycji wizualnych poszukiwań jego mistrza – Henryka Tomaszewskiego. Z mistrzem łączy go też podobnie wysublimowane poczucie humoru wizualnego, nie dające przełożyć się na język słów. Można mieć pewność, że z pracowni na Akademii, którą MW przejął po Tomaszewskim, wychodzi następne pokolenie artystów z talentem parających się trudną sztuką wizualnego komunikowania – dodaje Krzysztof Lenk.


Fot. Paweł Topolski.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 13 maja w Biurze Wystaw Artystycznych (BWA) w Tarnowie. Składa się na nią kilkadziesiąt plac artysty.

Więcej informacji na stronie BWA Tarnów:
http://www.bwa.tarnow.pl/1,535,wystawy,mieczyslaw-wasilewski-plakaty.html

Albert Kiciński
Tarnowska Nagroda Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  23.04.2018
Zobacz również
fot. Paweł Topolski
Dzień Otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej 2018
Millennium Docs Against Gravity: znamy program!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll